Szukając odpowiedzi na pytanie, co to takiego joga, można się trochę pogubić. Często porównujemy ją do stretchingu lub pilatesu. Za samym pojęciem jogi, kryje się wiele filozoficznych teorii i mistycznych opowieści. Po wnikliwych poszukiwaniach, wielu z nas zacznie się pewnie zastanawiać,  czy jogę można w ogóle nazwać jeszcze sportem.

 

Spis treści:

  • Ciało, umysł, dusza
  • Asany i mantry
  • Joga praktycznie
  • Joga dziś

 

Ciało, umysł, dusza

Historie jogi zaczynamy w Indiach, około 4 tysięcy lat temu. Joga jest jednym  z najstarszych systemów filozofii indyjskiej. Jest nauką prowadzącą do osiągnięcia wewnętrznej równowagi. Najprościej mówiąc, chodzi o uzyskanie harmonii pomiędzy naszym ciałem, duszą i umysłem. Poprzez połączenie ćwiczeń ciała  i oddechu z medytacją, techniki jogi mają pomóc nam poczuć większą świadomość swojego ciała, odprężyć się. Skoncentrować umysł na tym co tu i teraz.

 

Asany i mantry

W tradycyjnym podziale możemy wymienić kilka różnych metod praktykowania jogi. Każda z nich opiera się na ćwiczeniach prowadzący do duchowego samodoskonalenia się. Zacznijmy od tej, najbardziej nam znanej, czyli: Hatha-jogi.

 

  • Hatha-joga - to metoda mająca na celu poprawę kondycji naszego ciała i umysłu. Opiera się ćwiczeniach oddechowych i asanach, czyli pozycjach ciała. To właśnie z Hatha-jogą możemy spotkać się dziś w szkoła jogi, czy na zajęciach w klubach fitness.
  • Bhakti-joga -są topraktyki duchowe, rozwijające naszą miłość do Boga.
  • Karma-joga - joga czynu, bezinteresowne działania, pomoc potrzebującym.
  • Mantra-joga - czyli modlitwy i śpiewy ku chwale Boga, połączone z głęboką medytacją.
  • Radża-joga - metoda oparta na ścisłych regułach moralnych, wstrzemięźliwym życiu.
  • Dżniana-joga - joga wiedzy, poszukiwanie prawdy o życiu i wszechświecie.

 

Joga praktycznie

Jak widać prawdziwe oblicze jogi to nie tylko rozciąganie na macie i siedzeniu w dziwacznych pozycjach. Spójrzmy teraz na jogę bardziej praktycznie i skupmy się na samym wpływie ćwiczeń na nasze ciało.

Różnorodność asanów (pozycji ciała) pozwoli nam doskonale przetestować możliwości naszego ciała. Wiele pozycji, pozornie łatwych, może okazać się dla nas nie lada wyzwaniem. Joga zwiększy świadomość naszego ciała. Zaczniemy zwracać większą uwagę na prawidłową postawę, na przykład przestaniemy się garbić siedząc przed komputerem. :)

Wzmocni nasze mięśnie i zwiększy ich elastyczność. Uśmierzy bóle kręgosłupa oraz bóle mięśniowe. Idealnie sprawdzi się u  osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.

Joga rozlóźni nas, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Regularne ćwiczenia połączone z prawidłowym oddechem i medytacją, wyciszą nasz. Polecam wszystkim, którzy potrzebują chwili oddechu, po codziennej gonitwie w naszej zestresowanej codzienności.

 

Joga dziś

Dziś studia jogi i kluby fitness, prześcigają się w różnorodności dostępnych zajęć. Od tych tradycyjnych, skupiających się na ćwiczeniach oddechu i medytacji, do tych które swoją intensywnością zaczynają przypominać już bardziej aerobik. :) Tak czy inaczej, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Joga może okazać się idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie przepadają za treningiem na siłowni czy bieganiem. Dla tych, którzy wolą nieco spokojniejszą formę aktywności, praktykowaną w domowym zaciszu.

Autor: Karolina Krukowska