Opinie o Nas

Czekolady dietetyczne

Czym są czekolady dietetyczne?

Czekolady dietetyczne to takie, które przy zachowaniu cech organoleptycznych czekolady takich jak smak czy zapach, zawierają mniej kaloryczne odpowiedniki produktów zazwyczaj używanych do produkcji słodyczy. Przykładowe, często spotykane zamiany to cukier na niskokaloryczne słodziki takie jak erytrytol, malitol czy ksylitol. Dzięki temu manewrowi obniża się indeks glikemiczny takiej przekąski, co sprawia, że wolniej podnosi ona cukier we krwi, a jego spadek jest później mniej gwałtowny. Przekłada się to na lepsze walory takich czekolad pod kątem niewywoływania problemów z glikemią. Ponadto czekolady dietetyczne są również często pozbawione wysokokalorycznych tłuszczy.

  

Czym czekolady dietetyczne różnią się od zwykłych?

Główną różnicą między czekoladami tradycyjnymi, a dietetycznymi jest ich obniżona zawartość kalorii związana z wymianą cukru na niskokaloryczną substancję słodzącą. Czekolady dietetyczne mogą dzięki temu być nawet słodsze od swoich pełnokalorycznych odpowiedników. Dodatkową różnicą jest brak zawartości nadzień czy dużych ilości polew lub orzechów, które zazwyczaj dodane są w takiej ilości, żeby poczuć dobrze smak, ale nie stanowić źródła nadmiarowych kalorii. Dzięki temu czekolady dietetyczne są produktem, którego skład został opracowany pod potrzeby osób w okresie redukcji wagi.

   

Dla kogo są czekolady dietetyczne?

Czekolady dietetyczne są produktami stworzonymi dla osób, które dbają o swoją sylwetkę. Bilans kalorii jest rzeczą kluczową, która nie tylko wspomaga, ale i umożliwia spalanie tłuszczu. Z tego względu każdy czynnik, który ma wpływ na obniżenie ilości kalorii dostarczanych do organizmu (oczywiście w zdrowych granicach) może być określony jako wspierający redukcję wagi. Wymiana standardowych słodyczy takich jak czekolady, praliny lub czekoladki na czekolady dietetyczne pomaga wytworzyć lub pogłębić tak zwany deficyt kaloryczny. Jest to stan, w którym spożywamy mniej kalorii niż wynosi ich zużycie. Wykazuje on bardzo dużo korzyści pod względem utraty nadmiarowych kilogramów.

  

Czy czekolady dietetyczne są zdrowe?

Tak, słodziki zawarte w czekoladach dietetycznych są zdrowe. Wartości dla ich dziennego spożycia są określone przy użyciu tak zwanego współczynnika ADI (Allowed Daily Intake). Jest to współczynnik określający bezpieczne ilości słodzika, które można przyjmować codziennie do końca życia bez ryzyka dla zdrowia. Wartości ADI dla słodzików, z których korzysta się przy produkcji czekolad dietetycznych są bardzo wysokie z tego względu nie trzeba się obawiać, że przyjmiemy zbyt dużą ich ilość, nawet jedząc całą czekoladę na raz. Pozbycie się cukru w znacznej ilości zwiększa bezpieczeństwo czekolad dietetycznych pod kątem ryzyka cukrzycy, w tej kwestii można nawet nazwać je bardziej bezpiecznymi. Ponadto zawierają one również dodatki takie jak owoce czy orzechy, które zawierają witaminy oraz antyoksydanty - to może w umiarkowanych ilościach czynić z nich zdrową przekąskę.

  

Czy czekolady dietetyczne pomagają w utracie wagi?

Dzięki obniżonej zawartości kalorii czekolady dietetyczne są świetną alternatywą dla tradycyjnych słodyczy. Spożywając słodycze o obniżonej zawartości cukru, a przez to niższej wartości energetycznej możemy kreować deficyt kaloryczny. Warto nadmienić, że działają w ten sposób tylko wtedy kiedy są spożywane zamiast zwykłych słodyczy i w rozsądnych ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu kalorycznemu. Wtedy stanowią czynnik, który pomaga redukować ilość dostarczanych kalorii, co przekłada sie na pomoc w utracie zbędnych kilogramów, a przez to i tkanki tłuszczowej. Czekolady dietetyczne mogą być pomocne, jednak w żadnym wypadku nie mogą stanowić substytutu zbilansowanej diety - ich dietetyczność polega na lepszych właściwościach jeśli chodzi o zawarte w nich makroskładniki w porównaniu do tradycyjnych czekolad, nie zaś bezpośrednie wspomaganie odchudzania jak to ma miejsce w przypadku insulinomimetyków lub spalaczy tłuszczu.

Aktywne filtry