Opinie o Nas

Carbo

Co to jest carbo?

Carbo to mieszanki węglowodanowe, w skład których wchodzi: maltodekstryna, dekstroza oraz fruktoza. Są zarówno węglowodany proste jak i złożone. Węglowodany proste zawierają 1 cząsteczkę monosacharydu, a złożone od 2 w górę. Dekstroza i fruktoza należą do grupy cukrów prostych (cukier to potoczna nazwa węglowodanów). Czym jest maltodekstryna? Maltodekstryna należy co cukrów złożonych, dokładniej do oligosacharydów, które zawierają między 3, a 10 cząsteczek monosacharydów. Carbo stanowi proste i szybkie uzupełnienie węglowodanów w diecie. Wspaniale sprawdzają się jako napój około treningowy, wspomagający budowanie siły, masy mięśniowej oraz poprawiający regenerację.

 

Co zawierają odżywki typu carbo?

Odżywki typu carbo zawierają mieszankę cukrów prostych jak i złożonych, w zależności jeszcze od produktu. Ponadto często możemy spotkać się z dodatkiem witamin, minerałów, w tym i elektrolitów. Wspomogą one uzupełnić naszą codzienną dietę w te cenne składniki odżywcze. Osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały, dlatego też warto zadbać o ich prawidłową podaż. Ponadto podczas wysiłku fizycznego naturalne jest, że się pocimy. Organizm tak wyrównuje temperaturę ciała. Wraz z potem oprócz wody tracimy także cenne elektrolity, czyli sód, potas, wapń, magnez i chlorek. Należy je również uzupełnić, ponieważ utrzymują one w organizmie równowagę wodno-elektrolitową czy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni

 

Po co nam węglowodany?

Węglowodany stanowią głównie źródło energii, nie tylko dla mięśni ale i dla całego organizmu bo i również dla mózgu, czerwonych krwinek. Cukry są także elementem stanowiącym zapasy energetyczne w naszym ustroju w postaci glikogenu, mięśniowego i wątrobowego. Glikogen mięśniowy stanowi źródło energii dla naszych mięśni, a wątroby utrzymuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Ponadto węglowodany także są elementem wchodzących w skład DNA oraz RNA. Należy pamiętać również, że węglowodany są potrzebne do całkowitego spalania tłuszczów, uczestniczą w syntezie niektórych aminokwasów, jak również węglowodany należące do grupy nieprzyswajalnych zapewniają prawidłową pracę jelit, odpowiednią perystaltykę i korzystnie wpływają na mikroflorę jelit. 

 

Czy carbo poprawi regenerację?

Carbo to mieszanka różnego typu węglowodanów, głównie szybko wchłanialnych ale także tych wolniej wchłanialnych. Podczas wszelkiego typu aktywności fizycznej czerpiemy energię również z glikogenu mięśniowego. Glikogen w większości znajduję się w naszych mięśniach, ale również występuje w wątrobie, jednak on spełnia trochę inne funkcje. Po treningu glikogen mięśniowy jest mocny wyszczuplony lub nawet całkowicie wyczerpany, dlatego też musimy go uzupełnić by prawidłowo się zregenerować. Pijąc odżywkę typu carbo po treningu wspomożesz uzupełnienie glikogenu mięśniowego, w tym i regenerację.

 

Czy carbo można pić także przed treningiem?

Carbo może być stosowane około treningowo, więc nie tylko po treningu będzie dobrym wyborem, ale również i przed wysiłkiem. Organizm człowieka skądś musi czerpać energię m.in. do pracy mięśni, a węglowodany są głównym źródłem energii w diecie. 

 

Dla kogo polecane są odżywki typu carbo?

Suplementy diety typu carbo polecane są osobom aktywnym fizycznie, amatorsko uprawiającym sport jak również, które zajmują się sportem zawodowo. Często osoby trenujące intensywnie w ciągu całego tygodnia ma wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, w tym i musi również dostarczać dużą ilość węglowodanów by uzupełniać glikogen mięśniowy i mieć energię do wykonywania treningów jak i również codziennych czynności. Dlatego by wesprzeć dodatkowo regenerację warto sięgnąć po tego typu odżywki. 

 

Z czym można łączyć carbo?

W zależności od celu jaki sobie zakładamy i co chcemy osiągnąć możemy dobrać do carbo dodatkową suplementację. Jeśli chcemy zbudować masę mięśniową, warto sięgnąć również po odżywkę białkową jako uzupełnienie protein w diecie, ponieważ to one są budulcem mięśni. Dodatkowo można suplementować kreatynę, która zwiększa możliwości wysiłkowe, zwiększa siłę, wspomaga regenerację jak i wspomaga co ważne budowę masy mięśniowej. Jeśli naszym cele nie jest zbudowanie mięśni, tylko poprawa wytrzymałości, można zaopatrzeć się w napoje izotoniczne do spożycia w czasie długich treningów. Warto rozważyć suplementację beta-alaniną, która wykazuje korzyści przy wysiłkach siłowych jak i wytrzymałościowych zwiększając właśnie wytrzymałość.

Aktywne filtry