Opinie o Nas

Filtruj według

Marka

Marka

Smak

Smak

Forma

Forma

Kawy i dodatki

Jakie są rodzaje kawy?

Na rynku można spotkać wiele różnych rodzajów kawy. Najpopularniejsze z nich to robusta, arabica, a także są stosowane mieszanki tych 2 typów kawy. W naszej ofercie są kawy mielone, rozpuszczalne, a także całe ziarniste. Ponadto posiadamy kawy ze znacznie zwiększoną ilością kofeiny. Należy także zaznaczyć, że są dostępne w naszej ofercie kawy smakowe, nie tylko o naturalnym smaku. Dlatego jeśli znudziła Ci się już standardowa kawa, może to być świetna alternatywa pod względem walorów smakowych.

   

Jak robi się kawę mieloną i rozpuszczalną?

Ziarna kawy są palone, a następnie odpowiednio mielone i tak też powstaje kawa mielona. Natomiast kawa rozpuszczalna powstaje z kawy mielonej na zasadach procesów fizycznych. Na samym początku zaparza się kawę, zagęszcza się ją, a następnie wysusza. Możemy wyróżnić 3 rodzaje suszenia kawy rozpuszczalnej: suszenie rozpyłowe, aglomeryzacja i liofilizacja.

  

Czy kawa jest zdrowa?

Spożywanie kawy ma wiele zalet począwszy od tego, że jest ona naturalnym źródłem kofeiny, dlatego też zmniejszy ona uczucie zmęczenia. Wiążę się to również z pobudzeniem organizmu, zwiększeniem motywacji, poprawą koncentracji, usprawnieniem procesów myślowych, poprawą funkcji poznawczych i skróceniem czasu reakcji, a ponadto zwiększa ona możliwości wysiłkowe.

 

Kawa jest naparem ziołowym, która zawiera wiele związków biologicznie czynnych min. teobrominę, alkaloidy, w tym kofeinę, alkohole diterpenowe, kwasy organiczne, kwas chlorogenowy, garbniki, a także niektóre witaminy z grupy B oraz poszczególne związki mineralne. Spożycie kawy w umiarkowanej ilości wpływa pozytywnie na organizm. Trzeba zaznaczyć, że stałe picie kawy zwiększa tolerancję na kofeinę, dlatego też u osób regularnie spożywających kawę wpływ na ciśnienie krwi jest niewielkie. Jako, że kawa jest bogata w antyoksydanty to zwalcza ona wolne rodniki, zapobiegając wystąpieniu stresu oksydacyjnego. Ponadto umiarkowane spożycie kawy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

  

Kawa również poprawia metabolizm glukozy co wiążę się z zmniejszeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II. Co ciekawe, spożycie kawy wiążę się również z zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Kawa wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji.

   

Jak kawa wpływa na organizm człowieka?

Kawa z racji, że jest źródłem kofeiny (w naszej ofercie znajdziesz również kawy ze zwiększoną ilością kofeiny) to będzie ona zmniejszać uczucie zmęczenia i pobudzać do działania. Wynika to z zwiększenia syntezy katecholamin: adrenaliny, dopaminy i serotoniny, dzięki czemu pobudzony zostaje ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Dlatego też kawa, poprawia samopoczucie i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Ponadto kawa poprawi skupienie, skróci czas reakcji, poprawi funkcje kognitywne czy usprawni procesy myślowe. Co ważne dla osób aktywnych fizycznych czy sportowców zwiększy ona również możliwości wysiłkowe.

  

Dodatki do kawy

Dzięki dodatkom możemy urozmaicić nasze doznania smakowe. Jest to świetna opcja dla osób, które kochają kawę, ale szukają urozmaicenia.

W naszej ofercie znajdziesz dedykowane dodatki do kawy, takie jak:

- Sosy i syropy

- Posypki

- Słodziki

- a także aromaty o wielu pysznych smakach

Aktywne filtry