Każdy miłośnik aktywności fizycznej od czasu do czasu musi zmierzyć się z bólem mięśni po treningu, czyli tak zwanymi zakwasami. Czy jeśli odczuwasz takie dolegliwości, powinieneś kontynuować ćwiczenia? A może lepiej zrezygnować z wysiłku? Podpowiadamy, czy można ćwiczyć z zakwasami i jak trening wpływa na mięśnie objęte bólem.

Czym są zakwasy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że systematyczna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie. Jednak zarówno w przypadku osób początkujących, jak i zaawansowanych mogą pojawić się bóle mięśni, które najczęściej (potocznie) nazywane są zakwasami.

Jest to zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który pojawia się dzień po zakończonej aktywności i utrzymuje przez 2-3 dni. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się podczas poruszania ciałem. Czasami utrudniają wykonywanie codziennych czynności i powodują dyskomfort.

Niektórzy twierdzą, że zakwasy są dowodem na to, że trening był udany. Jednak nie jest to zasada, która sprawdzi się w każdym przypadku. Z badań wynika, że bolesność mięśniowa pojawia się zazwyczaj po włączeniu do planu treningowego nowych aktywności lub przy powrocie do ćwiczeń po przerwie. Jak poradzić sobie z bólem powysiłkowym? Czy są jakieś sposoby na zakwasy?

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim trzeba zastanowić się, nad intensywnością bólu. Jeśli zakwasy są bardzo mocne i odczuwasz ból w całym ciele, warto zrezygnować z aktywności, aż dolegliwości ustaną. Ciało potrzebuje czasu na regenerację i wzmocnienie. Nadmierne obciążenie obolałych partii ciała tylko pogorszy sprawę. Jednak jeśli zakwasy są lekkie i czujesz, że możesz wykonać trening, zrób to. Postaraj się zaangażować przede wszystkim mięśnie, które nie są nadwyrężone. Warto w takim przypadku wykonać trening o niskiej intensywności, na przykład ćwiczenia bez sprzętu, spacer czy rozciąganie.

Jak poradzić sobie z zakwasami?

Jak pozbyć się zakwasów i szybko wrócić do regularnej aktywności? Poznaj skuteczne sposoby na zakwasy, które pomogą Ci wyeliminować ból. Zwróć uwagę na sposób, w jaki planujesz swój trening. Nigdy nie zaczynaj bez rozgrzewki. Odpowiednie przygotowanie mięśni zwiększy ich elastyczność i sprawi, że ból po wysiłku będzie znacznie mniejszy. A co, jeśli zakwasy już wystąpiły? Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby na zakwasy:

  • Skorzystaj z sauny - wysoka temperatura sprawi, że mięśnie rozluźnią się, a ból spowodowany mikrouszkodzeniami minie. Jednak nie powinieneś wchodzić do sauny tuż po intensywnym treningu. Najlepiej zaplanować taką wizytę po kilku godzinach, gdy ciało już odpocznie i organizm zostanie nawodniony.
  • Kąpiel - naprzemiennie polewaj ciało raz zimną, raz ciepłą wodą. Dzięki takiej kąpieli złagodzisz stany zapalne, zniwelujesz ból mięśni i poprawisz krążenie. Polewaj ciało ciepłą wodą przez 30 sekund, następnie włącz zimną wodę. Powtórz czynność w 3 seriach.
  • Masaż relaksacyjny - to kolejny dobry sposób na rozluźnienie mięśni po treningu. Ucisk może być bolesny, ale dzięki niemu przyspieszysz regenerację ciała. 

Czy odczuwasz bolesne zakwasy po treningu? Teraz już wiesz, jak postępować, gdy pojawiają się takie dolegliwości. Z jednej strony nie powinieneś szukać wymówki, by uniknąć wysiłku i pozostać w domu na kanapie. Jednak w przypadku intensywnego bólu, trening jedynie pogorszy Twoje samopoczucie. Musisz samodzielnie ocenić, czy jesteś w stanie ćwiczyć. Dostosuj rodzaj treningu do swoich możliwości i zadbaj o odpowiednią regenerację organizmu.

_________________

Autor: Klaudia Pieczykolan