Opinie o Nas

Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Odżywki węglowodanowo-białkowe

Czym są odżywki węglowodanowo-białkowe?

Odżywki węglowodanowo-białkowe tak jak wskazuje sama nazwa to suplementy diety zawierające właśnie połączenie węglowodanów z białkiem. Możemy wyróżnić odżywki węglowodanowo-białkowe typu gainer, gdzie większość produktu stanowią węglowodany, a około 20% białko, odżywki typu bulk, w których proporcja węglowodanów do białka wynosi 1:1 oraz odżywki potreningowe, które składają się z węglowodanów i białka oraz innych składników wspierających regenerację takich jak np. aminokwasy, kreatyna, witaminy czy związki mineralne. 

 

Jaką funkcję spełnia białko w odżywce węglowodanowo-białkowej?

Białko składa się z wielkocząsteczkowych związków, w których skład wchodzą aminokwasy. Możemy wyróżnić aż 18 aminokwasów znajdujących się w organizmie człowieka, a następnie możemy je podzielić na 2 kategorie: egzogenne oraz endogenne. Aminokwasy zaliczane do endogennych są syntetyzowane w organizmie, jednakże egzogenne należy dostarczać wraz z pożywieniem. Do aminokwasów egzogennych należy 9 aminokwasów: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina, a dodatkowo u niemowląt histydyna. Białko, które zawiera odpowiednie ilości wszystkich egzogennych aminokwasów jest określane białkiem pełnowartościowym. Takie białko zapewnia  odpowiednie odżywienie organizm, jak również wpływa bardzo dobrze na proces syntezy białek mięśniowych niż proteiny. Białko, które nie zawiera wszystkich egzogennych aminokwasów słabiej nasila syntezę białek mięśniowych, co wpływa na efekty budowania masy mięśniowej. Białko w organizmie spełnia też wiele innych wiele funkcji, ogólnie można stwierdzić, że odpowiada za prawidłową pracę organizmu. W naszym ustroju następuje ciągła wymiana starych tkanek czy komórek na nowe. Białko jest także kluczowe w procesie naprawy uszkodzonych tkanek np. w procesie gojenia się ran. Białko przede wszystkim jest ważne dla osób aktywnych fizycznie z tego względu, że stanowi budulec, dlatego też jest niezbędne w procesie rozwoju dzieci, a także w procesie budowania masy mięśniowej. Ponadto wchodzi ono w skład enzymów, hormonów, zapewnia prawidłową pracę układowi odpornościowemu, a także bierze udział w transporcie tlenu, niektórych witamin czy związków mineralnych. 

 

Czy odżywka węglowodanowo-białkowa jest dobrym źródłem białka?

W skład odżywek węglowodanowo-białkowych wchodzą białka pochodzenia zwierzęcego, przeważnie są to białka mleka, na bazie serwatki, kazeiny lecz także są odżywki, w których skład wchodzą białka wołowe, czy albuminy białek jajecznych. Takie białka cechują się zawartością wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych, które cechują się wysoką przyswajalnością oraz wysokim stopniem wykorzystania w organizmie. W zależności od tego co wybierzemy odżywki typu gainer zawierają około 20% białka, a odżywki typu bulk niemal 50% protein. 

 

Jaką funkcję spełniają węglowodany w odżywce węglowodanowo-białkowej?

Węglowodany to składniki odżywcze, a dokładniej organiczne związki chemiczne zbudowane z węgla, wodoru i tlenu. Węglowodany są głównym substratem energetycznym dla człowieka, co oznacza, że węglowodany stanowią główne źródło energii podczas codziennych wykonywanych czynnościach, aktywności fizycznej, a także dostarcza energii niezbędnej dla mózgu. Cukry bo tak też są prawidłowo nazywane są również materiałem zapasowym w organizmie, ponieważ magazynują one energię w postaci glikogenu, głównie w mięśniach (dostarcza energii podczas wysiłku i nie tylko), ale także w wątrobie (utrzymuje stały poziom glukozy we krwi). Węglowodany pełnią funkcje transportowe oraz wchodzą w skład materiału genetycznego. 

 

Czy odżywka węglowodanowo-białkowa wspiera regenerację?

Co jeść po treningu? Suplementy tego typu wesprą procesy regeneracyjne po ciężkim treningu czy wysiłku fizycznym. Wysiłek fizyczny jest stresem dla naszego organizmu, powoduje on w różnym stopniu uszkodzenia tkanki mięśniowej. Największe mikrouszkodzenia w mięśniach powoduje wysiłek siłowy/oporowy, czyli dokładnie taki jaki wykonujemy na siłowni, z ciężarem własnego ciała czy w parku na drążkach. Aby odpowiednio zregenerować mięśnie potrzebna jest optymalna ilość białka. Aktywność fizyczna także uszczupla nasze zapasy glikogenu mięśniowego, który jest zapasowym materiałem energetycznym dla naszych mięśni. Odżywka tego typu dostarczają szybko i wolno przyswajalnych węglowodanów, które wspomagają uzupełnienie glikogenu mięśniowego. 

 

Czy odżywka węglowodanowo-białkowa wspomoże budowanie masy mięśniowej?

Odżywka węglowodanowo-białkowa to dobry wybór jeśli chodzi o wsparcie budowania masy mięśniowej. Żeby efektywnie budować mięśnie trzeba dostarczać odpowiednią ilość kalorii, prowadząc do nadwyżki energii. Jest to niezbędny element diety wspomagający przyrost masy mięśniowej, bez wspomnianej nadwyżki kalorycznej nie będziemy w stanie efektywnie budować mięśni. Odżywka tego typu to świetna opcja jeśli chodzi o dostarczenie dodatkowych ilości kalorii oraz pełnowartościowego białka. Druga ważna rzecz to również optymalna podaż protein. Preparat wspiera budowę masy mięśniowej dostarczając dużą dawkę energii w tym sporą ilość ilość protein. 

 

Dla kogo polecane są odżywki węglowodanowo-białkowe?

Co na zakwasy? Odżywki węglowodanowo-białkowe polecane są dla osób, które borykają się z dużymi ,,zakwasami”, a właściwie bolesnością mięśniową indukowaną wysiłkiem fizycznym, chcą wesprzeć regenerację, a także budowanie masy mięśniowej. Niezbędnym elementem przy budowaniu masy mięśniowej jest doprowadzenie do nadwyżki kalorycznej, niekiedy ciężko jest to osiągnąć, a tego typu odżywki są prostym, wygodnym i smacznym uzupełnieniem kalorii, a także ilości pełnowartościowego białka. Suplementami diety tego typu można tak samo zastępować posiłek, nierzadko są one także wzbogacone w witaminy i minerały, które stanowią cenne składniki odżywcze i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Owe suplementy mogą stanowić świetne wsparcie dla osób zmagających się ze słabą regeneracją, dużą bolesnością mięśni po treningu. 

 

Z czym łączyć odżywki węglowodanowo-białkowe?

W zależności co chcemy osiągnąć możemy tego typu suplementy diety łączyć przede wszystkim z kreatyną, która wspomaga regenerację, wspiera rozwój siły, zwiększa możliwości wysiłkowe, a także wspomaga budowanie masy mięśniowej. Beta-alanina także może okazać się godna uwagi, gdyż zwiększa ona wytrzymałość, co przełoży się na bardziej intensywne treningi. Warto wziąć także pod uwagę suplementację glutaminy, ponieważ jest to główny aminokwas występujący w mięśniach, dlatego dodatkowo wesprze regenerację oraz pomoże budować masę mięśniową. Ponadto także wspiera uzupełnianie zapasów glikogenu mięśniowego. Jeśli chcemy zwiększyć intensywność treningów i zmotywować się do działania dobrym wyborem także będzie dobranie przedtreningówki, która zwiększy pobudzenie, koncentrację, możliwości wysiłkowe, a także pompę mięśniową.

Aktywne filtry