Opinie o Nas

Batony i ciastka proteinowe

Batony i ciastka proteinowe

W żywności dla sportowców, czyli dla osób aktywnych fizycznie możemy znaleźć wszelkiego typu batony. Możemy je podzielić na batony proteinowe i batony energetyczne. W zależności od aktualnych potrzeb i preferencji dokonujemy wyboru co w danej chwili będzie dla nas korzystniejsze. Poza tym, że owe batony dostarczają nam składników odżywczych mogą stanowić również świetną przekąskę w ciągu dnia. Są one również doskonałą alternatywą dla batonów czy słodyczy ze sklepu, ponieważ w większości nie zawierają dodatkowego cukru jak w przypadku standardowych batonów ze sklepu.  

  

Co to są batony proteinowe?

Batony proteinowe czy też batony białkowe są to jak sama nazwa wskazuje batony z większą zawartością białka. Z reguły batony białkowe zawierają około 20 g cennego białka w porcji. Są również batony, które zawierają o wiele więcej białka, wtedy mogą one mieć nawet koło 40-50 g protein w porcji. W większości batony proteinowe nie zawierają lub zawierają znikomą ilość cukru. Dlatego też batony proteinowe mogą być świetnym zamiennikiem słodyczy ze sklepu. Warto też wiedzieć, że w naszej ofercie są dostępne również białkowe batony wegańskie.

  

Co to są ciastka proteinowe?

Ciastka proteinowe to ciastka z wysoką zawartością białka. Część z nich jest bez cukru, a część zawiera węglowodany. Ciastka proteinowe mają bardzo podobne zastosowanie co batony białkowe. Wszystko zależy od naszych preferencji. Możemy także podzielić ciastka proteinowe na wegańskie i te, które zawierają białka mleka. Są one w obu przypadkach dobrym źródłem protein. Dlatego też mogą one być świetnym uzupełnieniem białka w diecie, a także mogą one być wykorzystywane jako przekąska czy zamiennik słodyczy

  

Jakie korzyści możemy odnieść przy stosowaniu batonów białkowych?

Stosowanie batonów białkowych to przede wszystkim bardzo dobry sposób, aby je zjeść jako zwykłą przekąskę. Jako, że z reguły nie zawierają one cukru będą lepszym wyborem niż typowe batony ze sklepu spożywczego. Batony proteinowe są źródłem pełnowartościowego białka, czyli zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Musimy je dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ nie są one produkowane przez organizm. Dostarczając wszystkie aminokwasy egzogenne optymalnie wspieramy prawidłowe odżywienie organizmu. Ponadto takie batony wspierają również regenerację oraz budowę masy mięśniowej, ponieważ są łatwym i bardzo smacznym uzupełnienie białka w diecie. 

  

Komu polecane są batony białkowe?

Batony proteinowe polecane są osobom, które szukają lepszej alternatywy dla typowych słodyczy ze sklepu spożywczego. Będą one również dobrym wyborem, aby uzupełnić białko w diecie, dlatego też polecane są osobom, które mają trudności w dostarczeniu odpowiedniej ilości protein.

  

Co to są batony energetyczne?

Batony energetyczne to batony, które zawierają w dużej ilości węglowodany zarówno proste jak i złożone. Dostarczą one szybko energii oraz zapewnią dłuższy dostęp do węglowodanów, zapewniając stały dopływ energii. Niektóre batony energetyczne zawierają dodatkowo kofeinę, glutaminę, kreatynę czy elektrolity. Wspierają one możliwości wysiłkowe, zmniejszając uczucie zmęczenia. Elektrolity ważne są dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Są one usuwane wraz z potem dlatego też, należy je uzupełniać by zachować odpowiednią równowagę wodno-elektrolitową. 

  

Kiedy warto stosować batony energetyczne?

Batony energetyczne może stosować kiedy to nie mieliśmy czasu zjeść posiłku przed wysiłkiem, a chcemy dostarczyć energii przed podejmowanym wysiłkiem. To samo tyczy się również okresu po wysiłkowego, kiedy to z kolei chcemy uzupełnić glikogen i wesprzeć regenerację po treningu czy zawodach. Batony energetyczne są polecane także niekiedy w czasie wysiłku. Uzupełniają one energię podczas aktywności fizycznej, tak aby wesprzeć możliwości wysiłkowe i nie doprowadzić do całkowitej utraty glikogenu, co wiązałoby się z wystąpieniem znacznego uczucia zmęczenia i pogorszeniem zdolności wysiłkowych.

Aktywne filtry