Redukcja w podaży kalorii to najpopularniejsze z dostępnych rozwiązań utraty zbędnych kilogramów. Także marketingowo. O wiele łatwiej jest w końcu sprzedać nam to, co nie wymusza na nas wysiłku, a równie lekko obiecać przy tym szybkie efekty. Zioła, tabletki, wysoko przetworzone, specjalnie konstruowane posiłki, a wszystkie je łączy jeden cel - zabić łaknienie, jeść mniej, odchudzać. Z drugiej, bardziej pozytywnej strony, coraz częściej wytyka się takiej strategii jej krótkowzroczność, na przeciwwadze kładąc ogólnie zdrowy tryb życia, uzależniony od aktywności fizycznej. Jedzenie ma służyć czemuś, a nie - być środkiem samym w sobie.

Spalanie kalorii.

Jeżeli zależy nam na efektach, swoje starania odchylić musimy właśnie w kierunku spalania kalorii. W ten sposób napędzamy także swój metabolizm, nie prowokując przy tym zjawiska sprzeżęnia zwrotnego, znanego szeroko pod nazwą efektu jojo. W wypadku odchudzania, o tym, kto zwycięży, decyduje dopiero to, co dzieje się po bitwie.

ćwiczenia fizyczne

Warto powołać się przy tej okazji na bardzo ciekawy eksperyment.

Na badanej grupie 80 mężczyzn i kobiet (22-74 lata) przeprowadzono wstępną kontrolę startowego poziomu tkanki tłuszczowej. W wypadku mężczyzn przekraczał on 25%, u kobiet natomiast granica ta stanowiła 35%. Dobrano osoby zdrowe, żyjące w trybie siedzącym, a w trakcie badania nie ingerowano w ich żywieniowe nawyki. Podzielono ich natomiast na cztery grupy - jedną kontrolną, niećwiczącą, drugą, trenującą 1x w tygodniu, a dwie kolejne – 2-3x i 4x w tygodniu. Każda sesja składała się z treningu aerobowego na poziomie 70% tętna maksymalnego, który trwał 30 minut.

Otrzymane rezultaty.

Po 8 tygodniach przeprowadzono następną kontrolę poziomu tkanki tłuszczowej. Badani z grupy kontrolnej zyskali kolejny jej kilogram, ci trenujący 1-3x w tygodniu tracili do 2 kg, natomiast w grupie ćwiczącej najintensywniej spadki skoczyły aż do 6 kg. Wszystko to bez wdrażania jakichkolwiek zmian w diecie.

wysiłek fizyczny

Bibliografia
Willis FB, Smith FM, Willis AP. Frequency of exercise for body fat loss: a controlled, cohort study. J Strength Cond Res. 2009 Nov;23(8):2377-80