Opinie o Nas

Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Węglowodany

Co to są węglowodany?

Węglowodany to inaczej również cukry czy sacharydy, stanowią one główne źródło energii dla naszego organizmu. Cukry składają się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Możemy wyróżnić węglowodany proste, czyli te mające tylko 1 cząsteczkę monosacharydu, należą do nich glukoza, fruktoza, ryboza, mannoza, galaktoza. Cukry złożone natomiast mają 2 i więcej cząsteczek monosacharydów, je możemy podzielić na disacharydy (zawierają 2 cząsteczki monosacharydów), oligosacharydy (posiadają od 3 do 10 monosacharydów) oraz polisacharydy (zawierają więcej niż 10 cząsteczek polisacharydów).  

 

Jakie funkcje pełnią węglowodany?

Węglowodany stanowią głównie źródło energii, nie tylko dla mięśni ale też dla całego organizmu, również dla mózgu i czerwonych krwinek. Cukry są także elementem stanowiącym zapasy energetyczne w naszym ustroju w postaci glikogenu, mięśniowego i wątrobowego. Glikogen mięśniowy stanowi źródło energii dla naszych mięśni, a wątrobowy utrzymuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi.

Ponadto węglowodany także są elementem wchodzących w skład DNA oraz RNA. Należy pamiętać również, że węglowodany są potrzebne do całkowitego spalania tłuszczów, uczestniczą w syntezie niektórych aminokwasów, jak również węglowodany należące do grupy nieprzyswajalnych zapewniają prawidłową pracę jelit, odpowiednią perystaltykę  i korzystnie wpływają na mikroflorę jelit. 

 

Jakie produkty wchodzą w kategorię węglowodany?

W kategorię produktów suplementów diety węglowodany wchodzą produkty takie jak: carbo, napoje izotoniczne, vitargo i żele energetyczne. Każdy z owych produktów będzie cechować się innym składem, przeznaczeniem i możliwością zastosowania.  

 

Czy odżywki węglowodanowe wspomogą regenerację?

Suplementy diety wchodzące w skład kategorii ,,węglowodany” są elementami, które poprawią regenerację. Podczas wysiłku fizycznego jednym z głównych substratów energetycznych, czyli skąd organizm czerpie energię potrzebną do wysiłku jest glikogen mięśniowy. Są to zapasy energetyczne zgromadzone w mięśniach, co ważne nie są one nieskończone, dlatego też należy zadbać o jego uzupełnianie. Po treningu glikogen mięśniowy jest mocny wyszczuplony lub nawet całkowicie wyczerpany, dlatego też musimy go uzupełnić by prawidłowo się zregenerować. Pijąc odżywkę typu carbo, vitargo po wysiłku wspomożesz uzupełnienie glikogenu mięśniowego, w tym i regenerację.

 

Jak stosować odżywki węglowodanowe?

Odżywki typu carbo można stosować przed jak i po treningu, by dostarczyć odpowiedniej ilości energii i uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego.

Napoje izotoniczne stosuje się w trakcie długiego wysiłku, by zadbać o ciągłą podaż węglowodanów w trakcie wysiłku, aby utrzymać na stale wysokim poziomie możliwości wysiłkowe. Izotoniki także dostarczają elektrolitów, więc zadbają o równowagę wodno-elektrolitową i prawidłowe nawodnienie, dlatego też można je stosować nawet po treningu, by uzupełnić płyny w organizmie.

Żele energetyczne stosuje się przed jak i w trakcie długiego wysiłku. Trzeba dostosować ilość spożywanych żeli do rodzaju i długości wysiłku.

Vitargo natomiast to wysokiej jakości węglowodany pozyskiwane ze skrobi o niskiej osmolalności, dzięki czemu szybko są wchłanianiają i dostarczają energii. Można ich używać przed, w trakcie jak i po wysiłku.  

 

Dla kogo polecane są suplementy węglowodanowe?

Odżywki węglowodany polecane są dla osób aktywnych fizycznie, sportowców uprawiających sport amatorsko jak i zawodowo. Suplementy tego typu mogą stosować osoby uczęszczające na siłownie czy crossfit, są one wykorzystywane także w sportach zespołowych jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka. W dużej części sportowcy o charakterze wytrzymałościowym stosują odżywki węglowodanowe. Biegacze, kolarze itp często sięgają po vitargo, żele energetyczne czy napoje izotoniczne. 

  

Z czym łączyć suplementy węglowodanowe?

W zależności od potrzeby i celu do suplementów węglowodanowych można dobrać też inne przydatne suplementy. Jeśli danej osobie zależy na zbudowaniu masy mięśniowej czy siły warto dobrać do tego odżywkę białkową oraz kreatynę. Jeśli z kolei zależy nam na polepszeniu wytrzymałości doskonale sprawdzi się beta-alanina. Jeśli chcemy się pobudzić, zwiększyć możliwości wysiłkowe warto zaopatrzeć się również w kofeinę czy guaranę, są one często dodawane również do żeli energetycznych.

Aktywne filtry