Opinie o Nas

Arginina

Czym jest arginina? Arginina źródła i rola

To organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów kodowanych przez DNA.  Jednocześnie należy do aminokwasów względnie egzogennych. Ma zasadowy charakter ponieważ posiada grupę guanidynową. Ten związek chemiczny jest prekursorem tlenku azotu. Bierze udział w ważnych procesach: mocznikowym cyklu Krebsa oraz w syntezie kreatyniny.

Arginina naturalnie występuje w białkach jąder komórkowych i komórek rozrodczych. Stanowi około 80% białka protaminy. Jej naturalnymi prekursorami są proliny i kwas glutaminowy.

Jak arginina wpływa na organizm?

ARG uważa się za aminokwas względnie niezbędny, ponieważ wyróżnia się zdolnością do rozszerzania naczyń krwionośnych. Wytwarzany przez tą substancje tlenek azotu (NO) ułatwia transportowanie składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Tym samym wpływa na szybkość gojenia ran. Dodatkowo arginina stymuluje czynność nerek i pomaga w usunięciu mocznika. Ma również działanie pobudzające na produkcje hormon wzrostu.

Dla kogo są przeznaczone suplementy z argininą?

Preparaty zawierające ten aminokwas mogą być stosowane przez osoby aktywne fizycznie ze względu na uczucie “pompy mięśniowej”, które powodują. Suplementy te poleca się również osobom starszym w celu obniżenia ciśnienia i zmniejszenia ryzyka zawału. Mężczyźni dotknięci zaburzeniami erekcji powinni stosować suplementy diety z argininą, ponieważ zwiększa ukrwienie członka.

Z czym łączyć argininę?

Dobrymi suplementami wspierającymi jej działanie są: cytrulina, beta alanina, lizyna

Aktywne filtry