Opinie o Nas

Filtruj według

Marka

Marka

Smak

Smak

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia

Forma

Forma

Koncentrat białka

Czym jest koncentrat białka?

Koncentrat białka to proszek o wysokiej zawartości pełnowartościowych protein. Koncentrat białka serwatki pozyskuje się najczęściej z mleka krowiego, konkretnie z serwatki pozostałej po produkcji wyrobów serowych.

Poddaje się ją procesowi filtracji przy użyciu membran lub wymianie ładunków elektrycznych, a następnie osusza. W rezultacie powstaje proszek, który standardowo zawiera 70-80% białka oraz około 5-10% tłuszczów i węglowodanów, w tym często laktozy.

Białko to składnik odżywczy, który zbudowany jest z wielkocząsteczkowych związków składających się z aminokwasów. W organizmie człowieka występuje 18 aminokwasów, z czego aż 9 należy dostarczać z pożywieniem, ponieważ są to egzogenne aminokwasy, których organizm nie produkuje.

W skład aminokwasów egzogennych wchodzą: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina a ponadto u niemowląt histydyna.

Białko, które zawiera odpowiednie ilości egzogennych aminokwasów jest nazywane białkiem pełnowartościowym. Takie białko zapewnia odpowiednie odżywienie organizmu, a także wpływa o wiele lepiej na proces syntezy białek mięśniowych niż białko, które nie zawiera wszystkich egzogennych aminokwasów.

 

Jakie funkcje w organizmie spełnia białko?

Białko w organizmie człowieka zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W ustroju stale wymieniane są stare białka na nowe, a ponadto białko jest niezbędne w procesie naprawy uszkodzonych komórek np. w procesie gojenia się ran. Białko przede wszystkim stanowi budulec, dlatego też jest niezbędne w procesie rozwoju dzieci, a także w procesie budowy mięśni.

Dodatkowo wchodzi ono w skład enzymów, hormonów, zapewnia prawidłową pracę układowi odpornościowemu, a także bierze udział w transporcie tlenu, niektórych witamin i związków mineralnych.

 

Jak białko serwatkowe wpływa na organizm?

Koncentrat białka serwatkowego w krótkim czasie dostarcza wysokiej jakości budulec dla komórek organizmu, którym jest białko serwatkowe. Działa protekcyjnie, zwiększa anabolizm, a co najważniejsze skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia po treningu.

Skład koncentratu białkowego zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

 

Czy koncentrat białka poprawi regeneracji mięśni?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jeść po treningu? Wszelkiego typu wysiłek fizyczny powoduje mikrourazy w naszych mięśniach. Jednak wykonując ćwiczenia oporowe czy siłowe uszkadzamy w dużym stopniu włókna mięśniowe, dlatego też często odczuwamy bolesność mięśniową nawet 2-3 dni po wykonanym treningu.

Spożywając najwyższej jakości koncentrat białka serwatkowego (WPC) dostarczymy dodatkowych ilości białka, które wspomogą regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych, dlatego, że to właśnie białko jest budulcem naszych mięśni.

 

Czy koncentrat białka pomoże budować masę mięśniową?

Białko spełnia w naszym organizmie szereg funkcji, w tym też budulcową i strukturalną, dlatego też dostarczanie odpowiednich ilości białka jest niezbędne, by zbudować masę mięśniową i rozwój tkanki mięśniowej.

Osoby aktywne fizycznie, w tym też osoby trenujące na siłowni mają większe zapotrzebowanie na białko serwatkowe i żeby zbudować mięśnie, należy dostarczać więcej białka serwatki, aby dostarczyć budulca do organizmu. WPC to sposób na łatwe, szybkie i wygodne dostarczenie konkretnych ilości pełnowartościowych protein.

 

Kto powinien stosować suplementy zawierające koncentrat białka?

Koncentrat białka serwatki mogą stosować osoby, które potrzebują zastrzyku wysokiej jakości białka. Niektóre osoby mogą odczuwać tzw. zakwasy, a tak dokładnie bolesność mięśniową, która wiąże się z mikrouszkodzeniem mięśni.

Dlatego, też odpowiadają na pytanie, co na ,,zakwasy”?, bardzo możliwe, że należy włączyć większą ilość białka do diety np. w formie odżywki białkowej.

Dedykowane jest głównie sportowcom, jednak nie ma przeszkód do stosowania koncentratu białek przez osoby nieuprawiające żadnego sportu w ramach wzbogacenia diety. Przeciwwskazaniami do stosowania koncentratu są nietolerancje pokarmowe laktozy czy białek mleka oraz inne stany chorobowe wykluczające spożywanie większych ilości białek w diecie.

 

Z czym łączyć koncentrat białka?

Aby pozbyć się tzw. zakwasów, a dokładniej bolesności mięśniowej indukowanej treningiem warto do odżywki białkowej włączyć jeszcze do suplementacji kreatynę czy odżywki węglowodanowe. Wesprą one regenerację i odnowę glikogenu mięśniowego, czyli zapasów energetycznych ustroju.

Aktywne filtry