Opinie o Nas

L-karnityna

Co to jest L-karnityna?

L-karnityna to organiczny związek chemiczny, który syntetyzowany jest w organizmie, dokładnie w wątrobie, nerkach i mózgu. Powstaje z dwóch innych aminokwasów: lizyny i metioniny. W organizmie jej większość można znaleźć w mięśniach szkieletowych oraz sercu.

Początkowo uznawana była za witaminę z grupy B, ponieważ wykazywała podobne właściwości. Niestety synteza w organizmie tego związku jest niewielka i może tylko w małym stopniu sprostać zapotrzebowaniu.

Resztę l-karnityny dostarczyć powinniśmy z pożywienia jednak z wielu względów jest to niestety niespełniane. Na pomoc przychodzą wtedy suplementy, które zawierają ten związek w dość wysokich stężeniach. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na l-karnitynę jest wyższe u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jak działa l-karnityna?

L-karnityna wykazuje wiele właściwości zarówno prozdrowotnych jak i wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej, czy zwiększenia wytrzymałości organizmu. Między innymi l-karnityna wspomaga metabolizm lipidów oraz reguluje poziom cholesterolu.

Wspiera transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Korzystnie wpływa na hormony tarczycy oraz testosteron. Wykazuje pozytywne działanie na pracę układu nerwowego oraz działa przeciwutleniająco. L-karnityna wpływa także na łączenie wielu pierwiastków, między innymi żelaza, kadmu, ołowiu.

Czy l-karnityna jest skuteczna?

L-karnityna to suplement diety, który jest skuteczny jako uzupełnienie diety. Stosowana w celu spalanie tkanki tłuszczowej sprawdzi się bardzo dobrze, jednak musi to być także poparte deficytem kalorycznym, czyli odpowiednią dietą, nawykami żywienia oraz zwiększoną aktywnością fizyczną.

Lecz nie jest to jedynie suplement wspierający spalanie tłuszczu, jest to bardzo ważny związek chemiczny w wielu procesach organizmu. Optymalnie funkcjonujący organizm jest w stanie także szybciej pozbywać się zapasów tkanki tłuszczowej, czy budować większą masę mięśniową. Skuteczność l-karnityny poparta jest wieloma badaniami, jednak trzeba mieć świadomość, że jest to suplement - czyli uzupełnienie diety.

Czy l-karnityna jest bezpiecznym suplementem?

L-karnityna to bezpieczny suplement, który wykazuje także wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi możemy do nich zaliczyć wsparcie pracy układu krążenia lub wsparcie transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Nawet w dawkach większych niż zalecane nie będzie negatywnie wpływał na samopoczucie, czy zdrowie. Większą szkodą dla organizmu będzie niedobór l-karnityny, ponieważ może on prowadzić do uszkodzenia mięśni, osłabienie mięśni, w tym osłabienie pracy serca. L-karnitynę zaleca się w dawkowaniu od 500mg do 2000 mg na dobę, jednak można również stosować wyższe dawki bez obaw o zdrowie.

Kto może stosować l-karnitynę?

L-karnitynę może stosować każda osoba, trenujący rekreacyjnie, czy zawodowo. Wykazuje ona wiele właściwości, które wspomagają pracę ludzkiego organizmu.

Szczególne korzyści ze stosowania tego aminokwasu mogą zanotować osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe oraz redukujące poziom tkanki tłuszczowej. Jest to także suplementy szczególnej uwagi dla osób w profilaktyce układu sercowo-naczyniowego lub w trakcie obciążenia tego układu.

Z czym warto łączyć l-karnitynę?

W celu redukcji tkanki tłuszczowej l-karnitynę warto połączyć z kompleksowym spalaczem tłuszczu, który zwiększa poziom energii, pobudza metabolizm i termogenezę.

Przy redukcji tkanki tłuszczowej wraz z l-karnityną bardzo dobrze sprawdzi się CLA, które wykazuje podobne właściwości w kontekście wsparcia wykorzystania zapasów energii. Można ją połączyć z innymi substancjami o właściwościach lipolizy. Jeśli zależy nam na poprawie wydolności organizmu to można ją połączyć między innymi z l-argininą oraz beta alaniną, czy tauryną.

Aktywne filtry