Opinie o Nas

Detoks i ochrona wątroby

Dlaczego zdrowie wątroby jest ważne?

Wątroba jest organem kluczowym dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za szereg funkcji: detoksykacyjną, czyli przekształcanie substancji szkodliwych w nieszkodliwe, metaboliczną, czyli jest miejscem, w którym metabolizowane są niemal wszystkie substancje wchłaniane w układzie pokarmowym. Pełni również funkcje filtracyjną, czyli pomaga wydalać zmetabolizowane substancje oraz funkcję magazynującą, ponieważ stanowi swoisty magazyn glikogenu, który jest uwalniany w razie potrzeby. Ze względu na szeroki zakres funkcji wątroby jej zdrowie oraz stan są bardzo ważne dla funkcjonowania ciała.

  

Co oznacza poprawianie stanu wątroby?

Stan wątroby określamy tak zwanymi próbami wątrobowymi, czyli enzymami, które określają jej aktywność. Zazwyczaj, kiedy wątroba jest zbytnio obciążona są one podniesione. W skrajnych przypadkach wątroba może być również tak wyniszczona, że próby wątrobowe mogą być w normie (organizm nie jest w stanie nawet wysłać sygnału do wyższej aktywności w celu pozbycia się szkodliwych substancji). Z tego względu poprawianie stanu wątroby często oznacza obniżanie prób wątrobowych, czyli wspomaganie jej w radzeniu sobie z toksycznymi substancjami.

  

Czemu warto zadbać o wątrobę?

Ze względu na to, że to w wątrobie metabolizuje się większa ilość substancji dostarczanych do organizmu, jej działanie determinuje wpływ na organizm spożywanego pokarmu, leków, suplementów czy substancji psychoaktywnych. Chcąc, aby spożywany pokarm przyswajał się odpowiednio i wydajnie zachodziło wydalanie substancji, które powinny być usunięte z organizmu powinniśmy zadbać o prawidłową pracę wątroby. Ważne jest to również w przypadku przyjmowanych leków czy suplementów, które czasem są tak zwanym prolekiem, czyli stanowią prekursor leku. Od wydajności ich konwersji do substancji aktywnej jest zależne działanie terapeutyczne lub jego brak oraz wydajność wydalania metabolitów leku. Tak samo jest w przypadku substancji psychoaktywnych obciążających wątrobę, takich jak alkohol.

 

Nieodpowiednio działająca wątroba spowoduje, że już spożycie minimalnych ilości będzie mogło mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. W przypadku suplementów diety, które są prekursorami metabolizowanymi w wątrobie jej odpowiednie funkcjonowanie umożliwia prawidłowe działanie substancji, a przez to osiągnięcie zamierzonego efektu suplementacji.

  

Co wpływa negatywnie na stan wątroby?

Na zły stan wątroby może wpływać nieodpowiednia dieta, otyłość, cukrzyca czy zespół metaboliczny. Są one w stanie wywołać niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Również stany zapalne w organizmie są dla wątroby obciążające. Inne substancje, które wywierają negatywny wpływ na wątrobę nazywamy hepatotoksycznymi. Mogą być to leki metabolizowane w wątrobie, gdzie później zachodzi proces detoksykacji, alkohol lub inne substancje psychoaktywne oraz sterydy anaboliczne, głównie podawane oralnie, c-17-α-alkilowane, takie jak metandienon.

  

Jak poprawić stan wątroby?

Kondycję wątroby można poprawić na kilka sposobów. Pierwszym, najprostszym z nich jest oczywiście zminimalizowanie kontaktu z czynnikami hepatotoksycznymi – odstawienie alkoholu, poprawienie swojej diety czy zmiana lub odstawienie leków. Jeśli ten sposób został już zrealizowany lub jego realizacja z jakiegoś powodu nie wchodzi w grę można podejść do sytuacji od drugiej strony i wspomóc procesy detoksykacji oraz regeneracji wątroby. Powinniśmy wtedy szczególnie zadbać o dietę: wykluczyć z niej wszystkie mocno przetworzone produkty bogate w tłuszcze, dania smażone, o wysokiej zawartości tłuszczy trans i nasyconych. Dobrze jest zastąpić je wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, czyli na przykład wymienić olej kokosowy lub smalec na oliwę z oliwek albo olej lniany.

 

Należy również poprawić różnorodność diety poprzez dołączenie do niej warzyw i owoców, które zawierają naturalne antyoksydanty wspierające wątrobę

   

Jakie suplementy mogą poprawić stan wątroby?

Pierwszą grupą produktów wspierających stan wątroby są witaminy i minerały. Jest tak ponieważ dostarczenie wszystkich niezbędnych mikroskładników to warunek optymalnej regeneracji każdego z organów z osobna i ciała w ogólności. Z tego powodu polecane są suplementy multiwitaminowe zawierające w szczególności witaminy z grupy B. Bardzo dobrą propozycją jeśli chodzi o regenerację wątroby jest N-acetylo-L-cysteina (NAC). Dzięki podnoszeniu poziomów zredukowanego glutationu jest ona w stanie wspomóc regenerację wątroby. Naturalne zasoby glutationu nie zawsze wystarczają do neutralizacji szkodliwych substancji. Dzięki ich zwiększeniu wątroba ma bufor bezpieczeństwa w postaci większych możliwości regeneracyjnych. Z tego powodu NAC jest świetną propozycją do ochrony organizmu przed działaniem wielu doustnie przyjmowanych substancji – jest w stanie między innymi uchronić przed szkodliwym działaniem przedawkowania paracetamolu.

 

Innym ciekawym suplementem mającym wpływ na detoks wątroby jest ostropest plamisty. Zawiera on sylimiarynę, która wykazuje działanie hepatoprotekcyjnie, czyli chroniące wątrobę.

Aktywne filtry