Opinie o Nas

Kolagen / Kwas hialuronowy

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem fibrylarnym, które nadaje odpowiedniej elastyczności i odporności na rozciąganie tkankom. Kolagen przyjmuje budowę potrójnej helisy. Kolagen nazywany jest także białkiem włóknistym który jest nierozpuszczalny w wodzie. Jest ważnym składnikiem budulcowym stawów, chrząstek, kości, skóry oraz naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Możemy wyróżnić aż 28 typów kolagenu, różnią się budową, funkcjami i występowaniem w organizmie. Białko kolagenowe zbudowane jest z glicyny, proliny, hydroksylizyny oraz hydroksyproliny. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu wewnątrz organizmu, dlatego też tak często występuje ona w produktach wspomagających funkcjonowanie stawów. 

 

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem z grupy glikozaminoglikanów, który zbudowany jest z kwasu D-glukoronowego i N-acetylo-D-glukozaminy. Znajduję się on w dużych ilościach w tkance łącznej, stawach, w oku czy skórze. Odpowiada on za odpowiednie nawilżenie stawów oraz nasila syntezę kolagenu. Wynika z faktu, iż kwas hialuronowy wiąże wodę, 1 cząsteczka kwasu jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody.

Odpowiednie nawilżenie powierzchni stawowej jest ważne pod kątem prawidłowego funkcjonowania stawów bowiem maź stawowa wpływa na redukcję tarcia pomiędzy kośćmi jak również na amortyzację, co zmniejsza zużywanie się stawów. Wraz z wiekiem zauważalny jest spadek endogennej syntezy kwasu hialuronowego.  

 

Czy kwas hialuronowy i kolagen wesprze kondycję stawów?

Kolagen oraz kwas hialuronowy wesprą prawidłowe funkcjonowanie stawów. Kolagen zapewnia odpowiednią elastyczność i wytrzymałość stawów, jak również kościom. Z kolei kwas hialuronowy dba o prawidłowe nawilżenie powierzchni stawowych, czyli redukuje tarcie pomiędzy kośćmi w obrębie stawu, a także działą amortyzacyjnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ brak odpowiedniego nawilżenia objawiać się będzie zwyrodnieniem i miejscowym bólem. 

  

Czy kwas hialuronowy i kolagen można stosować profilaktycznie?

Gdy jesteśmy w trakcie ciężkiego okresu treningowego warto zadbać o profilaktykę związaną ze stawami, ponieważ aktywność fizyczna mocno eksploatuje nasze stawy. Dlatego by zmniejszyć ryzyko kontuzji można stosować kolagen wraz kwasem hialuronowym. Ponadto wraz z wiekiem ich poziom jest coraz niższy. 

  

Czy kwas hialuronowy i kolagen poprawią wygląd skóry?

Kwas hialuronowy występuje w dużych ilościach także w skórze, dba on o odpowiednie jej nawilżenie bowiem wpływa on na zatrzymywanie i wiązanie wody w komórkach. To właśnie kwas hialuronowy odpowiada za odpowiednie napięcie i wypełnienie skóry. Jego niski poziom w organizmie wiążę się z powstawaniem zmarszczek. Ponadto zwalcza też wolne rodniki powstałe podczas promieniowania UV. Jak wiadomo nadmiar wolnych rodników negatywnie oddziaływuje na cały organizm m.in. przyspiesza starzenie się organizmu czy negatywnie wpływa na skórę. Stosowanie kolagenu z kolei także korzystnie wpływa na stan skóry, dba on o odpowiednią elastyczność, gładkość i jej nawilżenie. 

  

Dla kogo polecany jest kolagen i kwas hialuronowy?

Kolagen i kwas hialuronowy polecany jest dla osób aktywnych fizycznie, które chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie stawów od środka, zarówno działając profilaktycznie jak i wspierając regenerację stawów po kontuzji czy lekkim urazie. Kolagen i kwas hialuronowy to również dobry wybór, jeśli chodzi wsparcie kondycji i wyglądu skóry bowiem kolagen i kwas hialuronowy dbają o jej odpowiednie napięcie, gładkość, nawilżenie oraz elastyczność. 

  

Z czym można łączyć kwas hialuronowy i kolagen?

Razem z kwasem hialuronowym i kolagenem można stosować glukozaminę, chondroitynę i MSM, które działają synergistycznie wspierając funkcjonowanie stawów. Budują one chrząstki stawowe, ścięgna czy zapewniają odpowiednie nawilżenie powierzchni stawowej. Wymienione składniki działają również przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejszając stany zapalne w obrębie stawów. Ponadto warto również rozważyć suplementację kurkumą, imbirem czy boswellią i bromelainą, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Aktywne filtry