Opinie o Nas

Pozostałe

Rośliny obniżające poziom cukru we krwi?

Na rynku mamy szeroki wybór suplementów diety wspierających utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. W większości są to ekstrakty roślinne, które wykazują właśnie korzystny wpływ na poziom glukozy. Możemy wyróżnić przede wszystkim: berberynę, cynamon, gymnema sylvestre, banabę, pokrzywę oraz Jiaogulan

  

Co to jest cynamon i jak działa?

Cynamon to popularna i ceniona przyprawa na całym świecie. Pozyskiwana jest z kory cynamonowca. Kora cynamonowca z kolei pozyskiwana jest z drzewa lub krzewu, które należy do rodziny wawrzynowatych. Co ciekawe to rośliny, które są zielone przez cały rok. Cynamon używany jest już od starożytnych czasów m.in. wykorzystywany był przez Rzymian czy Greków. Ekstrakt z kory cynamonowca jest źródłem polimerów typu A. Suplement wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Wynika to z nasilenia wydzielania insuliny, hamowania glukoneogenezy (synteza glukozy z niecukrowych związków) czy zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę. Ponadto pobudza ona wychwyt glukozy przez GLUT-4. Cynamon także posiada inne właściwości, niweluje problemy trawienne np. wzdęcia, pobudza wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, przez co poprawia przyswajalność składników odżywczych.

Cynamon wspomaga również układ krążenia, normalizując ciśnienie krwi oraz regulując profil lipidowy. Zmniejsza on poziom cholesterolu, cholesterolu LDL natomiast zwiększa poziom cholesterolu HDL. Cynamon znany jest także ze swoich zdolności antyoksydacyjnych bowiem zwalcza on wolne rodniki. Ponadto działa także przeciwzapalnie, związkiem, który wykazuje owe działanie jest aldehyd 2’-hydroksycynamonowy. Wpływa on na zmniejszenie wydzielania tlenku azotu. 

  

Czy cynamon obniża poziom glukozy we krwi?

Tak, cynamon wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jego działanie wynika ze zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę, nasilenie wydzielania insuliny oraz pobudzenie wychwytu glukozy przez komórki. Ponadto cynamon też ogranicza proces glukoneogenezy, czyli zmniejsza produkcję glukozy z niecukrowych związków jak np. aminokwasy.

  

Co to jest gymnema sylvestre?

Gymnema sylvestre określany również jako gurmar, czyli niszczyciel cukrów. Jest to drzewiasta roślina pochodząca z południowych Indii. Gymnema bogata jest w gurmarynę, która wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jego działanie wynika z nasilenia wytwarzania insuliny przez trzustkę, poprawienia wykorzystania glukozy czy spowolnienia uwalnianie glukozy do krwi. Ponadto gumar także reguluje profil lipidowy oraz zmniejsza ochotę na słodycze. 

   

Co to jest banaba?

Banaba to Lagerstremia wspaniała, zawdzięcza ona swoją nazwę swoim pięknym kwiatom. Jest to małe drzewiaste pnącze, które bogate jest w glikozydy, elagotaniny, triterpeny, flawony, a szczególnie ważnym składnikiem jest kwas 2-alfa-hydroksyursolowy.

  

Czy banaba obniża poziom glukozy we krwi?

Banaba przez zawartość cennych składników wspiera obniżenie i utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jego działanie oparte jest na zwiększeniu wychwytu glukozy i usprawnieniu jej transportu, przez co glukoza jest sprawniej upakowywana w komórkach i dzięki temu jest mniejszy poziom glukozy we krwi. Ponadto ogranicza ona glukoneogenezę, czyli produkcję glukozy w wątrobie z niecukrowych substancji. 

  

Dla kogo polecane są rośliny zmniejszające poziom glukozy we krwi?

Cynamon, gymnema sylvestre czy banabę poleca się osobom, które mają problemy ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Związki te także są pomocne przy insulinooporności. Pomagają one także ograniczyć apetyt. Suplementacja owymi związkami wspomoże odchudzanie czy redukcję tkanki tłuszczowej poprzez zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, obniżenie apetytu, co przełoży się na mniejszą ochotę podjadania np. słodyczy i trzymanie określonej diety. 

  

Z czym można łączyć?

Do wymienionych suplementów można dołączyć także berberynę, chrom czy kwas alfa liponowy, ponieważ wykazują one synergistyczne działanie, zmniejszające poziom glukozy we krwi. Jeśli naszym celem jest odchudzanie czy redukcja tkanki tłuszczowej można także zaopatrzeć się w spalacz tłuszczu, który zwiększy metabolizm i nasili spalanie tkanki tłuszczowej. 

Aktywne filtry