Regeneracja po odbytym wysiłku fizycznym jest procesem wieloetapowym i trwa nawet ponad 72 godziny. Jest to fizjologiczna adaptacja naszego organizmu do warunków środowiska zewnętrznego. Innymi słowy jest to plastyczność, która pozwala nam jak najlepiej dopasowywać się do świata zewnętrznego. Dlatego tez wiele osób wykorzystuję tę możliwość, aby rozwijać swoje ciało, tak aby najlepiej sprawdzało się na sali treningowej. Na czym jednak polega regeneracją po treningu siłowym? Co należy o niej wiedzieć?

Regeneracja - na czym polega?

Podczas treningu o odpowiedniej intensywności, doprowadzamy włókna do skrajnych przeciążeń, powodujących mikrouszkodzenia. Obrażenia te są warunkiem koniecznym do miogenezy w dojrzałym włóknie mięśniowym – to bodziec, który prowadzi do aktywacji komórek warstwy rozrodczej, aby doszło do nadbudowy uszkodzonego rejonu, dlatego nasze mięśnie rosną. Pełna regeneracja trwa od 12 do ponad 72 godzin. W tym czasie aktywowane są ścieżki sygnałowe: układu immunologicznego - aby usunąć martwe komórki mięśniowe, wzrostu - aby pobudzić komórki satelitarne warstwy rozrodczej mięśni do podziału, następnie mioblastom (wczesne komórki mięśniowe) do dojrzewania.

Jest to niesamowicie skomplikowany proces i aby nie wdawać się w szczegóły, powiemy, że trzeba wtedy odpowiednio troszczyć się o nowe komórki mięśniowe, ponieważ to co im zafundujemy sprawi, że spotęgujemy lub obniżymy poziom tych przemian. 

German American Flexx EAAs Hydration 345 g - 360 g

Jak dobrze przetrenować mięśnie?

Jak dobrze „zniszczyć mięśnie”? ;) Oczywiście nie chodzi  tutaj o Imprezowanie, czy palenie papierosów lub głodówki (one też niszczą mięśnie, lecz z tą różnicą, że trwale i nieodwracalnie - przynajmniej do czasu kiedy przestaniemy stosować w.w trucizny). Bardziej skłaniamy się do opisania odpowiedniego schematu ćwiczeń, które będą powodowały ustawiczne powstawanie mikrourazów, a wcale nie jest to takie oczywiste.

Przede wszystkim włókna mięśniowe są dość wrażliwe na urazy mechaniczne. Bodziec mechaniczny jest jednym z najpotężniejszych wyzwalaczy wzrostu w układzie mięśniowym. Nasze włókna mięśniowe pod wpływem odpowiedniego obciążenia, nie wytrzymują napięcia i po prostu pękają, następnie odtwarzane są z nawiązką. Dlatego też jeżeli zauważyliście w swoim progresie stagnację trzeba zwiększyć obciążenie na tyle, na ile możemy sobie na to pozwolić. Regeneracja po treningu siłowym zostanie podniesiona. Nie należy cały czas działać na ciężarze maksymalnym, ponieważ nie tylko zaburzamy hipertrofię (wzrost) mięśni, lecz również narażamy nasze stawy na urazy. 

SWEDISH EAA Engine 450 g

Regeneracja po treningu siłowym - jak zrobić to dobrze?

Musimy zapewnić zepsutym mięśniom wszystko co najlepsze, aby zadowoliły nas wysokim poziomem regeneracji. Królewska para regeneracji to: pożywienie i odpoczynek. Jeżeli jeden z tych warunków nie zostanie odpowiednio dopilnowany, możemy obniżyć drastycznie tempo powstawania nowych włókien mięśniowych lub zahamować ten proces.

ALL STARS EAA 400 g


__________________________

Autor: Tomasz Domoradzki