Depresja - choroba coraz bardziej powszechna. Często słyszymy, że ktoś na skutek trudnych sytuacji życiowych, popada w depresje. Leczenie jej jest niezwykle trudne, wymaga od nas ogromnego wysiłku i pracy nad sobą. W wielu przypadkach, bez pomocy farmakologii lub psychoterapii, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z chorobą.

O korzystnym wpływie aktywności fizycznej na nasz organizm, wiemy już bardzo dużo.
Czy w takim razie sport może w jakimś stopniu pomóc nam w walce z depresją?

Spis treści:
• Co to jest depresja?
• Ruch, a zdrowie psychiczne
• Kwestie społeczne
• Ruch może nam pomóc


Co to jest depresja ?

Na początku powiedzmy trochę więcej o samej chorobie. W języku potocznym, często używamy pojęcia depresji w okresach gorszego samopoczucia lub w sytuacjach kiedy po prostu „mamy doła”. Są to stany przejściowe, które na skutek bolesnych doświadczeń, wpływają na nasz nastrój.
Nie możemy jednak mylić ich z depresją.

Prawdziwa depresja jest czymś o wiele bardziej skomplikowanym.
Depresja stanowi szereg poważnych zaburzeń psychicznych. Jest nieustającym smutkiem, poczuciem bezradności. Zarówno brakiem chęci jak i niechęci do życia. Jest obojętnością do wszystkiego co nas otacza.

Ciężko jest jednoznacznie określić podłoże występowania depresji. Wiele czynników może mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Są to kwestie społeczne, genetyka lub traumatyczne wydarzenia życiowe.

Ruch, a zdrowie psychiczne

Kwestia naszego zdrowia psychicznego jest bardzo indywidualna. To co pozytywnie wpływa na pewne grono osób, wcale nie musi być odpowiednie dla nas. O tym nie możemy zapominać. Aktywność fizyczna może poprawić nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Na pewno jednak, nie będzie lekiem na depresje.

Ruch może pomóc nam zrelaksować nasze ciało, odprężyć się, wyciszyć, lub całkiem przeciwnie, pozwoli na wyładowanie negatywnych emocji.
Podczas aktywności fizycznej nasz organizm produkuje większe ilość serotoniny i endorfiny. Są to hormony, które przyczyniają się do odczuwania większego zadowolenia. Dlatego też, bardzo często po treningu doświadczamy euforii i pozytywniej patrzymy na świat.

Kwestie społeczne

Warto wspomnieć o wpływie aktywności fizycznej na interakcje społeczne. Przebywanie wśród grona innych ludzi może polepszyć nasze samopoczucie. Zwykła rozmowa z drugim człowiekiem może okazać się świetną formą terapii. Pozwoli zapomnieć na chwilę o naszych problemach i zmartwieniach. Wybór sportów grupowych, stwarza nam szansę nawiązania nowych znajomości oraz przyjaźni.

Ruch może nam pomóc

Aktywność fizyczna sama w sobie, jest niewystarczająca by wyleczyć nas z depresji. Jednak, z całą pewnością może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pamiętajmy, że aktywność fizyczna to nie tylko trening na siłowni czy bieganie. Zwykły spacer może być świetnym terapeutą. Znajdźmy formę ruchu, która sprawia nam przyjemność, która pozwoli nam się zrelaksować i uspokoić myśli.