Opinie o Nas

Beta alanina

Beta Alanina co to jest?

Do grupy substancji budulcowych niebiałkowych zalicza się organiczny związek chemiczny - beta alaninę. Beta alanina odpowiada za utrzymanie prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej w tkankach, wykazuje także właściwości antyoksydacyjne. Aminokwas ten wpływa także na zmniejszenie toksyczności jonów metali, które dostarczane są między innymi z pożywieniem, czy ze środowiska. Beta alanina jest prekursorem karnozyny, która jest składnikiem tkanki mięśniowej.

  

Co to jest karnozyna?

Karnozyna to dipeptyd, który odpowiedzialny jest za regulowanie pH układu mięśniowego. Karnozyna składa się z dwóch aminokwasów: beta alaniny oraz histydyny. Związek ten posiada wiele właściwości dla ludzkiego organizmu. Najbardziej znaną z nich jest utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w układzie komórek mięśniowych co wpływa na zmniejszenie ilości powstawania kwasu mlekowego.

  

Jak działa beta alanina?

Beta alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach. Podczas ćwiczeń w mięśniach powstaje tzw. kwas mlekowy oraz spada odczyn pH. Karnozyna wspomaga utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, która zaburzona może wzmagać uczucie zmęczenia. Regularne stosowanie beta alaniny, która wpływa na ilość wytwarzanej regeneracyjnej karnozyny, pozytywnie wpływa na odżywienie tkanki mięśniowej. Spełnione zapotrzebowanie komórek mięśniowych na aminokwasy i inne mikro- i makroelementy wpływa na ich lepszą pracę. Regularne stosowanie beta alaniny wpływa pozytywnie na wytrzymałość mięśniową, siłę, kurczliwość mięśni. Beta alanina dodatkowo wykazuje także właściwości prozdrowotne. Między innymi możemy do nich zaliczyć: transport jonów wodorowych, wspiera syntezę kolagenu oraz koenzymu A, wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego. Beta alanina może być także suplementowana w celu zwiększenia możliwości przepływu wartości odżywczych przez naczynia krwionośne, ponieważ karnozyna jest jednym z mocniejszych prekursorów tlenku azotu. Beta alanina może także wzmacniać włókna mięśniowe dzięki jej właściwościom zwiększającym wydzielanie wapnia.

  

Dla kogo beta alanina?

Beta alanina to suplement polecany każdej osobie uprawiającej sport rekreacyjnie, czy też zawodowo. Pomaga w zwiększeniu możliwości wysiłkowych poprzez redukcję uczucia zmęczenia, pełniejszą kurczliwość mięśni, zwiększona wytrzymałość mięśniową. Suplement ten sprawdzi się w wielu sportach między innymi kolarstwie, sztukach walki, crossficie, kulturystyce i innych sportach wytrzymałościowych i siłowych. Jest to też ciekawy suplement dla osób nieaktywnych, które pragną wesprzeć pracę całego organizmu. Osoby po kontuzjach też skorzystają z suplementacji beta alaniną chociażby dlatego, że wspomaga ona syntezę kolagenu. W badaniach wykazano, że największe odczuwalne korzyści zauważą osoby uprawiające pracę w zakresie 60-240 sekund. Jednak nie oznacza to, że przy innej intensywności i częstotliwości pracy beta alanina nie będzie pomocna. Przy każdej pracy trwającej bez przerwy od 60 sekund do 10 minut wykazano benefity z suplementowania beta alaniny.

  

Jak stosować beta alaninę?

Zalecana ilość stosowania beta alaniny to 4-5 gramów dziennie. Pora przyjmowania nie będzie tu kluczowa, najważniejsze w przypadku stosowania tego aminokwasu będzie systematyczność brania. Zależy nam na nasyceniu tym aminokwasem i utrzymywaniu odpowiedniego stężenia w organizmie. Można zastosować np. tygodniowe ładowanie w dawce 5-10g dziennie, a następnie utrzymywanie nasycenia komórek dawką 2-5g na dobę.

  

Z czym warto łączyć beta alaninę?

Beta alaninę warto łączyć z suplementami podnoszącymi wydajność siły mięśniowej oraz poprawiającymi wchłanianie się aminokwasów. Wpłyną one dobrze na działanie beta alaniny, np bcaa, kreatyna, l-histydyna, l-cytrulina, l-arginina.  Podstawowym suplementem, który szczególnie warto połączyć razem z suplementowaniem beta alaniny jest wspomniana wcześniej kreatyna. Oba te suplementy wspierają poprawie wyników wytrzymałościowo-siłowych.

Aktywne filtry