Opinie o Nas

Chrom

Co to jest chrom?

Chrom jest związkiem mineralnym należącym do grupy mikroelementów. Nie jest on magazynowany w organizmie, zatem należy stale go dostarczać do organizmu. W suplementach diety możemy spotkać chrom pod wieloma postaciami. Są to: pikolinian chromu, chelat aminokwasowy chromu, chlorek chromu, azotan chromu, trójwodny mleczan chromu, siarczan chromu oraz drożdże wzbogacone w chrom. 

    

Jaką rolę pełni chrom w organizmie?

Chrom w organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji, przede wszystkim wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy (GTF), który razem z insuliną zapewniają transport glukozy oraz aminokwasów do komórek. Wspiera to utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi jak i wspomaga odpowiednią wrażliwość tkanek na insulinę. Dzięki stabilnemu poziomowi glukozy ograniczymy apetyt. Sprzyja to odchudzaniu i trzymaniu się założeń diety, a także zmniejsza ryzyko podjadania.

Chrom wpływa też pozytywnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza on bowiem poziom cholesterolu, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Dlatego też ważna jest odpowiednia podaż tego pierwiastka, a jego zapotrzebowanie zwiększa aktywność fizyczna czy długotrwały stres. Chrom jest także niezbędnym pierwiastkiem w metabolizmie składników odżywczych takich jak białko, węglowodany i tłuszcze. Pomaga on efektywniej pozyskiwać energię, dlatego też jest tak cenny dla osób aktywnych fizycznie.

Ponadto chrom poprzez wpływ na regulowanie poziomu glukozy we krwi wspomaga kondycję skóry oraz oczu. Gwałtowne skoki cukru bowiem działają negatywnie na wygląd skóry i mogą zaostrzyć zmiany trądzikowe. 

   

Czy chrom obniża poziom cukru we krwi?

Chrom jest ważnym elementem czynnika tolerancji glukozy (GTF). Z tego też względu bierze on udział w utrzymywaniu na prawidłowym poziomie glukozy we krwi. Chrom zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, a jego niedobór właśnie obniża wrażliwość komórek na działanie insuliny, przez co wychwyt glukozy przez komórki jest słabszy a poziom glukozy we krwi wyższy. 

    

Czy chrom wspomaga odchudzanie?

Chrom wspomaga odchudzanie przez wspomniane działanie na poziom glukozy we krwi. Zmniejszenie wahań poziomu cukru we krwi także ogranicza apetyt, dzięki czemu to również zmniejsza apetyt i ryzyko podjadania i ochoty na słodycze. Utrzymanie założeń diety oraz odpowiedniej wartości energetycznej diety jest kluczowe podczas odchudzania.

  

Czy chrom zmniejsza apetyt?

Chrom wpływając pozytywnie na poziom glukozy we krwi, zmniejsza również apetyt. Sprzyja to ograniczeniu podjadania i zmniejszeniu dostarczanej ilości kalorii. Jest to duża zaleta podczas odchudzania czy też diety, która ma ograniczać przyrost masy ciała i odkładanie się tkanki tłuszczowej

  

Czy chrom wspiera układ krążenia?

Chrom także wspomaga układ sercowo-naczyniowy, ponieważ wywiera korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Zmniejsza on poziom cholesterolu, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.

  

Komu polecany jest chrom?

Chrom polecany jest osobom, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi, a także osobom, które mają słabą wrażliwość tkanek na insulinę. Suplementacja chromem może też pomóc w zmniejszeniu apetytu i zmniejszeniu ochoty na słodycze, dlatego też chrom może być używany jak świetne wsparcie podczas odchudzania.

   

Z czym można łączyć chrom?

Aby wesprzeć działanie chromu można dołączyć do suplementacji berberynę, kwas alfa liponowy (ALA), cynamon, gymnema sylvestre. Berberyna wykazuje wszechstronny wpływ na organizm człowieka. Owe rośliny są pomocne przy występowaniu insulinooporności, gdyż wspomogą one utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Ich działanie opiera się na regulacji wydzielania insuliny, na zmniejszeniu syntezy glukozy w wątrobie jak i zwiększeniu wrażliwość tkanek na insulinę. Dodatkowo zmniejszają one wchłanianie cukru w jelitach. Ponadto owe związki także wykazują sporo innych zalet m.in. działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie czy wspierają układ krążenia poprzez zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Aktywne filtry