Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że trening siłowy lub trening kardio zrobiony na czczo lepiej spala tłuszcz niż treningi wykonane w ciągu dnia, nie z „pustym żołądkiem”. Teoretycznie wydawałoby się to prawdą, ponieważ organizm nie dostał „paliwa” do ćwiczeń i będzie korzystał ze swoich rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. Proste, prawda? Jednak w praktyce odpowiedź nie jest zero - jedynkowa.

Trening na czczo - metoda na obecne czasy

Trenowanie na czczo ma na pewno wiele plusów. W dzisiejszym codziennym pędzie może to być świetne rozwiązanie, ponieważ w praktyce trening robiony przed pracą – często właśnie na czczo, zostawia nam wolny czas wieczorami kiedy mamy inne obowiązki, a na siłowniach i w klubach fitness panuje tłok.

Jednak jak się ma to rozwiązanie do spalania tkanki tłuszczowej?

Trening na czczo a odchudzanie

Jeśli spojrzymy na całą fizjologię organizmu, faktycznie trening na czczo może być dobry sposobem na utratę tłuszczu, ponieważ:

  • po nocnym poście organizm ma mniejszy poziom glukozy we krwi i dlatego głównym źródłem energii stają się kwasy tłuszczowe
  • po przebudzeniu nasz poziom insuliny jest niski, a kortyzolu wysoki - co daje dobre środowisko do procesu lipolizy (rozpadu tłuszczu)
  • trenując na czczo zwiększamy swoją wrażliwość na glukozę, co będzie skutkować lepszym po-wysiłkowym wyłapywaniem składników odżywczych przez mięśnie

Nie wszystko złoto, co się świeci

Jednak czy może być tak wspaniale? No właśnie… zawsze jest jakieś „ale” :) Są też minusy aktywności na czczo i to równie mocno uargumentowane.

Okazuje się, że nie zawsze organizm na czczo będzie korzystał z tkanki tłuszczowej, ponieważ równie chętnie wykorzystuje glikogen mięśniowy, wątrobowy a co najgorsze – może dochodzić do procesu glukoneogenezy czyli tworzenia przez organizm glukozy z białek mięśniowych, co może przyczynić się do katabolizmu mięśniowego.

Co więcej, przez podwyższony z rana poziom kortyzolu, który dodatkowo podniesie się jeszcze bardziej poprzez trening, połączony z brakiem sił wskutek niedostarczenia posiłku przed treningiem na pewno odbije się to na efektywności naszych treningów, podniesionych ciężarów lub spadkiem wytrzymałości oraz pompy mięśniowej.

Trening na czczo - podsumowanie

Moim zdaniem, nie warto szukać złotego środka, ponieważ spalanie tłuszczu w głównej mierze będzie uwarunkowanie innym czynnikiem, niż pora wykonywania treningu – mowa tu oczywiście o ujemnym bilansie kalorycznym.

Trening dostosujmy pod tryb swojego dnia i niech będzie impulsem do rozwoju masy mięśniowej lub narzędziem do pogłębienia naszego ujemnego bilansu kalorii.

___________________

Autor: Bartek Buczek