Opinie o Nas

BCAA

BCAA co to jest?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione na które składają się l-leucyna, l-izoleucyna, l-walina. Wspomagają one procesy anaboliczne oraz chronią przed katabolizmem. Biorą udział w wielu procesach metabolicznych w ludzkim organizmie, organizm nie jest w stanie ich sam syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz np. z żywności, suplementów.

Aminokwasy BCAA znane są szczególnie z dostarczania energii oraz wspomagania regeneracji. Warto zaznaczyć, że BCAA zawiera bardzo ważną leucynę, jednak jest ona tylko kluczem, sygnałem do działań anabolicznych. Warto więc przy suplementacji BCAA dostarczać także pełne kompleksy aminokwasowe, które poprzez zwiększoną syntezę białkową poprzez BCAA są w stanie doprowadzić do pełnego anabolizmu.

    

Dlaczego warto stosować BCAA?

BCAA to bardzo wartościowy suplement, który przede wszystkim wspiera regenerację. Aminokwasy w nim zawarte są niezbędne dla wielu procesów metabolicznych. Zdolne są do zmniejszenia uczucia zmęczenia co jest szczególnie ważne dla sportowców. Warto jest zaznaczyć, że aminokwasy rozgałęzione wspomagają procesy anaboliczne, syntezę białek mięśniowych i uwalnianie niektórych hormonów anabolicznych. Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych wpływa także pozytywnie na nawodnienie komórek mięśniowych, które przez to są wydajniejsze.

    

Jak używać aminokwasy rozgałęzione?

Aminokwasy rozgałęzione warto używać w porze treningowej. Najskuteczniejszą opcją będzie tutaj opcja przedtreningowa lub w trakcie jego trwania. Aminokwasy rozgałęzione w formie suplementu dostarczane są bardzo szybko do krwiobiegu. Jeśli chodzi o dawkę to warto zastosować 2-3g na każde 10kg masy ciała. Przy bardzo dużej aktywności, która np. składa się zarówno z treningów siłowych oraz wytrzymałościowych oczywiste będzie zalecenie stosowania większych ilości. Błędnym jest znane stosowanie BCAA na czczo przed ćwiczeniami aerobowymi, ponieważ nie jest już to trening na czczo. Dużo lepszym będzie tu zastosowanie tych aminokwasów zaraz po zakończonym treningu na czczo. Natomiast jeśli jest to trening siłowy, siłowo-wytrzymałościowy to warto taką suplementację stosować w trakcie treningu.

    

Dla kogo BCAA będą dobry wyborem?

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione będą dobrym wyborem dla każdej osoby aktywnej fizycznej. Swoje zastosowanie mają w każdym sporcie, czy jest to sport siłowy, sylwetkowy, wytrzymałościowy, czy sztuki walki. Warto zaznaczyć, że największe benefity uzyskają osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe oraz sporty walki. Optymalniejszą formą suplementacji dla osób uprawiających sporty sylwetkowe, czy siłowe będzie dostarczanie BCAA, ale z dodatkiem innych aminokwasów, EAA. Dla takich osób zwiększona synteza białkowa jest niezwykle ważna, ale chodzić tu będzie o pełny anabolizm. BCAA będą wspierały organizm w procesach regeneracyjnych, zmniejszały uczucie zmęczenia, pozytywnie wpływał na poziom energii i nawodnienia komórek mięśniowych. 

  

Czy BCAA wspomagają anabolizm mięśniowy?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA wykazują właściwości zwiększające syntezę białek, uwalnianie anabolicznych hormonów, w tym samego hormonu wzrostu. Dodatkowo l-leucyna zawarta w zestawie BCAA korzystnie wpływa na poziom kortyzolu, którego zbyt wysoki poziom może zwiększać katabolizm mięśniowy. Odpowiedni poziom hormonów i aminokwasów w organizmie jest niezbędny do zwiększania masy mięśniowej. BCAA wspomagają uzyskanie anabolizmu mięśniowego jednak nie jest to jedyna forma aminokwasów potrzebna dla anabolizmu. BCAA, a dokładnie zawarta w nich leucyna zwiększa syntezę białkową, ale konieczne jest tu także dostarczenie innych aminokwasów w celu pełnego anabolizmu mięśniowego.

   

Z czym łączyć BCAA?

Optymalną formą suplementacji w połączeniu z BCAA będzie dostarczanie reszty aminokwasów np. w formie produktu np. EAA. W celu suplementacji okołotreningowej razem z BCAA można stosować karnitynę, taurynę. Substancje te dodatkowo wykazują właściwość zwiększająca wytrzymałość, wydolność, antykataboliczne.

Aktywne filtry