Nie masz czasu na trening, bo masz dużo obowiązków? To żadna wymówka, jeśli naprawdę zależy Ci na tym, aby zadbać o siebie i być w dobrej formie - są na to sposoby ;) Gumy oporowe do ćwiczeń pozwolą Ci przetrenować całe ciało nawet wtedy, kiedy nie masz dużo specjalistycznego sprzętu. To bardzo dobry pomysł, kiedy jesteś w podróży, chcesz wykonać szybki trening w domu przed pracą lub w przerwie pomiędzy różnymi obowiązkami. Istnieje wiele ciekawych ćwiczeń z gumami, które pomogą Ci zadbać o formę.

Gumy oporowe - działanie

Dostępne na rynku gumy oporowe w zestawie są najczęściej wykorzystywane do pobudzenia (aktywowania) mięśni, np. przed treningiem czy zawodami, jako alternatywa (wstępna) treningów w siłowni lub po prostu jako urozmaicenie ćwiczeń z ciężarami. Żyjemy coraz szybciej i szukamy wymówek zamiast być proaktywnym i szukać dobrych (optymalnych rozwiązań). W przypadku, kiedy nie masz dużo czasu warto zakupić i mieć gumy oporowe w domu. Trening z gumami może być bardzo ciekawy i naprawdę bardzo skuteczny!

Gumy oporowe - rodzaje

Są różne typy gum oporowych: Guma Powerband, Mini Band, itd. - to konkretne rodzaje gum oporowych. Dostępne są one w różnych długościach i rodzajach (np. taśmy, pętle, gumy z zakończeniami z uchwytami na ręce ekspandery, itd.).

ZESTAW GUM POWERBAND


ZESTAW GUM MINIBAND

Taśma a guma oporowa

Należy pamiętać, że niektóre osoby naprzemiennie stosują te określenia, ale są między nimi różnice. Taśmy oporowe są szersze i cieńsze i zazwyczaj nie mają uchwytów na skrajnych końcach, mają również lżejsze opory. Często można je zobaczyć w gabinecie rehabilitacji czy fizjoterapii. Guma oporowa wykonana jest z elastycznego lateksu lub innego materiału, który zapewnia odpowiedni opór (często konkretny kolor oznacza dany opór). Guma oporowa może mieć też kształt pętli.

Najpopularniejsze na rynku są tzw. gumy Mini-Band. Są to krótkie gumy najczęściej wykorzystywane do treningu nóg (szczególnie obszarów mięśni pośladkowych). Nie oznacza to jednak, że tych gum nie możemy wykorzystać w treningu innych mięśni. Mini Band to guma często przeznaczona dla początkujących, dostępna w 4-6 poziomach elastyczności. Mniejsza, lżejsza guma nadaje się do treningu górnych partii ciała, cięższe do dolnych partii. Z modeli materiałowych często spotkać można tzw. Hip band (odpowiednik gumy Mini Band), czyli guma materiałowa o mocniejszym oporze wykorzystywana do treningów nóg (w tym pośladków).

Power Band to dłuższy odpowiednik Mini Band i bardziej elastyczny. Gumy te z powodzeniem stosuje się w treningu sportowym, w powrocie do zdrowia po kontuzji (rehabilitacja, fizjoterapia), celem nauczania wzorców ruchowych i poprawy techniki ruchu czy w treningu dzieci.

Gumy oporowe – jakie ćwiczenia?

Możesz ćwiczyć z gumami w domu, na powietrzu, w biurze, w podróży. Gumy pomagają zaangażować wiele mięśni, ćwiczyć brzuch, ramiona, uda i pośladki, barki czy klatkę piersiową.

Ćwiczeń z gumami jest naprawdę bardzo dużo, ale bardzo popularne jest tzw. “Monster Walk. Mini-band należy założyć na kostki (wysokość powyżej kolan u osób początkujących) a stopy ułożyć równolegle. Przyjmując odpowiednią pozycję (napięcie m. brzucha, pośladków, wyprost pleców) rozpoczynamy ruch krokiem odstawno-dostawnym (do lewej / prawej strony).

Inne ciekawe ćwiczenia to np. deska z unoszeniem nóg, odwodzenie kolan, unoszenie nogi podczas leżenia bokiem czy unoszenie bioder z otwieraniem kolan, czy wiele, wiele innych.

Na wybór gum do ćwiczeń może mieć wpływ wiele elementów. Z pewnością, jeśli zależy Ci na tym by gumy posłużyły Ci przez dłuższy czas, a sam trening z ich użyciem był bezpieczny – nie warto na nich oszczędzać dokonując ich zakupu. Dobre gumy do ćwiczeń to dobra inwestycja dla każdego i dobry pomysł na prezent w drodze po zdrowie i sprawność.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz