Opinie o Nas

Filtruj według

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Stacki Kreatynowe

Czym są stacki kreatynowe?

Stacki kreatynowe są to suplementy diety, które zawierają połączenia różnych form kreatyny. W zależności od produktu, taki suplement może mieć od 3 do nawet 10 różnych form kreatyny. Stacki kreatynowe najczęściej zawierają: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny, chlorowodorek kreatyny, pirogronian kreatyny, chelat magnezowy kreatyny, alfaketoglutaran kreatyny, glukonian kreatyny fosforan kreatyny, orotan kreatyny czy kre alkalyn.

Owe dodatki do kreatyny wpływają na polepszenie jej wchłaniania czy nawet wspomagają zwiększenie wytrzymałości. Dla przykładu kwas cytrynowy, jabłkowy i pirogronowy biorą udział w cyklu Krebsa, czyli biorą udział w wytwarzaniu energii na drodze tlenowej, dzięki czemu sprzyjają zwiększeniu wytrzymałości.

    

Czym jest kreatyna?

Kreatyna co to jest? Kreatyna jest związkiem, który występuje naturalnie w ustroju człowieka, jest ona produkowana w wątrobie, nerkach i trzustce z aminokwasów (arginina, metionina, glicyna). W największej ilości występuje ona pod postacią fosfokreatyny (PCr), około ⅔ właśnie występuje w tej formie.

Nawet 95% kreatyny znajduję się w mięśniach szkieletowych. Kreatyna występuje w produktach spożywczych, w największych ilościach właśnie w mięsie. Sądzi się, że wraz z pożywieniem dostarczamy jej w ilościach średnio 1-2g na dobę. Jednak trzeba też pamiętać, że jest ona usuwana z organizmu w postaci kreatyniny wraz z moczem. Aby efektywnie podnieść jej poziom w organizmie konieczna jest więc suplementacja. Bardzo ciężko byłoby dostarczyć tak duże ilości kreatyny z pożywienia.

  

Jak działa kreatyna?

Kreatyna po przekształceniu w organizmie do fosfokreatyny bierze udział w powstawaniu energii w krótkich wysiłkach o maksymalnej intensywności. Bierze ona udział w przekazaniu grupy fosforanowej na ADP (adenozynodifosforan), dzięki czemu powstaje wysokoenergetyczny nośnik energii ATP (adenozynotrifosforan).

W wyniku rozpadu ATP do ADP powstaje energia. Fosfokreatyna jest wykorzystywana do resyntezy ATP, przez suplementację zwiększymy jej poziom, a dzięki temu energia będzie sprawniej i szybciej odnawiana, co przełożyć się na lepsze efekty i wyniki. ATP magazynowane jest w niewielkich ilościach wystarczających na 1-2 s wysiłku. Na początku wysiłku energia powstaje dzięki fosfokreatynie oraz na drodze glikolizy beztlenowej. Dlatego suplementacja kreatyną przynosi bardzo korzystne efekty.

   

Jakie występują dodatki w stackach kreatynowych?

Niekiedy można spotkać się ze stackami kreatynowymi, które zawierają jeszcze dodatkowe składniki oprócz samej kreatyny. Na ogół są to składniki, które wspierają działanie kreatyny czy polepszają wytrzymałość i możliwości wysiłkowe organizmu. Najczęściej występuje m.in. tauryna, która wspiera transport kreatyny w organizmie.

Możemy znaleźć też często argininę i glicynę, z której powstaje kreatyna w organizmie. A ponadto arginina wraz z cytruliną (również występuje w niektórych produktach) rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi w tym i kreatyny i składników odżywczych, dlatego też wspiera to regenerację.

   

Czy stack kreatynowy wspomoże budowanie masy mięśniowej?

Kreatyna to najlepszy suplement wspierający budowę masy mięśniowej. Kreatyna wiążę woda w komórkach mięśniowych, dlatego też lepiej je nawadnia, a to stwarza warunki sprzyjające budowaniu białek mięśniowych. Kreatyna zwiększając możliwości wysiłkowe poprzez wsparcie resyntezy energii prowadzi do dostarczenia mięśniom lepszego bodźca do wzrostu. Większy bodziec to lepszy sygnał do rozbudowy dla mięśni.

   

Czy stack kreatynowy wspomoże regenerację?

Podczas aktywności fizycznej energia czerpana jest także z glikogenu mięśniowego. Są to zapasy energetyczne w organizmie, glikogen znajdują się głównie w mięśniach lecz występuje także w wątrobie. Wysiłek fizyczny uszczupla lub nawet całkowicie wyczerpuje owe zapasy, więc aby odpowiednio przeprowadzić proces regeneracji trzeba te zapasy uzupełnić dostarczając węglowodany.

Kreatyna natomiast nasila syntezę glikogenu mięśniowego, dzięki czemu również wspiera proces regeneracji i przyspiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej po treningu czy zawodach.

    

Czy stack kreatynowy wesprze zwiększenie siły mięśniowej?

Stack kreatynowy to również dobry wybór jeśli chodzi o zwiększenie siły mięśniowej, pozwoli to w lepszym progresie z ciężarem. Suplementacja owym produktem podniesie poziom kreatyny do najwyższych możliwych poziomów. Dzięki wsparciu odnowy energii, możemy trenować bardziej intensywnie oraz wykonać większą pracę podczas wysiłku.

    

Dla kogo polecane są stacki kreatynowe?

Stacki kreatynowe to dobry wybór dla osób, które wykonują treningi siłowe/oporowe, czyli osób trenujących na siłowni, a także uprawiających kulturystykę, kalistenikę, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy oraz crossfit. Dodatkowo można stosować ten rodzaj kreatyny w sportach drużynowych jak np. piłka nożna, w której wysiłek wytrzymałościowy przeplatany jest z wysiłkiem o maksymalnej intensywności kiedy np. trzeba wykonać szybki sprint do piłki.

Energia wtedy jest produkowana również z fosfokreatyny. Ponadto dodatki takie kwas jabłkowy, cytrynowy biorąc udział w cyklu Krebsa wspierają wytwarzanie energii na drodze tlenowej, dlatego też zwiększają wytrzymałość. Warto także wspomnieć, że przyjmowanie kreatyny poleca się także w lekkoatletyce, gdzie występują również wysiłki o maksymalnej intensywności jak np. sprint, skok o tyczce.

   

Z czym łączyć stacki kreatynowe?

Wszystko zależy od tego jaki aktualnie mamy cel treningowy i potrzeby. Warto jeśli chcemy rozbudować swoją muskulaturę czy wspomóc regenerację sięgnąć po odżywki białkowe, które dostarczą nam budulca jak i wspomogą regenerację po ciężkim wysiłku.

Można także wspomóc się odżywkami węglowodanowo-białkowymi gdy brakuje nam kalorii w diecie i nie jesteśmy w stanie już więcej nic zjeść. Ponadto to fajny sposób na zastąpienie posiłku kiedy nie mamy czasu. Aby zwiększyć możliwości wysiłkowe warto zaopatrzyć się w beta-alaninę, gdyż zwiększy ona jeszcze dodatkowo wytrzymałość mięśniową.

Aktywne filtry