Opinie o Nas

Gainery i bulki

Czym są gainery?

Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, z przewagą węglowodanów.  Receptury tego typu suplementów oparte są na węglowodanach złożonych, cukrach prostych oraz białkach serwatki, a czasem nawet zawierają kazeinę czy albuminę jaja kurzego

  

Co to jest odżywka typu bulk?

Odżywka typu bulk to gainer zawierający białko i węglowodany w proporcji 1:1. Najczęściej bulk zawiera niemal 50% białka oraz 50% węglowodanów. Zostało stworzone połączenie w takich proporcjach dla osób, które potrzebują dostarczyć więcej niż 20% białka z gainera. Dzięki temu dostarczymy dużych ilości pełnowartościowego białka oraz sporej ilości węglowodanów.

   

Jaką funkcję spełnia białko w odżywkach typu bulk i gainer?

Białko składa się z wielkocząsteczkowych związków, w których skład wchodzą aminokwasy. W ustroju człowieka znajduje się 18 aminokwasów. Możemy w nich wyróżnić 2 grupy: egzogenne oraz endogenne. Aminokwasy endogenne są produkowane przez organizm, z kolei egzogenne trzeba należy wraz z pożywieniem. Do aminokwasów egzogennych należy 9 aminokwasów: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina a dodatkowo u niemowląt histydyna. Białko, które zawiera odpowiednie ilości egzogennych aminokwasów jest nazywane białkiem pełnowartościowym. Takie proteiny odpowiednio odżywiają organizm, jak również wpływają o wiele korzystniej na proces syntezy białek mięśniowych niż proteiny, którym brakuje poszczególnych aminokwasów egzogennych lub mają je w niewystarczających ilościach. Białko w ustroju człowieka spełnia wiele funkcji, ogólnie przyjmując zapewnia prawidłową pracę organizmu. W naszym ustroju stale wymieniane są stare tkanki czy komórki na nowe. Białko jest także kluczowe w procesie naprawy uszkodzonych tkanek np. w procesie gojenia się ran. Białko przede wszystkim jest ważne dla osób aktywnych fizycznie z tego względu, że stanowi budulec, dlatego też jest niezbędne w procesie rozwoju dzieci, a także w procesie budowania masy mięśniowej. Ponadto wchodzi ono w skład enzymów, hormonów, zapewnia prawidłową pracę układowi odpornościowemu, a także bierze udział w transporcie tlenu, niektórych witamin czy związków mineralnych.

  

Jaką funkcję spełniają węglowodany w odzywkach typu bulk i gainer?

Węglowodany to składniki odżywcze, a dokładniej organiczne związki chemiczne zbudowane z węgla, wodoru i tlenu. Dla organizmu człowieka są one ważne z wielu względów, głównym ich zadaniem jest dostarczanie energii do codziennie wykonywanych czynności, a także podczas wysiłku fizycznego, jest to także paliwo dla naszego mózgu. Węglowodany są także materiałem zapasowym w organizmie, ponieważ magazynują one energię w postaci glikogenu, głównie w mięśniach (dostarcza energii podczas wysiłku i nie tylko), ale także w wątrobie (utrzymuje stały poziom glukozy we krwi). Cukry bo tak też powinno się je nazywać pełnią funkcje transportowe oraz wchodzą w skład materiału genetycznego.

  

Z czym najlepiej łączyć gainery i bulki?

Gainery i bulki w celu lepszej regeneracji czy budowy masy mięśniowej można łączyć z kreatyną. Wspomoże ona budowanie siły, zwiększy możliwości wysiłkowe, a także jest bardzo pomocna w budowaniu mięśni. Ponadto można również dołączyć do suplementacji beta-alaninę, która to zwiększa wytrzymałość, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrobić bardziej intensywny i dłuższy trening.

   

Co na zakwasy?

Co na zakwasy? Właściwie to nie zakwasy, a bolesność mięśniową wywołaną wysiłkiem fizyczny. Dobrze sprawdzi się odżywka typu gainer lub bulk. To odżywki, które wesprą proces regeneracji po ciężkim treningu czy wysiłku. Jak wiadomo, wysiłek fizyczny prowadzi do powstania mikrouszkodzeń w mięśniach. Aby zapewnić regenerację należy dostarczyć odpowiednią ilość białka, by odbudować uszkodzone włókna mięśniowe. Wysiłek fizyczny także uszczupla nasze zapasy glikogenu mięśniowego, który jest zapasowym materiałem energetycznym dla naszych mięśni. Odżywka typu gainer dostarczy szybko i wolno przyswajalnych węglowodanów, które wesprą odnowę glikogenu mięśniowego.

Aktywne filtry