Opinie o Nas

EAA

EAA co to jest?

EAA to zestaw aminokwasów egzogennych, jest to mieszanka, która często jest wzbogacona o BCAA, czyli aminokwasy endogenne. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczone z zewnątrz, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich zsyntetyzować tak samo jak w przypadku BCAA. Między innymi zaliczamy do nich l-metionina, l-treonina, l-tryptofan. Jest to najbardziej kompleksowa mieszanka aminokwasów, która jest niezwykle skuteczna. Wykazuje wiele właściwości wspomagających anabolizm oraz antykatabolizm. Także pozytywnie wpływa na samopoczucie, wytrzymałość mięśniową oraz nawodnienie komórek mięśniowych. Najbardziej znana właściwość aminokwasów EAA to wsparcie regeneracji w jak najszybszy sposób. 

  

Dlaczego EAA są wartościowe?

EAA są szczególnie wartościowe, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie sam ich syntetyzować. Dzięki suplementowi jakim jest EAA można łatwo uzupełnić bardzo ważne aminokwasy w szybki i skuteczny sposób. Sprzyjają one procesom regeneracyjnym, odbudowie tkanek. Wspierają wiele procesów metabolicznych oraz wykazują silne działanie anaboliczne i antykataboliczne. Same dostarczenie BCAA, czy dokładnie nawet leucyny nie pomoże w dużej mierze anabolizmowi mięśniowemu. Dostarczenie BCAA daje sygnał organizmowi, że krąży w nim więcej aminokwasów. Jednak do pełnego anabolizmu potrzeba jest wszystkich aminokwasów. Aminokwasy dostarczone przed treningiem lub w jego trakcie, mogą także zmniejszać uczucie zmęczenia chociażby wywołane przez tryptofan. Większa ilość aminokwasów BCAA / EAA zmniejsza wychwyt tryptofanu przez organizm. 

  

Dla kogo aminokwasy egzogenne będą najlepszym wyborem?

Zestaw aminokwasów egzogennych będzie świetnym wyborem dla każdej osoby aktywnej, szczególnie dla sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowo-siłowe i sylwetkowe. Są one niezbędne do budowy suchej masy mięśniowej i ochrony jej przed procesami katabolicznymi. Są także bardzo dobrym wyborem dla osób, które nie utrzymują dokładnych założeń dietetycznych w celu uzupełnienia aminokwasów. Wspomagają one organizm przy każdej aktywności fizycznej, ale także nawet psychicznej. Dodatkowo jest to bardzo dobry produkt dla osób, które wracają po kontuzji i potrzebują wsparcia regeneracji wszelkich tkanek. W szczególności na suplementacji odżywek aminokwasowych EAA skorzystają osoby uprawiające sporty sylwetkowe lub siłowe. To oni mają szczególnie zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy  oraz ich synteza białek jest regularnie utrzymywana na wysokim poziomie między innymi dzięki regularnym treningom siłowym.

  

Jak stosować EAA?

Stosowanie EAA zależne jest od ilości spożywanego białka i innych aminokwasów. Zalecane stosowanie w przypadku osób, które pokrywają dzienne zapotrzebowanie białka to 20 g EAA w trakcie treningu. Jeśli osoba nie spełnia swojego minimalnego zapotrzebowania na białko to warto zastosować zestaw EAA dwa razy dziennie po 20g przed treningiem i w trakcie.

  

Czy warto stosować EAA przez cały rok?

Stosowanie suplementacji zależne jest od celów jakie sobie założyliśmy. Aminokwasy EAA są bardzo dobrym wsparciem organizmu niezależnie od okresu w jakim się znajdujemy. Produkt ten może przyspieszyć pewne procesy, dlatego jest bardzo uniwersalny i jak najbardziej może być stosowany całorocznie. 

  

Jeśli spożywamy wystarczająco białka to czy EAA są mi potrzebne?

Tak, jeśli spożywa się dostateczną ilość białka to warto również stosować zestaw EAA. Większość ludzi nie spożywa wielu źródeł białka najwyższej jakości. Diety często opierają się na zaledwie dwóch, trzech źródłach protein. Zestaw aminokwasów EAA pozwala na szybkie i skuteczne wzbogacenie profilu aminokwasowego. Dostarczanie regularnie aminokwasów o dobrym profilu zwiększa syntezę białek. Warto wiedzieć, że do kompletnego anabolizmu potrzebne jest dostarczenie wszystkich aminokwasów.  Sprzyja to budowie dobrej jakości masy mięśniowej, mniejszemu uczuciu zmęczenia, obolałości potreningowej, nawodnienia komórek mięśniowych.

  

Z czym warto łączyć EAA?

Aminokwasy EAA warto połączyć między innymi z tauryną oraz węglowodanami prostymi jeśli stosujemy je np. w trakcie treningu. Oczywiście cała zależność spowodowana jest celem stosowania tych aminokwasów, a szczególnie kiedy je spożywamy.

Aktywne filtry