Opinie o Nas

Skóra, włosy, paznokcie

Co ma wpływ na stan skóry, włosów i paznokci?

Na zły stan i wygląd skóry, włosów i paznokci może mieć wpływ wiele rzeczy - obciążające je czynniki zewnętrzne, stres, uboga w mikroelementy dieta, brak równowagi hormonalnej czy używki. To czynniki, na które każdy z nas ma wpływ. Poza nimi ich zły stan może zwiastować choroby, z tego względu należy zwracać na niego uwagę. Niedobory żywieniowe są bardzo częstą przyczyną złej kondycji skóry, włosów i paznokci. Z tego względu należy w pierwszej kolejności wyeliminować obciążające je czynniki zewnętrzne, takie jak częste prostowanie czy suszenie włosów, a w drugiej kolejności skupić się na zniwelowaniu możliwie obecnych niedoborów witaminowo-mineralnych oraz dostarczeniu substancji potrzebnych do odbudowy zniszczonych tkanek.

 

Dlaczego zdrowie skóry, włosów i paznokci jest ważne?

Oprócz wartości estetycznej zdrowa skóra jest świetną barierą pomagającą zachować równowagę pomiędzy tym co na zewnątrz, a wewnątrz ciała. Pomaga chronić organizm przed patogenami, chroni ciało przed wysokimi lub niskimi temperaturami oraz promieniowaniem. Stan paznokci również jest ważny - chronią one nasze palce przed działaniem szkodliwych czynników mechanicznych. Włosy pomagają w termoregulacji skóry głowy i chronią przed słońcem. Dodając do tego walor czysto estetyczny otrzymujemy komplet powodów, dla których warto dbać o stan i zdrowie skóry, włosów i paznokci.

 

Jak zadbać o włosy, skórę i paznokcie?

Troskę o dobry stan skóry, włosów i paznokci powinniśmy zacząć od ograniczenia czynników zewnętrznych, które mogą wywierać szkodliwy wpływ na ich stan - zbyt wysokiej temperatury czy kontaktu z detergentami. Następne warto skupić się na uzupełnieniu niedoborów witaminowo-mineralnych, w szczególności takimi witaminami jak niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5) czy biotyna (witamina B7). Oczywiście niedobór każdej z witamin może mieć negatywne skutki w postaci złego stanu skóry, włosów i paznokci, jednak te trzy są szczególnie ważne. Warto również zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6.

 

Jakie suplementy stosować, aby zadbać o skórę, włosy i paznokcie?

Oprócz uzupełnienia niedoborów warto zadbać o skórę poprzez podawanie innych suplementów, które są w stanie poprawić jej stan. Jest to na przykład koenzym Q10, który podawany w odpowiedniej dawce stymuluje procesy regeneracyjne organizmu, odbudowę komórek oraz dzięki działaniu przeciwutleniającemu opóźnia procesy starzenia poprzez wychwyt wolnych rodników.

Innym świetnym pomysłem jest podawanie hydrolizowanego kolagenu - wpływa on korzystnie na stan skóry, która staje się bardziej elastyczna, gładsza i lepiej nawilżona.

Razem z kolagenem warto rozważyć suplementację kwasem hialuronowym, wspomaga on dodatkowo nawilżenie skóry poprzez regulację zatrzymywania wody w komórkach.

Biotyna wykazuje działanie przeciwzapalne, wspiera skórę w walce z wypryskami, poprawia ukrwienie skóry oraz ją nawilża. Jest również niezbędna w produkcji keratyny, z której po części składają się włosy i paznokcie. Z tego względu suplementacja biotyną wykazuje również pozytywny efekt w kwestii poprawy stanu paznokci.

  

Jak działają suplementy na skórę, włosy i paznokcie?

Suplementy, które spożywamy w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry, włosów i paznokci działają od wewnątrz - wspierają procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie poprzez dostarczanie substancji niezbędnych do odbudowy tkanek. Dzięki temu są w stanie osiągnąć więcej niż kosmetyki, które działają tylko powierzchownie. Niektóre z suplementów, jak kolagen, krzemiany czy keratyna stanowią budulec, z którego można daną tkankę utworzyć, inne zaś są niezbędne do optymalizacji procesów zachodzących podczas jej regeneracji.

  

Czy suplementy na skórę, włosy i paznokcie są bezpieczne?

Tak, suplementy na skórę, włosy i paznokcie to w większości witaminy, minerały oraz składniki pochodzenia naturalnego. Oczywiście istnieje na nie określone zapotrzebowanie, nie powinno się przyjmować ich losowo, a dostarczać odpowiednie ilości, wyznaczone na podstawie indywidualnych potrzeb. Są bezpieczne w użytkowaniu, a najważniejsze w ich przyjmowaniu jest upewnienie się co do jakości oferowanej przez producenta, aby wybrać produkt, w którym stężenia i skład będą dobrane tak, aby dać największe korzyści.

Aktywne filtry