Opinie o Nas

Gumy oporowe

Czym są gumy oporowe?

Gumy oporowe to gumy służące do wykonania lub urozmaicenia treningu oporowego. Jak wskazuje ich nazwa służą do tworzenia oporu związanego z ich siłą sprężystości. Posiadają różne rozmiary i opory, mogą być wykorzystane do treningu domowego jako główne źródło oporu jak i dociążenie lub odciążenie treningu z wolnymi ciężarami czy maszynami.

Są metodą urozmaicania treningu, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna dzięki swojej prostocie i uniwersalności.

    

Jakie są rodzaje gum oporowych?

Istnieją dwa główne rodzaje gum oporowych - minibandy oraz powerbandy.
Minibandy służą głównie do zamocowania ich wokół kolan i przez to używania w takich ćwiczeniach jak przysiady, wyprosty bioder czy wykroki. Powodują w ten sposób aktywację mięśnia pośladkowego średniego, którego zadaniem jest odwodzenie biodra oraz rotacja zewnętrzna. Drugim rodzajem gum oporowych są powerbandy. Występują one w wielu wersjach, posiadają różny opór. Te o większym oporze maksymalnym są grubsze i szersze. Mogą być wykorzystywane jako główny przyrząd treningowy, którego zastosowanie ogranicza jedynie kreatywność użytkownika, a dodatkowo ich wykorzystanie jest możliwe, jako urozmaicenie podczas treningu na siłowni, nawet z wolnymi ciężarami.

   

Do czego służą gumy oporowe?

Jak sama nazwa wskazuje mają tworzyć opór, który w treningu oporowym jest głównym bodźcem dla ciała. Można użyć ich jako dociążenie fazy lockoutu w wyciskaniu - guma na dole ruchu jest rozciągnięta, za to napina się na górze dodając oporu. Popularne jest również skorzystanie z niej podczas podciągania - początek ruchu to faza, z którą większość osób ma największy problem, z tego względu wystarczy zaczepić gumę o drążek i włożyć w nią stopę lub kolano. W ten sposób napnie się ona najbardziej tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Z minibandów korzysta się głównie podczas ćwiczeń typu fitness oraz w celu aktywacji pośladków w treningu siłowym przy ćwiczeniach takich jak przysiad czy hip thrust.

   

Jakie ćwiczenia można wykonywać z gumami oporowymi?

Z samymi gumami oporowymi można wykonać takie ćwiczenia jak martwy ciąg, wyciskanie na barki, cały komplet ćwiczeń na mobilność (aktywne rozciąganie), wszelkie wyciskania na klatkę, podciągania. Oprócz tego możliwe jest również wykonywanie takich ćwiczeń jak wyciskanie leżąc, martwy ciąg czy przysiad ze sztangą, a także cała gama ćwiczeń na maszynach, w których korzysta się z gum to dywersyfikacji metod treningowych oraz odświeżenia bodźca jaki dana maszyna jest w stanie zaproponować naszym mięśniom.

  

Czy ćwiczenia z gumami oporowymi pomagają budować mięśnie?

Tak, ćwiczenia z użyciem gum oporowych stanowią dobry bodziec hipertroficzny. Odpowiednio ciężki trening zrealizowany z ich użyciem jest w stanie wywołać hipertrofię mięśni. Nawet przy treningu domowym, szczególnie dla osób niewytrenowanych, jest możliwy progres sylwetkowy związany z ich użyciem. Kluczowa kwestia do dobranie odpowiedniego oporu do danego ćwiczenia oraz kreatywność w doborze ćwiczeń. Szczególnie przydatne jest to podczas treningu w domu, kiedy gumy są tanim i łatwym sposobem wykreowania oporu, który jest potrzebny do zadbania o własną sylwetkę i mięśnie.

Aktywne filtry