Kolejna niesamowita roślina, wykazująca szereg właściwości prozdrowotnych. Nazywana również indyjskim kadzidłem lub kadzidłowcem. Boswellia już od setek lat używana jest jako składnik kadzideł oraz jako lekarstwo w medycynie afrykańskiej i azjatyckiej. Znalazła swoje zastosowanie w wspieraniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet depresji. Często wykorzystywana jest również w kosmetyce, ze względu na właściwości ograniczające produkcję sebum oraz zwiększające elastyczność skóry. Co jeszcze potrafi ta roślina?

 

Spis treści:

  • Tajemnica kadzidła
  • Składnik medycyny naturalnej
  • Cuda natury

  

Tajemnica kadzidła

Boswellia jest rozgałęzionym drzewem, średniej wielkości o charakterystycznej, szarej korze i zielonych liściach. Spotkamy ją głównie na terenie Indii, Pakistanu, północno-wschodniej Afryki i na Półwyspie Arabskim.

Każdy z nas słyszał pewnie o samym kadzidle, ale niewiele osób kojarzy je właśnie z tą rośliną. Już od setek lat, Boswellia używana jest jako składnik kadzideł w ceremoniach religijnych i kulturowych. Obecnie, znajdziemy ją również w wielusuplementach diety, które zawierają w sobie wyciąg z żywicy tej rośliny w oczyszczonej i wypreparowanej formie.

Ekstrakt z żywicy kory kadzidłowca, zawiera ważne substancje aktywne, takie jak kwasy bosweliowe (organiczne związki triterpenowe) oraz liczne olejki eteryczne, będące źródłem zdrowotnych właściwości tej rośliny. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Dzięki temu, boswellia znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Możemy korzystać także z boswelliowych olejków przy aromaterapii i inhalacji lub stosować je w formie okładów na bolące stawy i mięśnie.

 

Składnik medycyny naturalnej

Ze względu na swoje cechy charakterystyczne, kadzidłowiec ma naprawdę szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

  • Dzięki zawartości kwasów boswelliowych, w tym kwasu AKBA, ekstrakt z żywicy kadzidłowca może być stosowany w leczeniu zapalenia kości i stawów. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, może pomóc zmniejszyć bóle, obrzęki i polepszyć ruchomość stawów. Skutecznie wzmacnia kości oraz wspiera ich odbudowę.
  • Może przyspieszać również gojenie urazów. 
  • Boswellia wykazuje właściwości, które wspomogą nas w zmniejszaniu stanów zapalnych czy obrzęków zatok oraz oskrzeli. Dzięki działaniu kwasu AKBA, pomaga w udrożnianiu dróg oddechowych. 
  • Wykazuje także właściwości antyalergiczne, z tego powodu zalecana jest osobom zmagającym się z astmą.
  • Ekstrakt z boswelli wspiera walkę ze schorzeniami układu pokarmowego, między innymi z zespołem jelita drażliwego. Może łagodzić objawy biegunek, zatruć pokarmowych oraz wzdęć.
  • Działa antydepresyjnie i przeciwlękowo. Stosując ją profilaktycznie, możemy odczuć jej kojące właściwości. Reguluje również poziom cukru we krwi, co może być istotna właściwością szczególnie dla diabetyków.
  • Kadzidłowiec znajduje także zastosowanie w kosmetologii. Jego cechą charakterystyczną jest dość specyficzny zapach. W preparatach upiększających, pojawia się w produktach redukujących nadmierne wydzielanie sebum oraz kremach zwiększających elastyczność skóry.

Cuda natury

Jak widać medycyna naturalna ma nam wiele do zaoferowania. Boswellia jest kolejną niesamowitą rośliną, która w niezwykły sposób działa prozdrowotnie na nasz organizm.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Nie musimy specjalnie jechać do Indii, aby skorzystać z dobrodziejstw kadzidłowca.

Myślę, że warto korzystać z cudów natury.

Autor: Karolina Krukowska