Opinie o Nas

GABA

Co to jest GABA?

GABA to dokładnie kwas gamma-aminomasłowy, jest to neuroprzekaźnik w mózgu działający hamująco w całym układzie nerwowym. GABA przez to jak jest zbudowany zaliczany jest do aminokwasów niebiałkowych. GABA jest produkowany w organizmie na zasadzie dekarboksylacji z kwasu glutaminianowego, czyli na zasadzie usunięcia kwasu karboksylowego z glutaminianu. Ta reakcja zachodzi dzięki dekarboksylazie glutaminianowej.

Gaba w największych ilościach występuje w mózgu, dokładniej w móżdżku, prążkowiu, a także w istocie czarnej i szarej okołowodociągowej. Możemy wyróżnić 2 receptory kwasu gamma-aminomasłowego, GABA- A i GABA- B. Receptory GABA- A umiejscowione są w błonach neuronów i wykazują działanie hamujące. Z kolei receptory GABA- B znajdują się na końcu presynaptycznych komórek nerwowych i ich zadaniem jest regulowanie wydzielanie owego neuroprzekaźnika. GABA w organizmie produkowana jest w niewielkich ilościach, ponieważ bakterie kwasu mlekowego produkują GABA to możemy go znaleźć w fermentowanym nabiale i nie tylko bo i w np. kiszonych ogórkach. 

  

Jakie funkcje pełni w organizmie GABA?

GABA odgrywa rolę neuroprzekaźnika hamującego w całym układzie nerwowym. W momencie kiedy coś nas zdenerwowało, zaniepokoiło nasz mózg jest nadmiernie pobudzony, może występować drażliwość, niepokój, bezsenność czy drgawki. W tej sytuacji zadaniem GABA jest hamowanie nadmiernej pobudliwości komórek nerwowych, czego efektem jest zapewnienie spokoju, opanowania, wyciszenia, rozluźnienia czy uczucia senności.

GABA zatem odpowiada za utrzymanie równowagi pomiędzy pobudzeniem a hamowanie pobudliwości komórek nerwowych. Jego działanie zauważą także osoby pracujące pod presją czy w stresie, jest on także pomocny w tym zakresie. GABA podwyższa próg pobudliwości neuronów, dzięki czemu słabe impulsy nie są przetwarzane, a to z kolei ogranicza nadmierną pobudliwość mózgu.  

  

Czy suplementacja GABĄ uspokaja?

Suplementując kwas gamma-aminomasłowy na pewno zauważymy uczucie większego spokoju, relaksacji czy wyciszenia. Wynika to z tego, iż właśnie owy neuroprzekaźnik hamuje nadmierną pobudliwość komórek nerwowych wynikającą z sytuacji stresowych, pracy pod presją czy innymi losowymi zdarzeniami. Ponadto również GABA podwyższa próg pobudliwości komórek nerwowych przez co również wspomaga wyciszenie. Zauważono, że przyjmowanie GABA zwiększa aktywność fal alfa zmniejszając aktywność fal beta w mózgu. Fale alfa odpowiadają za stan pokoju, a fale beta za stan niepokoju, rozdrażnienia. Dlatego też taki wpływ GABA wykazuje działanie uspokajające

  

Czy GABA poprawia jakość snu?

GABA jest również świetnym elementem poprawiającym jakość snu, gdyż zmniejsza on ilość wybudzeń w nocy, ułatwia zasypianie jak również zwiększa długość snu głębokiego określanego fazą NREM. To faza snu zwana wolnofalową, gdyż ruchu gałek ocznych są powolne. To faza, w której nasz organizm najlepiej wypoczywa i się regeneruje, więc im dłużej trwa omawiana faza tym będziemy bardziej wypoczęci. Wpływ GABA na lepszą jakość snu jest wynikiem jego działania uspokajającego, ponieważ czynniki stresowe, niepokój są częstym problemem w zasypianiu czy nawet w bezsenności. 

  

Czy Gaba wspiera regenerację?

Aktywność fizyczna jest także czynnikiem stresowym dla naszego organizmu. Dlatego też m.in z tego powodu nie poleca się wykonywania treningów tuż przed snem. Jednakże suplementacja GABĄ poprawia jakość snu, ułatwia zasypianie, zmniejsza ilość wybudzeń i co najważniejsze wydłuża fazę snu głębokiego, w której najlepiej się regenerujemy. Dlatego też suplementacja GABĄ przyczyni się do lepszej regeneracji. Ponadto również warto zauważyć, że podawanie GABA zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu, który jest hormonem anabolicznym, dlatego też wspomoże to regenerację i budowanie masy mięśniowej.

  

Czy GABA poprawia funkcje poznawcze?

GABA poprawia także nasze zdolności do nauki, pracy umysłowej i do lepszego przyswajania informacji czy zapamiętywania. Ponadto GABA zwiększa koncentrację i skupienie dzięki podniesieniu progu pobudliwości komórek nerwowych, przez co mniej rozpraszamy się w trakcie pracy czy nauki. 

  

Z czym można łączyć GABE?

Aby poprawić działanie GABA warto zastosować również suplementację ashwagandhą, L-teaniną, rhodiolą, gotu kolą. W takim wypadku wesprzemy działanie uspokajające, adaptogenne, czyli przeciwstresowe. Aby wzmocnić funkcję kognitywne, czyli poprawić zdolność do przyswajania informacji, nauki, koncentracji i zapamiętywania warto dołączyć m.in fosfatydyloserynę, fosfatydylocholinę, tyrozynę, gingko biloba, alpha GPC, bacopę monnieri czy hupercynę A.

Aktywne filtry