Opinie o Nas

Żele energetyczne

Co to są żele energetyczne?

Wśród wielu produktów mających z założenia dawać energię żele energetyczne dla sportowców są jednym z najczęściej wykorzystywanych. Są nie tylko łatwo dostępne (znajdziemy je w sklepach stacjonarnych jak i internetowych), ale także niewielkie i poręczne, przez co mogą być schowane nawet do niewielkiej kieszonki w spodenkach biegacza czy kolarza. Żele energetyczne dla sportowców składają się głównie z węglowodanów, cukrów prostych jak i złożonych. Posiadają one w 1 żelu około 100 kcal. Cukry zawarte w żelach wchłaniane są do krwioobiegu w szybkim tempie.

  

Co wchodzi w skład żeli energetycznych?

Żele energetyczne to przede wszystkim węglowodany proste jak np. glukoza, fruktoza i złożone czyli izomaltuloza, trehaloza, maltodekstryna, amylopektyna pozyskiwana ze skrobi. Ponadto są one czasami wzbogacone w elektrolity, czyli magnez, wapń, potas, sód i chlorek. Na rynku mamy do wyboru żele energetyczne, które nie zawierają kofeiny i te, które zawierają kofeinę. W niektórych żelach jak np. agisko możemy znaleźć również olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. W żelach występuje połączenie glukozy i fruktozy, dlatego by przyspieszyć proces opróżniania żołądku i również dlatego, że owe cukry mają innych transporterów w jelitach, dzięki czemu nie zakłócają między sobą wchłaniania a to pozwala na szybkie dostarczenie energii. 

  

Jakie funkcje spełniają węglowodany w diecie?

Węglowodany stanowią głównie źródło energii, nie tylko dla mięśni ale i dla całego organizmu bo i również dla mózgu, czerwonych krwinek. Cukru są także elementem stanowiącym zapasy energetyczne w naszym ustroju w postaci glikogenu, mięśniowego i wątrobowego. Glikogen mięśniowy stanowi źródło energii dla naszych mięśni, a wątroby utrzymuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Ponadto węglowodany także są elementem wchodzących w skład DNA oraz RNA. Należy pamiętać również, że węglowodany są potrzebne do całkowitego spalania tłuszczów. Uczestniczą w syntezie niektórych aminokwasów. Węglowodany należące do grupy nieprzyswajalnych zapewniają prawidłową pracę jelit, odpowiednią perystaltykę i korzystnie wpływają na mikroflorę.

  

Jak stosować żele energetyczne?

Żele energetyczne możemy stosować przed, w trakcie jak i po wysiłku. Wszystko zależy od typu podejmowanego wysiłku fizycznego, czasu trwania i jego intensywności. W zależności od czasu trwania treningu zaleca się przyjmować od 1 do nawet 3 żeli energetycznych w ciągu godziny.

   

Czy żele energetyczne zwiększą możliwości wysiłkowe?

Żele energetyczne stosowane przed jak i w trakcie wysiłku dostarczają niezbędnej energii do wykonywania wysiłku. Ponadto zapobiegają one wyczerpaniu zapasów glikogenu, jego całkowite wyczerpanie wiążę się z wystąpieniem efektu tzw. ściany. Przyczynia się to do wystąpienia uczucia znacznego zmęczenia, obniżenia możliwości wysiłkowych, a nierzadko również braku możliwości do kontynuowania dalszego wysiłku. Dlatego też żele energetyczne to produkty, które dostarczając łatwoprzyswajalne węglowodany zwiększają możliwości wysiłkowe, opóźniają wystąpienie zmęczenia jak także umożliwiają przedłużenie treningu. Niektóre żele energetyczne również zawierają kofeinę, jest to wszystkim dobrze znany stymulant. Zwiększa on syntezę katecholamin: adrenaliny, dopaminy i serotoniny. Dzięki czemu pobudzony zostaje ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Kofeina pobudza, zmniejszając uczucie zmęczenia czy znużenia. Jednakże poprawia również koncentrację, a także skraca czas reakcji. Jest to związek o działaniu ergogenicznym, czyli poprawia zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego

 

Dla kogo polecane są żele energetyczne?

Żele energetyczne polecane są dla osób aktywnych fizycznie, które wykonuję długie sesje treningowe czy biorą udział w zawodach cechujących się długim czasem trwania. Jednak należy wtedy sprawdzić owe żele na wcześniejszym treningu i zobaczyć jak one na nas wpływają. Z żeli energetycznych przeważnie korzystają biegacze, kolarze czy piłkarze.

Aktywne filtry