Opinie o Nas

Kompleksy na stawy

Co to są kompleksy na stawy?

Kompleksy na stawy są to suplementy diety, które zawierają szereg składników aktywnych wspierających stawy, ich prawidłowe funkcjonowanie, a także ich regenerację. Jak sama nazwa wskazuje są one kompleksowe, więc działają wielokierunkowo poprawiając pracę naszych stawów, ścięgien czy więzadeł. W skład owych suplementów wchodzą m.in. kolagen, glukozamina, chondroityna, MSM, kwas hialuronowy, imbir, kurkuma, boswellia, bromelaina, kwercetyna oraz niektóre witaminy (C, E, B6, D3) oraz związki mineralne (magnez, mangan, wapń, cynk, selen). 

  

Jak działa kolagen?

Kolagen należy do białek fibrylarnych, które zapewniają prawidłową elastyczność czy odporność na rozciąganie tkankom. Owe białko fibrylarne ma budowę potrójnej helisy. Kolagen określany jest również jako białko włókniste, które jest nierozpuszczalne w wodzie. Kolagen jest niezbędnym składnikiem strukturalnym stawów, chrząstek, kości, skóry oraz naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Kolagen ma aż 27 różnych typów różniących się budową, spełnianą funkcję jak również występowaniem w organizmie. W skład kolageny wchodzi glicyna, prolina, hydroksylizyna oraz hydroksyprolina. Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest niezbędny w procesie produkcji kolagenu w organizmie, dlatego też tak często występuje on w produktach wspierających pracę stawów. 

 

Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest związkiem, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, powstaje on z glukozy i glutamina za pomocą syntazy glukozamino. Glukozamina wchodzi w skład chrząstki stawowej, jest ona pochodną glukozy, dlatego też należy do grupy aminocukrów. Dokładna nazwa chemiczna to 2-amino-2-dezoksy-D-glukoza. Jak wiadomo glukozamina jest produkowana w organizmie, lecz z wiekiem jej produkcja spada. Glukozamina przyczynia się do produkcji także glikozaminoglikanów i proteoglikanów np. chondroityny. Powstaje z niej również kwas sjalowy, wspomniane składniki są elementami tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej.

Glukozamina występuje w produktach pod 3 postaciami, jako siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy oraz N-acetyloglukozamina. Omawiany aminocukier zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz wzmaga syntezę kwasu hialuronowego, który także wpływa na ich prawidłową pracę. Glukozamina prawdopodobnie wpływa na redukowanie aktywności prozapalnych cytokin IL-1β jak i zmniejszanie ilości nitratów i prostaglandyn. Jest to korzystne działanie przede wszystkim na tkanki chrzęstne. 

 

Co to jest chondroityna?

Chondroityna to związek należący do glikozaminoglikanów. Jest on zbudowany z reszt kwasu glukuronowego i N-acetylogalaktozoaminy. Podobnie jak glukozamina wchodzi on w skład stawów, dokładniej chrząstki stawowej, gdzie redukuje tarcie między elementami ruchomymi w obrębie stawu. Może być ona dostarczana z pokarmem, jednak produkty, w których się ona znajduje, są trudno dostępne, mowa tu o chrząstce wołowej i chrząstce rekina. Owa chondroityna buduje chrząstkę stawową, niweluje tarcie w obrębie stawów, jak również odbudowuje tkankę łączną oraz zapewnia prawidłową wytrzymałość stawów. 

 

Co to jest MSM?

MSM to inaczej siarka organiczna, jest to związek biorący udział w produkcji m.in. keratyny oraz kolagenu, niektórych aminokwasów i enzymów. Wspiera ona odpowiednią pracę stawów, ścięgien oraz więzadeł poprzez udział w syntezie kolagenu w chrząstce stawowej. Ponadto warto wspomnieć, że pozytywnie wpływa na paznokcie, zęby, włosy oraz kości, dlatego że bierze udział w produkcji kolagenu i keratyny, które to zapewniają należyte nawilżenie, elastyczność, wytrzymałość i piękny wygląd wymienionych elementów. Siarka organiczna może pochwalić się również dodatkowymi właściwościami bowiem wspomaga ona detoksykację organizmu, działa przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie.

  

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem z grupy glikozaminoglikanów, który zbudowany jest z kwasu D-glukoronowego i N-acetylo-D-glukozaminy. Wchodzi on w skład tkanki łącznej, stawów, oczu i skóry. Kwas hialuronowy wpływa na nawilżenie stawów oraz bierze udział w syntezie kolagenu. Wynika to z tego, iż kwas hialuronowy wiąże wodę, 1 cząsteczka kwasu jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Prawidłowe nawilżenie powierzchni stawowej jest niezwykle ważne pod kątem prawidłowego funkcjonowania stawów bowiem maź stawowa wpływa na redukcję tarcia pomiędzy kośćmi jak również na amortyzację, co zmniejsza zużywanie się stawów. Wraz z wiekiem możemy zauważyć spadek endogennej syntezy kwasu hialuronowego.  

  

Co dają ekstrakty roślinne w kompleksach na stawy?

Ekstrakty roślinne jakie występują w kompleksach na stawy to głównie kurkuma, imbir, boswellia oraz takie związki jak bromelaina i kwercetyna. Są one dodawane do tego typu produktów ponieważ wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, dzięki czemu produkt także zmniejsza stany zapalne w stawach. Na przykład boswellia serrata zawiera kwas bosweliowy, który działa przeciwzapalnie. Wpływa to korzystnie na stawy, które są objęte stanem zapalnym.

  

Czy kompleksy na stawy wspomogą regenerację stawów?

Odpowiadając na popularne pytanie co na stawy, można wskazać kompleksy na stawy jako dobry wybór. Kompleksy na stawy są produktami, które zawierają kompleksowy skład jeśli chodzi o wsparcie stawów. Zawierają one składniki, które zapewniają ich prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ dbają o odpowiednią wytrzymałość, elastyczność, nawilżenie stawów. Nawilżenie powierzchni stawowych jest bardzo ważne, ponieważ wpływa to na redukowanie tarcia pomiędzy kośćmi w obrębie stawu, a także działa amortyzacyjnie.

Kompleksy na stawy zatem wspomogą regenerację stawów i powrót do formy po kontuzji czy niewielkim urazie, który wykluczył nas z treningów. Wraz z ekstraktami roślinnymi dodatkowo działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie, co dodatkowo wspomaga szybszy powrót do treningów czy wszelkiego typu aktywności fizycznej. 

 

Czy kompleksy na stawy można stosować profilaktycznie?

Kompleksy na stawy można również stosować jako element profilaktyki. W czasie ciężkich treningów, w zależności od charakteru, częstotliwości i intensywności wysiłków fizycznych obciążają one stawy w różnym stopniu. Dlatego też wtedy warto wprowadzić do suplementacji kompleksy na stawy, bądź pojedyncze składniki, by te stawy wesprzeć, ich prawidłowe funkcjonowanie i ich kondycję. 

  

Dla kogo są polecane kompleksy na stawy?

Kompleksy na stawy polecane są dla osób, które potrzebują wsparcia w prawidłowym funkcjonowaniu stawów, potrzebują wspomóc powrót po kontuzji czy drobnym urazie. Można je także stosować jako element profilaktyki w ciężkim okresie treningowym. 

Aktywne filtry