Opinie o Nas

Potreningówki

Czym są odżywki potreningowe?

Odżywki potreningowe to suplementy diety stosowane po treningu czy wszelkiego typu wysiłku fizycznym. Stosuje się owe suplementy w celu dostarczenia niezbędnych składników wspierających regenerację organizmu po ciężkim wysiłku. Co wchodzi w ich skład? Wszystko zależy od produktu i od samego producenta, jednakże najczęściej tego typu produkty zawierają mieszankę białek, węglowodanów, tłuszczy, aminokwasy m.in. BCAA (leucynę, izoleucyna walinę),  beta alaninę, cytrulinę, glutaminę, taurynę, kreatynę, składniki poprawiające funkcjonowanie stawów (kolagen, glukozamina, chondroityna, msm), jak również zestaw witamin i minerałów. 

 

W jakim celu bierze się odżywki potreningowe?

Odżywki potreningowe stosuje się w celu przyspieszenia procesu regeneracji potreningowej. Jest to komplet składników, które przyczyniają się do lepszej regeneracji całego organizmu. Zacznijmy od tego, że wszelkiego typu wysiłek fizyczny będzie uszczuplał zapasy glikogenu mięśniowego, który jest zapasem energetycznym ustroju oraz będzie powodował mikrouszkodzenia w mięśniach. Wszystko to przekłada się na słabszą pracę mięśni czy bolesność mięśniową występującą po treningu. Aby jak najlepiej się regenerować trzeba uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego oraz zregenerować mięśnie. Tak dokładnie działają odżywki potreningowe bowiem zawierają one węglowodany, które uzupełniają glikogen oraz białko, które pełni funkcje naprawcze więc regenerują nasze mięśnie. 

 

Jakie korzyści przynoszą stosowanie odżywek potreningowych?

Co jeść po treningu? Suplementacja odżywkami potreningowymi znakomicie sprawdza się jako element regeneracji w okresie potreningowym. Ponadto zawierają one również szereg składników wpływających na prawidłowe działanie organizmu. Często tego typu odżywki zawierają hydrolizowane aminokwasy, czyli białko porozcinane na mniejsze kawałki, dzięki czemu szybciej są one wchłanianie, ponieważ nie potrzebują tak długiego trawienia jak w przypadku białka. Dlatego też owe aminokwasy szybciej trafiają do krwioobiegu i regenerują nasze mięśnie po ciężkim wysiłku. Popularne jest także występowanie w tego rodzaju suplementach witamin i minerałów. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, w tym też na witaminy i minerały, dlatego też często znajdują się one w tego typu odżywkach. Elektrolity, czyli magnez, potas, wapń, sód często wchodzą w skład tych produktów by zapewnić prawidłową równowagę wodno-elektrolitową. Ponadto dbają one o prawidłowe funkcjonowanie mięśni, a także magnez zmniejsza uczucie zmęczenia wspierając regenerację. 

 

Czy odżywki potreningowe kompleksowo wspierają regenerację?

Jak pozbyć się zakwasów? Odżywki potreningowe często zawierają wszystko czego nam potrzeba po treningu. Dlatego też można powiedzieć, że kompleksowo wspierają proces regeneracji. Jednak należy pamiętać także o całościowej diecie bo to również ważny element. Suplementy tego typu często także wzbogacone są w glutaminę, kreatynę, beta-alaninę, taurynę oraz kompleks składników wspomagających funkcjonowanie stawów. Glutamina w dużych ilościach występuje w naszych mięśniach, jej zapotrzebowanie wzrasta jeśli uprawiamy aktywność fizyczną, a w szczególności gdy jest to wysiłek siłowy/oporowy. To aminokwas, który znakomicie wspiera regenerację oraz wykazuje korzystny wpływ na kondycję jelit. Kolejna substancja czyli kreatyna, to także związek, który przyczynia się do lepszej regeneracji, a także wspiera budowę masy mięśniowej, ponieważ tworzy ona w komórkach mięśniowych środowisko sprzyjające syntezie białek mięśniowych. Ponadto znakomicie pomaga zwiększać siłę oraz intensywność treningów. Tauryna dodawana do tych produktów wspomaga transport wcześniej wspomnianej kreatyny, a także wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Czasami w odżywkach potreningowych możemy znaleźć kompleks wspierający kondycję stawów m.in kolagen, msm, glukozamina, chondroityna. Są to składniki wchodzące w skład stawów, zapewniają odpowiednią ich pracę. Jak wiadomo wysiłek fizyczny również wpływa na zużywanie się stawów, dlatego też warto wesprzeć profilaktycznie ich prawidłową pracę. 

 

Czy stosowanie odżywek potreningowych wesprze także budowanie mięśni?

Odżywki potreningowe również wesprą budowanie mięśni. Po treningu procesy katabolicznie przeważają nad anabolizmem, jednak później sprawa się odwraca się i procecy anabolicznie przewyższają katabolizm. Dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiednich składników po treningu by zahamować procesy katabolicznie i wesprzeć odbudowę tkanki mięśniowej. Odżywki tego typu zawierając pełnowartościowe białko, aminokwasy, węglowodany czy kreatynę również wspomogą budowę mięśni. 

 

Dla kogo polecane są odżywki potreningowe?

Suplementy diety obecne w kategorii odżywki potreningowe, są polecane przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie i sportowcom, którzy borykają się ze słabą regeneracją, długo odczuwają bolesność mięśniową. Tego typu suplementy mogą również używać osoby, które dodatkowo chcą poprawić swoją regenerację jak również lepiej przygotować się do następnej jednostki treningowej. Czasem bywa to trudne gdy trenujemy codziennie lub nawet 2 razy dziennie, dlatego też taka odżywka świetnie sprawdzi się w takich sytuacjach. 

 

Z czym łączyć odżywki potreningowe?

W zależności co zawiera dany suplement diety możemy dobrać do niego pewnie suplementy, które dodatkowo wesprą proces regeneracji. Przede wszystkim warto gdy nie ma jej w odżywce potreningowej sięgnąć po kreatynę. Przyspiesza ona proces regeneracji, wspomaga budowę siły oraz masy mięśniowej. Dodatkowo można włączyć także glutaminą, która wspiera uzupełnienie glikogenu mięśniowego, wchodzi w skład mięśni, a także wspomaga kondycję jelit. Gdy nie ma witamin czy minerałów warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości kompleks witaminowo-mineralny, gdyż aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na poszczególne witaminy czy minerały.

Aktywne filtry