Opinie o Nas

Glukozamina / Chondroityna / MSM

Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest substancją syntetyzowaną w organizmie z glukozy i glutaminy za pomocą syntetazy glukozaminy. Glukozamina jest amino cukrem, pochodną glukozy i elementem strukturalnym chrząstki stawowej. Dokładna nazwa chemiczna to o 2-amino-2-dezoksy-D-glukoza. Należy wspomnieć, że glukozamina jest produkowana w organizmie, jednak wraz z wiekiem ta produkcja się obniża i spada poziom glukozaminy. Z owego związku powstają glikozaminoglikany i proteoglikany np. chondroityna oraz powstaje także kwas sjalowy, wchodzą one w skład tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej. Możemy wyróżnić aż 3 formy glukozaminy dostępne w suplementach diety: siarczan glukozaminy, chlorowodorek oraz N-acetyloglukozamina.

Glukozamina zapewnia prawidłowe funkcjonowanie owych tkanek. Ponadto nasila wytwarzanie kwasu hialuronowego, ważnego dla odpowiedniego nawilżenia powierzchni stawów co przyczynia się zmniejszenia tarcia pomiędzy kośćmi i zwiększa amortyzację. Glukozamina wpływa również na zmniejszenie rozpadu kolagenu. Niektóre doniesienia mówią o wpływie glukozaminy na redukowanie aktywności prozapalnych cytokin IL-1β jak i zmniejszanie ilości nitratów i prostaglandyn. Jest to korzystne działanie przede wszystkim na tkanki chrzęstne. 

  

Co to jest chondroityna?

Chondroityna to związek należący do glikozaminoglikanów. Jest on zbudowany z reszt kwasu glukuronowego i N-acetylogalaktozoaminy. Podobnie jak glukozamina wchodzi on w skład stawów, dokładniej chrząstki stawowej, gdzie niweluje tarcie pomiędzy kośćmi w obrębie stawu. Może być ona dostarczana z pokarmem, jednak produkty, w których się ona znajduje, są trudno dostępne, mowa tu o chrząstce wołowej i chrząstce rekina. Omawiana chondroityna wchodzi w skład chrząstki stawowej, jest tam odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia w obrębie stawów, a także odbudowuje tkankę łączną oraz zapewnia odpowiednią wytrzymałość stawów. 

  

Co to jest MSM?

MSM to siarka organiczna, to związek niezbędny do właściwej produkcji m.in. keratyny i kolagenu, poszczególnych aminokwasów i enzymów. Wspomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie stawów, ścięgien oraz więzadeł poprzez udział w syntezie kolagenu w chrząstce stawowej. Poza tym wykazuje korzystny wpływ na paznokcie, zęby, włosy oraz kości, dlatego że bierze udział w produkcji kolagenu i keratyny, które to zapewniają odpowiednie nawilżenie, elastyczność, wytrzymałość i piękny wygląd wymienionych elementów. Warto też zwrócić, że MSM ma także inne właściwości, wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

  

Czy glukozaminę / chondroitynę /  MSM można stosować profilaktycznie?

Wymienione składniki można stosować profilaktycznie, dlatego, że wraz z wiekiem ich produkcja słabnie i można naturalnie wesprzeć ich odpowiedni poziom w organizmie. Ponadto warto zauważyć także, że uprawianie aktywności fizycznej w zależności od rodzaju wykonywanego wysiłku w różnym stopniu może zużywać stawy, prowadząc do niechcianych zwyrodnień itp. Dlatego glukozaminę, chondroitynę i msm można stosować w okresie ciężkich treningów by zniwelować ryzyko kontuzji. 

  

Czy glukozamina / chondroityna /  MSM wesprze kondycję stawów?

Glukozamina, chondroityna oraz MSM wspierają kondycję stawów. Należy zauważyć, że wchodzą one w skład stawów, dlatego też wspomogą ich regenerację. Wymienione składniki działają również przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejszając stany zapalne w obrębie stawów. Biorą one udział w synteze kolagenu czy kwasu hialuronowego, które też są niezwykle ważne pod kątem prawidłowego funkcjonowania stawów. Wpływają one na odpowiednią wytrzymałość, elastyczność czy nawilżenie powierzchni stawowych, czyli redukują tarcie pomiędzy kośćmi w obrębie stawu

 

Dla kogo polecana jest glukozamina / chondroityna /  MSM?

Glukozamina, msm oraz chondroityna polecane są dla osób aktywnych fizycznie, które ciężko trenują. Rekomendowane są także w przypadkach gdy odczuwamy niewielki ból w obrębie stawów jak i ból przez który nie jesteśmy w stanie wykonywać treningów. 

 

Z czym można łączyć glukozaminę / chondroitynę /  MSM?

Glukozaminę, chondroitynę oraz MSM możemy łączyć dla lepszych efektów wsparcia stawów z kolagenem, kwasem hialuronowym oraz z ekstraktami roślinnymi takimi jak boswellia, kurkuma, imbir, kwercetyna, bromelaina. Będą one działać synergistycznie z wymienionymi składnikami. Nasilają regenerację stawów, działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Aktywne filtry