Opinie o Nas

Kazeina micelarna

Czym jest kazeina?

Kazeina jest głównym białkiem mleka, frakcja ta obejmuje około 80% białek mleka. Jest ona pozyskiwana z mleka drogą enzymatyczną lub kwasową. Następnie oddziela się serwatkę, rozdrabnia, osusza i usuwa niepotrzebne składniki jak laktoza czy tłuszcz. Kazeina Micelarna cechuje się najbardziej równomiernym uwalnianiem aminokwasów do krwioobiegu spośród wszystkich źródeł białka, ponieważ aminokwasy pochodzące z kazeiny uwalniają się nawet do 8h, dzięki czemu mamy stały dopływ aminokwasów.

Spożywanie kazeiny na noc wspomaga ochronę mięśni, bowiem w nocy nie dostarczamy składników odżywczych przez długi czas, dlatego też stały dopływ aminokwasów zabezpieczy mięśnie przed katabolizmem. Zaletą kazeiny jest również zapewnianie uczucia sytości na długi czas. Wynika to z powolnego trawienia i opóźnienia opróżniania żołądka. Ogranicza to ryzyko podjadania i zwiększa sytość posiłku.

 

Czy kazeina jest dobrym źródłem białka?

Jest to pełnowartościowe źródło protein bowiem zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, dlatego też jest cennym źródłem białka dla sportowców. Aminokwasy egzogenne są to aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem. Brak lub niewystarczająca ilość jednego aminokwasu egzogennego osłabia proces syntezy białek mięśniowych, dlatego też należy bazować w większości na pełnowartościowych źródłach protein.

 

Z czego zbudowane jest białko?

Białko to składnik odżywczy, zbudowane ono jest z wielkocząsteczkowych związków, w których skład wchodzą aminokwasy. W organizmie człowieka występuje 18 aminokwasów. Możemy je podzielić na egzogenne i endogenne. Endogenne są produkowane przez organizm, a egzogenne należy dostarczyć wraz z pokarmem.

Do aminokwasów egzogennych należy 9 aminokwasów: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina, a ponadto u niemowląt histydyna. Najwyższej jakości białko kazeinowe, które zawiera odpowiednie ilości egzogennych aminokwasów jest nazywane białkiem pełnowartościowym. Takie białko zapewnia odpowiednie odżywienie organizmu, a także wpływa o wiele lepiej na proces syntezy białek mięśniowych niż białko, które nie zawiera wszystkich egzogennych aminokwasów.

 

Jakie funkcje w organizmie spełnia białko?

Proteiny w organizmie człowieka są potrzebne do prawidłowej pracy organizmu. W naszym ustroju ciągle dochodzi do wymiany starych czy zużytych białek na nowe. Białko jest także kluczowe w procesie naprawy uszkodzonych tkanek np. w procesie gojenia się ran. Białko przede wszystkim stanowi budulec, dlatego też jest niezbędne w procesie rozwoju dzieci, a także w procesie budowy mięśni. Dodatkowo wchodzi ono w skład enzymów, hormonów, zapewnia prawidłową pracę układowi odpornościowemu, a także bierze udział w transporcie tlenu, niektórych witamin czy związków mineralnych.

 

Czy kazeina weprze regenerację?

Co jest dobre na zakwasy? Właściwie to nie zakwasy, a mikrouszkodzenia w mięśniach spowodowane wysiłkiem fizycznym, dlatego niezbędne jest dostarczenie odpowiednich ilości białka w diecie, by móc odpowiednio się regenerować. Kazeina z racji, iż jest to pełnowartościowe źródło białka oraz ma przedłużony okres uwalniania aminokwasów wpłynie korzystnie na proces regeneracji.

 

Czy kazeina wspomoże budowanie masy mięśniowej?

Odżywka białkowa na bazie kazeiny jest dobrym wyborem jeśli chodzi o wsparcie budowy masy mięśniowej, ponieważ zawiera ona wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, które trzeba dostarczyć aby optymalnie budować mięśnie. Ponadto to również dobry sposób, żeby dostarczyć wygodnie i szybko dużą dawkę cennego białka.

 

Dla kogo polecana jest kazeina?

Kazeina polecana jest jako dobre uzupełnienie protein w diecie. Najlepiej sprawdza się podczas długich przerw pomiędzy posiłkami, skutecznie powstrzymując katabolizm oraz promując anabolizm na długie godziny.

 

Z czym łączyć kazeinę?

Kazeinę można łączyć z kreatyną, która to wspomaga budowanie masy mięśniowej i regenerację. Ponadto beta-alanina będzie również dobrym wyborem zwiększającym wytrzymałość i możliwości wysiłkowe.

Aktywne filtry