Przygotowujesz się do pierwszego biegu, ale wciąż masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego obuwia? Chciałbyś, aby nic nie rozpraszało Cię podczas treningu, a słyszałeś, że niewłaściwe buty mogą powodować urazy i kontuzje. Podpowiadamy, jak dobrać obuwie do biegania i jakich błędów unikać.

Buty do biegania - jaką pełnią rolę podczas treningu?

Niewątpliwie buty do biegania są kluczowym elementem garderoby biegacza. Ten rodzaj aktywności nie wymaga zakupu kosztownych akcesoriów czy sprzętu. Wystarczy dobrze dobrane ubranie sportowe, a przede wszystkim wygodne buty. To na stopach opiera się ciężar całego ciała. Obuwie powinno zapewniać poprawne ułożenie stopy i dobrą amortyzację, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy. Co prawda bez względu na rodzaj obuwia mogą pojawiać się pokusy do odpuszczenia treningu czy skrócenia jego czasu trwania, ale dobrze dobrane buty z pewnością sprawią, że chętniej wyjdziesz z domu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Buty do biegania - na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy zakupie butów do biegania? W pierwszej kolejności powinieneś ustalić, po jakiej powierzchni zamierzasz biegać. Specjaliści zalecają bieganie po miękkim podłożu, takim jak np. ściółka leśna. Jednak nie każdy może zorganizować taki trening. Należy pamiętać, że twarde podłoże takie jak asfalt, kostka brukowa, czy beton daje małą zmienność pracy mięśniom, przez co zwiększa się ryzyko kontuzji.

Aby uniknąć niepotrzebnego urazu, warto wybrać obuwie z większą amortyzacją. Tego rodzaju buty będą też wskazane dla osób z dużą nadwagą - obuwie o maksymalnej amortyzacji odciąży stawy podczas treningów i poprawi komfort biegacza.

Dopasuj but do swojej stopy - nie odwrotnie! Zazwyczaj wspomina się o trzech rodzajach stopy: pronujący, supinujący oraz neutralny. Wiąże się to z jej sposobem poruszania się i lądowania na podłożu. Typ stopy może określić fizjoterapeuta lub specjalista w sklepie biegowym.

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu obuwia do biegania, jest jego elastyczność, która wiąże się z rodzajem użytego materiału oraz ilością nacięć poprzecznych na bieżniku podeszwy. Dobrze dobrane obuwie nie krępuje stopy i nie jest wyczuwalne podczas treningu.

Jak dobrać rozmiar obuwia do biegania?

Częsty błąd polega na wybraniu zbyt małych butów. Zazwyczaj podczas zakupów jesteśmy zrelaksowani i stopy nie są tak zmęczone, jak po intensywnym treningu biegowym. Warto pamiętać, że w trakcie ćwiczeń potrzebny jest pewien zapas, który zapewni palcom swobodę i pomoże uniknąć nieprzyjemnych następstw, takich jak otarcia.

Buty do biegania – jaki rozmiar wybrać?  Przyjęło się, że buty do biegania powinny być o 1 rozmiar większe od tych, które nosimy na co dzień. O ile to możliwe, nie mierz butów rano, lecz pod koniec dnia, gdy stopa nieco spuchnie.

Jak wybrać obuwie do biegania?

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania jest bardzo ważną decyzją zarówno wśród osób początkujących, jak i zaawansowanych. Regularne treningi biegowe to setki tysięcy kroków w ciągu miesiąca. Niewłaściwie ustawiona stopa z czasem dozna urazów, przeciążeń czy kontuzji. Jeśli podjąłeś decyzję o zwiększeniu swojej aktywności, prawdopodobnie zależy Ci na zdrowiu, nie marnuj go poprzez niewłaściwy dobór obuwia. Skorzystaj z powyższych wskazówek i ciesz się komfortem biegania.

_________________

Autor: Klaudia Pieczykolan