Opinie o Nas

Antyoksydanty

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty to związki o właściwościach przeciwutleniających, czyli hamujących reakcje utleniania zachodzące w organizmie człowieka. Mają one dobroczynny wpływ na zdrowie, między innymi wychwytują wolne rodniki, które w nadmiarze wykazują destrukcyjny wpływ na komórki ciała. Są to głównie substancje lub prekursory substancji pochodzenia naturalnego. W naturze znajdują się w głównie w warzywach i owocach to również z tego względu powinny one być elementem diety. Wykazują pozytywny wpływ na układy krwionośny, oddechowy oraz immunologiczny.

 

Dlaczego potrzebujemy antyoksydantów?

W organizmie czasem zdarza się brak równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, a ilością substancji, które są w stanie je neutralizować. Taką sytuację nazywamy stresem oksydacyjnym. Wiąże się ona z zagrożeniami dla zdrowia, między innymi podnosi ryzyko chorób nowotworowych, zawału serca, miażdżycy czy przyspiesza procesy starzenia. Powodują je takie czynniki jak stres, bogata w przetworzone pokarmy dieta, palenie tytoniu czy brak snu. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, przez co przywracają równowagę w tej kwestii. Dzięki temu spowalniają procesy starzenia, chronią neurony przed nadmiernym pobudzeniem i są w stanie zminimalizować ryzyko wielu chorób.

  

Czy antyoksydanty są bezpieczne?

Tak, antyoksydanty przyjmowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne. Jak zostało wcześniej wyjaśnione, są to substancje mające na celu minimalizację stresu oksydacyjnego, czyli przywracania równowagi. Przyjmowanie ich w porach kiedy są potrzebne jest nie tylko bezpieczne, ale i zdrowe oraz pożądane. 

 

Jakie substancje są antyoksydantami?

Do antyoksydantów zaliczamy substancje takie jak witaminy A,C i E, glutation zredukowany, NAC, kwas alfa-liponowy, resweratrol, astaksantyna, flawonoidy, polifenole, likopen, kurkumina, koenzym Q10.

 

Jaki antyoksydant wybrać?

Wybierając dla siebie antyoksydant warto spojrzeć na jego profil działania w odłączeniu od działania przeciwutleniającego - jeśli mamy jakieś niedobory jeśli chodzi o witaminy A,C lub E to najlepszymi propozycjami będą właśnie one, jeśli potrzebujemy dodatkowego wsparcia wątroby to rozsądnym wyborem będzie NAC. W przypadku potrzeby poprawy wrażliwości insulinowej warto wybrać astaksantynę lub kwas alfa-liponowy (ALA). Takie sytuacje zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż “najlepszy antyoksydant” może dla różnych osób oznaczać coś zgoła innego.

  

Komu polecane są antyoksydanty?

Antyoksydanty są najbardziej polecane osobom, które są narażone na zwiększony stres oksydacyjny - zestresowanym, palaczom tytoniu, osobom, z ubogą lub niewłaściwą dietą oraz chorym na nadczynność tarczycy i przewlekłe stany zapalne. W takich sytuacjach dobrze jest suplementować substancję, która zmniejszy stres oksydacyjny.

 

Jak przyjmować antyoksydanty?

Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producentów odnośnie przyjmowania antyoksydantów, ponieważ są zdrowe i bezpieczne tylko kiedy są przyjmowane w odpowiednich dawkach. Najlepiej spożywać je rano i z dala od treningu.

  

Czy każdy powinien przyjmować antyoksydanty?

To czy dana osoba powinna przyjmować antyoksydanty w postaci suplementów zależy od jej stylu życia i tego jak się odżywia. Odpowiednia podaż warzyw, owoców, zielonej herbaty jest w stanie spełnić zapotrzebowanie na przeciwutleniacze, jednak w przypadku kiedy stres oksydacyjny jest z jakiegoś powodu podniesiony i/lub nie dostarczamy z dietą odpowiednich ilości naturalnych antyoksydantów, warto się zwrócić w stronę suplementów. 

  

Czy można przyjmować antyoksydanty okołotreningowo?

Stres oksydacyjny nie zawsze jest niechciany i szkodliwy - wpływa on również na tworzenie się potreningowych adaptacji, które przekładają się poprawę wyników sportowych. Z tego względu antyoksydanty, substancje dobre dla naszego zdrowia nie powinny być przyjmowane przed treningiem lub w jego trakcie ze względu na działanie zmniejszające zdolność organizmu do przystosowania się do zwiększonego wysiłku. Jest to odwrotność pożądanego wpływania na organizm stresorem tak, aby mógł się do niego zaadaptować, a przez to mógł zwiększyć swoją wytrzymałość na ten typ bodźca.

Aktywne filtry