Opinie o Nas

Aminokwasy

Co to aminokwasy?

Aminokwasy to elementy strukturalne białek – są one niezbędne do przeprowadzania procesów metabolicznych, zachowania prawidłowej homeostazy, zachowania wysokiej skuteczności procesów regeneracyjnych. Stosowanie aminokwasów w suplementacji wpłynie pozytywnie na efekty budowania masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Niestety większość diet u osób nawet z większym stażem treningowym nie jest optymalna. Bazują na niskiej ilości źródeł białka. Takie odżywianie nie gwarantuje dostarczania optymalnego profilu aminokwasowego. Suplement w łatwy sposób pomaga szybko uzupełnić aminokwasy, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywienia.

  

Dlaczego aminokwasy są tak ważne dla sportowców i każdego aktywnego człowieka?

Osoby trenujące zawodowo oraz amatorsko wiedzą, że aminokwasy są im niezwykle potrzebne. Przez wysoką aktywność fizyczną wzrasta zapotrzebowanie na różnego  rodzaju substancje. Między innymi bardzo ważne aminokwasy. Pozwalają one na szybszą regenerację i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Mogą redukować ryzyko doznania kontuzji i pozwalają na szybsze wykonanie pracy na wysokim poziomie. Wykazują właściwości anaboliczne oraz antykataboliczne. Aminokwasy wpływają także pozytywnie na nawodnienie komórek co przekłada się na pracę mięśni. Aminokwasy są także odpowiedzialne za regenerację wszelkich tkanek, w tym tkanki łącznej. Ich niedostateczna podaż może zwiększać ryzyko kontuzji, powodować dolegliwości bólowe, osłabienie.

 

Jak wybrać dobre aminokwasy?

Wybór aminokwasów nie musi być trudny – jeśli jesteśmy na początku naszej sportowej drogi warto po prostu poradzić się doświadczonego trenera czy też specjalisty od żywienia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie ma podziału aminokwasów na te na masę i na redukcję. Są to substancję zarówno niezbędne w okresie masowym oraz redukcyjnym. Mimo dostarczania odpowiedniej ilości białka w diecie warto stosować kompleks aminokwasów jak np. EAA, który optymalizuje procesy regeneracyjne. Dodatkowo możemy także dowiedzieć się o rodzajach aminokwasów oraz fakcie, że na półkach sklepów znajdziemy zarówno preparaty oparte na jednym aminokwasie, jak i na całej ich mieszance. Wybierając produkt warto zwrócić uwagę na jego skład oraz rzeczywistą ilość danego aminokwasu.

  

O jakiej porze stosować aminokwasy?

Wiele osób stosuje aminokwasy po treningu – przyczyny tego są dwie. Pierwsza to zatrzymanie katabolizmu mięśni, czyli ich rozpadu po dużym wysiłku. Wiele aminokwasów dedykowanych jest również na noc. Druga istotna kwestia to niedopuszczenie do czerpania energii z mięśni podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Bardzo dobrym zastosowaniem jest także stosowanie aminokwasów w trakcie treningu. Osoby, które mają optymalne założenia dietetyczne, dostarczają w krótkim okresie przed i po treningu białko. Dlatego też prawidłowym okresem będzie stosowanie takich aminokwasów w trakcie treningu. Nie muszą być one trawione, szybko dostarczane są do krwiobiegu i już na treningu uzupełniają utracone niedobory, dodatkowo trening zwiększa syntezę białek. 

 

Czy w suplementach znajdę aminokwasy naturalne?

Zaletą aminokwasów dostępnych w formie suplementów jest fakt, że są one wolne od wiązań chemicznych z innymi cząsteczkami. Wpływa to na ich szybkość przyswajania przez jelito. Aminokwasy naturalne pozwolą na szybką redukcję tkanki tłuszczowej oraz na budowanie masy.

Aminokwasy w tabletkach czy aminokwasy w płynie?

Wiele osób zastanawia się, czy lepsze okażą się aminokwasy w tabletkach, kapsułkach, proszku, czy aminokwasy w płynie. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od preparatu może wahać się stężenie danego produktu. Przed zakupem konkretnego suplementu warto przeczytać skład, aby dopasować dawki do swoich potrzeb. Wiele osób jest zdania, że aminokwasy w płynie są lepiej przyswajalne oraz stanowią mniejsze obciążenie dla naszego żołądka. Najważniejszym aspektem przy wybieraniu formy danego suplementu jest wygoda, ponieważ osoba, która nie lubi tabletek nie będzie regularnie przyjmowała takiego suplementu.

Aktywne filtry