Ludzkie ciało skonstruowane jest w taki sposób, że o ile nie śpi, powinno się ruszać. To podstawa jego normalnego funkcjonowania. Ruch utrzymuje je w zdrowiu. Dla naszych przodków, ruch był niezbędny do przeżycia. Aktywność ukształtowała nasze ciało, cechy wewnętrzne, zewnętrzne oraz pozwoliła naszemu gatunkowi przetrwać. Patrząc na obecny tryb życia społeczeństwa, widzimy, że ewolucja poszła w trochę innym kierunku. Nasza codzienność opiera się na siedzeniu. Problem dotyczy przede wszystkim krajów rozwiniętych, gdzie głównym miejscem pracy są korporacje i biura. Siedzimy w drodze do pracy, siedzimy w pracy, siedzimy podczas posiłków, a na koniec dnia odpoczywamy siedząc. Jesteśmy skazani na siedzenie. W ciągu ostatnich 20 lat, siedzący tryb życia znalazł się na szczycie listy zagrożeń dla zdrowia człowieka.

Spis treści:

  • Ludzie czy krewetki?
  • Leniwe mięśnie
  • Za ciężka głowa?
  • Otyłość za biurkiem
  • Mózg też siada
  • Człowiek nie robot

 

Ludzie czy krewetki?

Mogłoby się wydawać, że siedzenie jest czynnością całkowicie naturalną i bezpieczną. Jest nam przecież tak bardzo wygodnie kiedy siedzimy. Ludzkie ciało to niesamowita maszyna, potrafi bardzo szybko adaptować się do przyjmowanej pozycji. Nic więc dziwnego, że jeśli siedzimy przez 8 godzin dziennie, pochyleni w stronę monitora, powyginani jak krewetki, wydaje nam się, że wszystko jest okej. Im dłużej przyjmujemy nieprawidłowa postawę, tym większemu skróceniu ulega zakres ruchu naszych mięśni.

Nie zdajemy sobie sprawy, że pozycja w której spędzamy większość dnia, ma ogromne przełożenie na to, w jaki sposób się poruszamy i jak prezentuje się nasza postawa. Zaokrąglone plecy, wysunięte barki do przodu, pogłębiona lordoza odcinka lędźwiowego. Obraz takiej postawy stał się już normą w dzisiejszym społeczeństwie.

 

Leniwe mięśnie

Kiedy siedzimy przez dłuższy czas, mięśnie dolnej części ciała przestają pracować, są praktycznie wyłączone. Mięśnie nóg nie napinają się, więc nie przepompowują płynu limfatycznego w tkankach, co może prowadzić do jego zalegania. A pośladki? Pogrążone w lenistwie i rozpaczy, duszą się pod ciężarem naszego ciała.

W pozycji siedzącej, nie jesteśmy w stanie wykorzystywać mięśni niezbędnych do stabilizacji  naszego kręgosłupa. Gdy zaniedbujemy mięśnie, mające za zadanie wspierać kręgosłup, w efekcie, musi on jakoś ustabilizować się sam i wspiera się na źle ułożonym ciele. Skutki? Liczne problemy ortopedyczne, między innymi: zaburzenia pracy szyi i pleców, zaburzenia pracy miednicy.

Za ciężka głowa?

Ile razy odczuwałeś ból głowy i karku po całym dniu pracy? Kolejny skutek nieprawidłowo ustawionego kręgosłupa-wysunięcie głowy przed oś ciała. Ludzka głowa waży około 5kg. Im bardziej jest wysunięta do przodu, tym jej odczuwalny ciężar wzrasta o kolejne 5kg. Pochylając się nad klawiaturą komputera, czy ekranem telefonu, zwiększamy jej nacisk na kręgi. Nic więc dziwnego, że odczuwamy ból.

 

Otyłość za biurkiem

W bezruchu ciało nie zużywa zbyt wiele energii, co skutkuje szybszym przybieraniu na wadze. Jeśli siedzimy wiele godzin za biurkiem, nie ćwiczymy, możemy szybko przytyć i nabawić się wszelkich negatywnych konsekwencji zdrowotnych z tym związanych. Siedzący tryb życia, zwykle idzie w parze z otyłością. Może zwiększać ryzyko pojawienia się zawału, powoduje sztywnienie naczyń krwionośnych oraz miękkość kości. Niektóre badania wykazują również, że im więcej siedzimy tym gorzej wyglądają nasze wyniki cholesterolu.

 

Mózg też siada

Siedzący tryb życia, nie tylko szkodzi  ciału, nasz umysł również na tym cierpi. Aktywność fizyczna pobudza kreatywne myślenie, innowacyjność i funkcje kognitywne. Same ćwiczenia oczywiście nie sprawią, że staniemy się mądrzejsi. Pozwolą nam jednak na dłuższą naukę w większym skupieniu. Optymalizują również pracę naszego mózgu. Dzieje się to, za sprawą neurotroficznego czynnika, pochodzenia mózgowego, który pozwala tworzyć nowe połączenia mózgowe, a co za tym idzie, lepiej przyswajać wiedzę. Wywołuje on neurogeneze, czyli wzrost komórek niezbędny do rozwoju mózgu w dzieciństwie. 

 

Człowiek nie robot

Całkowite wyeliminowanie siedzenia z naszego życia jest oczywiście niemożliwe. Warto jednak, żebyśmy zdali sobie sprawę, że konsekwencję, jakie niesie za sobą siedzący tryb życia, są destrukcyjne dla naszego zdrowia. Zrozumienie problemu, pomoże nam w walce z jego skutkami. Ciało ludzkie może znieść wiele, ale nie jest niezniszczalne. Musimy nam służyć do końca życia, zadbajmy o nie.