Opinie o Nas

Filtruj według

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Białka roślinne

Białko roślinne - co to?

Białka roślinne to produkty pochodzenia roślinnego. Pochodzą najczęściej z roślin, takich jak ryż, konopia, soja, groch, bób, dynia, pszenica. Białko roślinne pozyskuje się za pomocą filtracji przy pomocy membran lub ekstrakcji przy pomocy rozpuszczalników czy enzymów.

Z czego zbudowane jest białko?

Białko to składnik odżywczy, zbudowane ono jest z wielkocząsteczkowych związków, w których skład wchodzą aminokwasy. W organizmie człowieka występuje 18 aminokwasów białkowych. Możemy je podzielić na egzogenne i endogenne.

Endogenne są produkowane przez organizm, a egzogenne należy dostarczyć wraz z pokarmem. Do aminokwasów egzogennych należy 9 aminokwasów: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina, a ponadto u niemowląt histydyna. Białko, które zawiera odpowiednie ilości egzogennych aminokwasów jest nazywane białkiem pełnowartościowym. Takie białko zapewnia odpowiednie odżywienie organizmu, a także wpływa o wiele lepiej na proces syntezy białek mięśniowych niż białko, które nie zawiera wszystkich egzogennych aminokwasów.

Jakie funkcje w organizmie spełnia białko?

Proteiny w organizmie człowieka zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W naszym ustroju ciągle dochodzi do wymiany starych czy zużytych białek na nowe. Białko jest także kluczowe w procesie naprawy uszkodzonych tkanek np. w procesie gojenia się ran.

Białko przede wszystkim stanowi budulec, dlatego też jest niezbędne w procesie rozwoju dzieci, a także w procesie budowy mięśni. Dodatkowo wchodzi ono w skład enzymów, hormonów, zapewnia prawidłową pracę układowi odpornościowemu, a także bierze udział w transporcie tlenu, niektórych witamin czy związków mineralnych.

Jakie białko roślinne najlepiej wybierać?

Produkty roślinne, z wyjątkiem białka sojowego, komosy ryżowej i białka z konopii, posiadają uboższą zawartość poszczególnych aminokwasów egzogennych, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć. Aby dostarczyć pełnowartościowego białka z roślinnych źródeł najlepiej połączyć kilka źródeł białek roślinnych, wtedy aminokwasy uzupełniają się wzajemnie sprawiając, iż owe białko staje się pełnowartościowe.

Jak białko roślinne wpływa na organizm?

Tak samo jak w przypadku białek pochodzenia zwierzęcego, dostarczają budulca dla organizmu. Białko pochodzenia roślinnego jest tak samo cenne dla organizmu jak białko zwierzęce, jednak należy pamiętać, by odpowiednio łączyć różne źródła białek roślinnych. Białka poszczególnych roślin posiadają zróżnicowany czas wchłaniania, dzięki temu posiadają szeroki profil działania.

Czy białko roślinne poprawi regenerację i wesprze budowanie masy mięśniowej?

Osoby aktywne fizycznie mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na proteiny, w zależności od uprawianej dyscypliny i celu. Często trudno o dostarczenie z pokarmu tak dużych ilości białka. Podczas wysiłku fizycznego mięśnie są uszkadzane, dlatego też dostarczenie odpowiedniej ilości białka jest niezbędne, by optymalnie zregenerować uszkodzone mięśni.

Z kolei aby zbudować masę mięśniową także wymagana jest odpowiednia podaż cennego białka, a roślinna odżywka białkowa w szybki i łatwy sposób dostarczy brakującą ilość protein.

Kto powinien stosować suplement białka roślinnego?

Odpowiadając na pytanie, co zjeść po treningu, co na zakwasy, a dokładnie bolesność mięśniową wywołaną mikrouszkodzeniami w mięśniach, warto zauważyć, że to właśnie białko jest elementem budulcowym mięśni, dlatego też niezbędnym jest dostarczenie protein po treningu.

Białko roślinne jest doskonałym źródłem protein dla wegan czy wegetarian oraz dla osób, które z różnych powodów nie spożywają nabiału. Osoby z nietolerancją laktozy bądź alergią na białka mleczne z powodzeniem mogą stosować odżywki białkowe na bazie roślin. Nie ma przeciwwskazań do stosowania białek roślinnych przez osoby stosujące dietę zawierającą produkty odzwierzęce, ponieważ białko roślinne zawiera mniej tłuszczów od białek zwierzęcych, dzięki czemu są doskonałym zamiennikiem.

Z czym łączyć?

Białko roślinne można łączyć z aminokwasami. W zależności od celu można dobrać jeszcze kreatynę i beta-alaninę by zwiększyć siłę, wytrzymałość, a także wspomóc budowanie mięśni. Weganie z kolei powinni suplementować witaminę B12, dlatego też wykluczają oni z diety wszystkie jej źródła.

Aktywne filtry