Opinie o Nas

Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Ochrona Stawów

Jakie produkty znajdują się w tej kategorii?

Ochrona stawów to bardzo szeroka kategoria, w której jest szereg produktów jednoskładnikowych jak i kilku i wieloskładnikowych tzw. kompleksów na stawy. W skład tej kategorii wchodzą produkty takie jak: kolagen, glukozamina, chondroityna, MSM, kwas hialuronowy, boswellia, kurkuma, bromelaina, kwercetyna, SAMe, krzem czy imbir. W kompleksach na stawy możemy także znaleźć niektóre witaminy czy minerały, które także mają wpływ na kondycję stawów. 

 

Co to jest i jak działa chondroityna?

Chondroityna to związek należący do glikozaminoglikanów. Jest on zbudowany z reszt kwasu glukuronowego i N-acetylogalaktozoaminy. Buduje ona nasze stawy, dokładnie wchodzi w skład chrząstki stawowej. Jest ona tam bardzo ważnym składnikiem, ponieważ  redukuje tarcie pomiędzy kośćmi w obrębie stawu.

Chondroityna jest dostępna w pożywieniu, jednak możemy mieć trudności z jej dostarczeniem, ponieważ znajduję się ona w chrząstce wołowej lub chrząstce rekina. Chondroityna odbudowuje także tkankę łączną oraz dba o odpowiednią wytrzymałość stawów.

 

Co to jest i jak działa glukozamina?

Glukozamina jest związkiem produkowanym w organizmie z glukozy i glutaminy za pomocą syntetazy glukozaminy. Glukozamina należy do aminocukrów, jest pochodną glukozy i związkiem budującym chrząstkę stawową. Dokładna jej nazwa to 2-amino-2-dezoksy-D-glukoza.

Wraz z wiekiem niestety produkcja glukozaminy spada. Z owego związku produkowane są glikozaminoglikany i proteoglikany np. chondroityna oraz powstaje także kwas sjalowy, wchodzą one w skład tkanki łącznej, chrzęstnej i kostnej. Możemy wyszczególnić dostępne na rynku aż 3 różne formy glukozaminy tj. siarczan glukozaminy, chlorowodorek oraz N-acetyloglukozamina. 

Glukozamina zapewnia odpowiednie funkcjonowanie stawów oraz odpowiednią wytrzymałość kości. Dodatkowo wzmaga produkcję kwasu hialuronowego, który dba o nawilżenie powierzchni stawów, które odpowiadają za zmniejszenie się tarcia pomiędzy kośćmi oraz zwiększają amortyzację.

Glukozamina wpływa również na zmniejszenie rozpadu kolagenu. Ponadto warto wspomnieć, iż glukozamina zmniejsza aktywność prozapalnych cytokin IL-1β jak i redukuje ilość nitratów i prostaglandyn. Korzystne jest to szczególnie na tkanki chrzęstne.

 

Co to jest i jak działa kolagen?

Kolagen jest białkiem fibrylarnym, często też określany jest białkiem włóknistym nierozpuszczalnym w wodzie. Dba on o prawidłową elastyczność i odporność na rozciąganie tkanek. Kolagen przyjmuje budowę potrójnej helisy.

Omawiane białko fibrylarne jest ważnym składnikiem strukturalnym stawów, chrząstek, kości, skóry oraz naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Możemy wyszczególnić aż 28 różnych typów kolagenu, różnią się one między sobą budową, funkcjami i występowaniem w organizmie.

Kolagen zbudowany jest z glicyny, proliny, hydroksylizyny oraz hydroksyproliny. Kwas askorbinowy, czyli witamina C bierze udział w syntezie kolagenu wewnątrz organizmu, dlatego też często możemy znaleźć ją w preparatach wspierających stawy.

 

Co to jest MSM?

MSM to dokładniej siarka organiczna, jest to substancja potrzebna do produkcji m.in. keratyny i kolagenu, niektórych aminokwasów i enzymów. Wspiera ona prawidłowe funkcjonowanie stawów, ścięgien czy więzadeł, dzięki temu, że bierze ona udział w produkcji kolagenu w chrząstce stawowej.

Ponadto wpływa ona pozytywnie na paznokcie, zęby, włosy oraz kości, dlatego że bierze udział w produkcji kolagenu i keratyny, które to zapewniają odpowiednie nawilżenie, elastyczność, wytrzymałość i piękny wygląd wymienionych elementów. Warto także wspomnieć, że MSM ma także wiele innych cennych właściwości, wspiera wątrobę w detoksykacji organizmu z toksyn, wykazuje działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

 

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów z grupy glikozaminoglikanów. Owy kwas zbudowany jest z kwasu D-glukoronowego i N-acetylo-D-glukozaminy. Występuje on w sporych ilościach w tkance łącznej, stawach, w oku czy skórze. Jest on odpowiedzialny za nawilżenie stawów oraz bierze udział w syntezie kolagenu.

Co ciekawe, 1 cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Prawidłowe nawilżenie powierzchni stawowej jest ważne pod kątem prawidłowego funkcjonowania stawów, gdyż maź stawowa zmniejsza  tarcie pomiędzy kośćmi, jak również na zwiększa amortyzację, co niweluje zużywanie się stawów. Niestety z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego spada, dlatego też m.in. pojawiają się zmarszczki. 

 

Jakie są przydatne ekstrakty roślinne na stawy?

W preparatach na stawy możemy znaleźć także ekstrakty roślinne takie jak: boswellia serrata, kurkuma czy imbir. Ponadto możemy spotkać się także, ze związkami typu kwercetyna, SAMe czy bromelaina.

Okazują się one bardzo przydatne w suplementacji wspierającej stawy, ponieważ niwelują one stany zapalne w stawach, dlatego, że zmniejszają ilość cytokin prozapalnych. Ich właściwości okazują się przydatne u osób borykających się ze zwyrodnieniami stawów.

Mogą być także stosowane jako wsparcie w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Przyjmowanie owych suplementów wspomaga mobilność stawów, zmniejsza ich sztywność oraz niweluje ból związany ze stawami.

 

Czy produkty z ochrony stawów można stosować profilaktycznie?

W trakcie uprawiania dowolnej dyscypliny sportu czy też wszelkiego typu aktywności fizycznej nawet amatorsko narażamy nasze stawy na przeciążenia, które prowadzą do ich szybszego zużywania.

Stosowanie preparatów zarówno w profilaktyce urazów jak i wspomaganiu zabiegów rehabilitacyjnych jest doskonałym wyborem dla zachowania stawów w odpowiedniej kondycji. Warto zatem przyjmować w ciężkim okresie treningowym suplementy wspierające kondycję stawów.

 

Dla kogo polecane są produkty chroniące stawy?

Produkty chroniące stawy rekomendowane są dla osób, które potrzebują wsparcia i wzmocnienia kondycji stawów czy też potrzebują usprawnić powrót po kontuzji czy drobnym urazie. Można je także stosować jako element profilaktyki w okresie wzmożonych treningów.

Aktywne filtry