Menu
- Top Produkty
-
Suplementy
- Suplementy
- Odżywki Białkowe
- Odżywki węglowodanowo-białkowe
- Aminokwasy
- Przed treningiem
- Kreatyna
- Redukcja tłuszczu
- Kontrola cukru
- Ochrona Stawów
- Jakość snu
- Mózg i pamięć
- Układ hormonalny
- Węglowodany
- Witaminy
- Minerały
- Adaptogeny
- Superfoods
- Elektrolity
- Zdrowie i uroda
- Ekstrakty i olejki roślinne
- Top Produkty
- Produkt
-
Żywność
- Żywność
- Batony i ciastka proteinowe
- Batony energetyczne
- Napoje zero kalorii
- Żywność wysokobiałkowa
- Napoje
- Bolero
- Masła orzechowe
- Kremy proteinowe
- Kremy orzechowe
- Kawy i dodatki
- Spraye do smażenia i inne
- Olej MCT
- Oleje kokosowe
- Aromaty
- Sosy i syropy zero kalorii
- Zamienniki posiłków
- Naleśniki białkowe
- Owoce w żelu
- Suszona wołowina
- Zamienniki cukru
- Mąki
- Białka jaj w płynie
- Czekolady dietetyczne
- Błonnik
- Yerba Mate
- Zdrowe tłuszcze
- Ser z niską zawartością tłuszczu
- Dżemy
- Orzechy i suszone owoce
- Posypki
- Energetyki
- Akcesoria
- Nowości
- Wyprzedaż
- Promocje
- Producenci
- Blog
- Kontakt
- Kalkulator kalorii
- Strona główna
- Suplementy
- Kreatyna
Filtruj według
Kategorie
Kategorie
Marka
Marka
-
(bez filtra) 4+ NUTRITION (1) 6PAK (6) 7 Nutrition (8) Activlab (1) ALLMAX (1) All Stars (2) APPLIED NUTRITION (2) Aura Herbals (1) BioTech USA (3) Body Attack (3) BSN (1) Controlled Labs (3) Dorian Yates (2) Dymatize (2) EFX (6) Evogen (1) EVOLITE (4) Finaflex (1) Fitness Authority FA (2) Fuego (8) Garden Of Life (1) Gaspari Nutrition (3) GAT (2) GENIUS (4) GEN LAB (12) GHOST (2) Go On Nutrition (1) Haya Labs (1) Hi-Tech (1) Hiro.lab (1) HumanCode (3) Inkospor (3) Iron Horse (9) Ironmaxx (1) Kevin Levrone (1) Multipower (1) Muscle Clinic (2) Now Foods (5) Nutrend (2) Nutrex (1) Olimp (12) Optimum (4) OSTROVIT (6) Phytochem (1) PowerBar (1) Powergym (1) Promera Sports (1) PURUS LABS (1) PVL (2) REDCON1 (1) Reflex Nutrition (3) Rich Piana 5% Nutrition (2) RONNIE COLEMAN (1) Rule 1 (1) SAN (1) Scitec (4) SUNWARRIOR (1) Swedish Supplements (4) Trec (22) Ultimate (1) Universal (4) USN (1) Weider (7) WK DZIK (2) YAMAMOTO (4)
Smak
Smak
-
(bez filtra) Ananas (7) Arbuz (11) Arbuzowy (1) Jeżyna (1) Niebieska malina (7) Brzoskwinia (1) Brzoskwinia mango (1) Cola (5) Cytryna (13) Czarna porzeczka (3) Czerwone owoce (1) Egzotyczny (4) Fruit punch (1) Grejpfrut (6) Gruszka (2) Jabłko (14) Jabłko mięta (1) Jagoda (2) Kiwi (2) Cola limonka (1) Lemoniada (2) Limonka (3) Malina (3) Mango (14) Mango ananas (2) Marakuja (1) Morela (1) Naturalny (1) Neutralny (2) Owoce egzotyczne (1) Owocowy (4) Pomarańcza (20) Porzeczka (1) Różowa Lemoniada (2) Różowy grejpfrut (1) Smoczy owoc (1) Tropikalny (8) Truskawka (8) Winogrono (3) Wiśnia (4) Zielone jabłko (5) Landrynka (1) Cytrusowy (3) Cola Limonka (1) Rum z colą (1) Liczi (1) Gujawa (1) Lulo (1) Cytryna-limonka (1) Wiśniowa lemoniada (1) Lizak owocowy (2) Bezsmakowy (1) Lemoniada Jagodowa (1) Biała Cola (2) Kwaśne żelki (1) Nectarine Juice (1) Lime (1) Natty (1) Kwaśny arbuz (1) Cytryna Limonka (1) Owoce tropikalne (1) Kwaśna wiśnia (1)
Kraj pochodzenia
Kraj pochodzenia
Forma
Forma
Kreatyna
Co to jest kreatyna?
Kreatyna jest związkiem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, ponieważ jest jest ona produkowana w wątrobie, nerkach oraz trzustce. Jest ona syntetyzowana z 3 aminokwasów, z argininy, metioniny i glicyny. Jest ona przekształcana w organizmie do fosfokreatyny (PCr), w tej postaci występuje ⅔ kreatyny.
Prawie cała magazynowana kreatyna bo aż 95% gromadzona jest w mięśniach szkieletowych. Wraz z pokarmem również dostarczamy kreatyny, znajduję się ona głównie w mięsie. Wraz z dietą dostarczamy około 1-2 g, jednak przez dobę także tracimy 2 g kreatyny.
Kreatyna rozpada się do kreatyniny i usuwana jest z moczem. Dlatego suplementacja kreatyną jest konieczna by ponieść efektywnie jej poziom w mięśniach.
Jakie formy kreatyny możemy wyróżnić?
Na rynku suplementów diety możemy znaleźć aż kilkanaście różnych form kreatyny. Zaczynając od monohydratu kreatyny, który jest połączeniem kreatyny z cząsteczką wody. Jest to najpopularniejsza forma kreatyny. Możemy znaleźć też preparaty jednoskładnikowe jak jabłczan kreatyny, chlorowodorek kreatyny (kreatyna HCL) czy kre alkalyn.
Ponadto wysoka popularnością cieszą się stacki kreatynowe, które zawierają co najmniej 3 różne formy kreatyny. Stacki kreatynowe najczęściej zawierają: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny, chlorowodorek kreatyny, pirogronian kreatyny, chelat magnezowy kreatyny, alfaketoglutaran kreatyny, glukonian kreatyny fosforan kreatyny, orotan kreatyny czy kre alkalyn.
Związki dodawane do kreatyny wpływają na polepszenie jej wchłaniania i wspomagają zwiększenie wytrzymałości. Dla przykładu kwas cytrynowy, jabłkowy i pirogronowy biorą udział w cyklu Krebsa, czyli biorą udział w wytwarzaniu energii na drodze tlenowej, dzięki czemu sprzyjają zwiększeniu wytrzymałości.
Jak działa kreatyna? - działanie kreatyny
Kreatyna, a dokładniej fosfokreatyna uczestniczy w przekazywaniu grupy fosforanowej na ADP (adenozynodifosforan), dzięki czemu powstaje wysokoenergetyczny nośnik energii ATP (adenozynotrifosforan). W wyniku rozpadu ATP do ADP, powstaje energia. Podczas krótkich wysiłków o maksymalnej intensywności, energia produkowana jest z wykorzystaniem fosfokreatyny.
Dzięki suplementacji zwiększymy jej ilość do maksymalnych poziomów co wpływa na sprawniejszą i szybsze odnawianie energii. Przekłada się to na lepsze możliwości wysiłkowe i w efekcie lepsze wyniki. Organizm człowieka magazynuje ATP, lecz są to tak małe ilości, że wystarczają jedynie na 1-2 s wysiłku. Dlatego tak ważna jest szybka resynteza energii.
Jakie dodatki najczęściej występują stackach kreatynowych?
Na rynku suplementów diety jest także do wyboru wiele stacków kreatynowych. Poza kreatyną często zawierają jeszcze wszelkiego typu dodatki. W dużej mierze są one dodawane w celu polepszenia działania kreatyna, czyli zwiększenia możliwości i wytrzymałości wysiłkowej organizmu. Możemy wyróżnić tu w szczególności taurynę, która bierze udział w transporcie kreatyny.
Arginina i glicyna to aminokwasy, z których powstaje kreatyna w organizmie, więc dodatkowo wspierają syntezę endogennej kreatyny. Arginina ma też więcej funkcji, wraz z cytruliną (często również występuje w stackach) nasilają wytwarzanie tlenku azotu. Jest on odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi do mięśni, w tym składników odżywczych i tlenu, dlatego też wspierają możliwości wysiłkowe i regenerację.
Czy kreatyna pomaga budować mięśnie?
Kreatyna jest uznana za najlepszy suplement diety wspierający budowę masy mięśniowej. Wspomaga ona organizm w wytwarzaniu podstawowego nośnika energii w komórkach mięśniowych (ATP).
Kreatyna wiążę wodę w komórkach mięśniowych, dzięki czemu stwarza wysoko anaboliczne środowisko sprzyjające budowaniu mięśni. Warto wspomnieć również, że kreatyna zwiększa możliwości wysiłkowe, w tym i intensywność ćwiczeń. Dzięki temu mięśnie otrzymują większy bodziec do wzrostu, czyli do większego rozbudowania tkanki mięśniowej.
Czy kreatyna przyspieszy proces regeneracji?
Kreatyna to także świetny suplement diety na poprawę regeneracji po ciężkim treningu. Należy wspomnieć, że podczas aktywności fizycznej energia czerpana jest również z glikogenu mięśniowego. Glikogen stanowi zapasy energetyczne ustroju, znajduję się on głównie w mięśniach, jednak występuję także w wątrobie, tam z kolei spełnia trochę inną funkcję.
Aby zapewnić optymalną regenerację należy uzupełnić utracone zapasy glikogenu mięśniowego. Nie uzupełniając ich odpowiednio nasz trening nie będzie zbyt efektywny. Węglowodany uzupełniają glikogen, a kreatyna z kolei nasila ten proces odbudowy glikogenu mięśniowego, co również przyczynia się do poprawy regeneracji.
Czy kreatyna przyspiesza wzrost siły?
Kreatyna to również dobry wybór jeśli chodzi o zwiększenie siły mięśniowej, pozwoli to lepiej progresować z ciężarem. Suplementacja owym produktem podniesie poziom kreatyny do najwyższych możliwych poziomów. Dzięki wsparciu odnowy energii, możemy trenować bardziej intensywnie oraz wykonać większą pracę podczas wysiłku.
Stosowanie kreatyny - czy warto stosować również podczas redukcji tkanki tłuszczowej?
Kreatyna to nie tylko suplement stosowany podczas budowania masy mięśniowej. Tak na prawdę można ją przyjmować cały rok, zarówno podczas redukcji tkanki tłuszczowej jak i budowania mięśni.
Ponadto warto ją przyjmować w czasie odchudzania, ponieważ to dodatkowe wsparcie naszych treningów. Wspomoże ona utrzymać intensywność i objętość treningową co może być trudne, ponieważ ograniczamy ilość przyjmowanych kalorii.
Takie wsparcie może okazać się przydatne, ponieważ bardziej zabezpieczy nasze mięśnie przed katabolizmem. Podczas redukcji nasze mięśnie są narażone na katabolizm, dlatego należy robić wszystko, by do tego nie dopuścić.
Komu kreatyna jest polecana?
Kreatyna to dobry wybór dla osób, które wykonują treningi siłowe/oporowe, czyli osób trenujących na siłowni, a także uprawiających kulturystykę, kalistenikę, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy oraz crossfit.
Dodatkowo można suplementować kreatynę w sportach drużynowych jak np. piłka nożna, w której wysiłek wytrzymałościowy przeplatany jest z wysiłkiem o maksymalnej intensywności, kiedy np. trzeba wykonać szybki sprint do piłki.
Energia wtedy jest produkowana również z fosfokreatyny. Ponadto dodatki w różnych formach kreatyny takie kwas jabłkowy, cytrynowy biorąc udział w cyklu Krebsa wspierają wytwarzanie energii na drodze tlenowej, dlatego również zwiększają wytrzymałość. Warto także zaznaczyć, że podaż kreatyny poleca się również w lekkoatletyce, gdzie występują również wysiłki o maksymalnej intensywności jak np. sprint, skok o tyczce.
Czy kreatyna ma jakieś skutki uboczne?
Suplementacja kreatyną jest w 100% bezpieczna. Nie wpływa ona w żaden sposób negatywnie na nerki. Jednak gdy już masz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek, to skonsultuj z lekarzem suplementację kreatyną.
Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę?
Kreatynę najlepiej przyjmować do posiłku lub zaraz po nim. Dlaczego? Węglowodany oraz białko w posiłku powodują wyrzut insuliny we krwi, a ona z kolei odpowiada za transport kreatyny w organizmie. W dzień kiedy trenujesz, najlepiej jest przyjmować ją po treningu.
Z czym najlepiej łączyć kreatynę?
Jest to ważna kwestia, jednak zależy jaki mamy aktualnie cel treningowy oraz na czym nam najbardziej chcemy się skupić. Aby wspomóc dodatkowo budowanie mięśni warto włączyć do suplementacji odżywkę białkową, ponieważ proteiny są elementem strukturalnym mięśni, potrzebnym do budowy białek mięśniowych (mięśni).
Można również wybrać odżywkę węglowodanowo-białkową np. gainer czy bulk, które oprócz białka zawiera jeszcze węglowodany. Tego typu odżywki wspierają budowanie mięśni oraz ich prawidłową regenerację. Tego typu suplementy polecane są wtedy, gdy brakuje nam czasu na zjedzenie posiłków czy nie jesteśmy w stanie dostarczyć tak dużo kalorii, by zapewnić nadwyżkę kaloryczną.
Przy uprawianiu sportów wytrzymałościowych korzystnie jest jeszcze suplementować beta-alaninę, ponieważ hamuje ona zakwaszanie mięśni podczas wysiłku, dzięki czemu zwiększa wytrzymałość. Dawkowanie kreatyny znajdziecie na opakowaniu.
Jest 206 produktów.
Pokazano 1-20 z 206 pozycji
Aktywne filtry
Biuro obsługi klienta
Potrzebujesz fachowej porady lub informacji na temat Twojego zamówienia?