Owoce dzikiej róży wykorzystuje się zarówno do celów spożywczych, jak i leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości związków bioaktywnych. Znane są z wysokiego poziomu działania przeciwutleniającego i przeciwbakteryjnego. Ich aktywność antyoksydacyjna wynika z zawartości polifenoli, witamin C, E, B oraz karotenoidów. Ponadto związki te mogą wykazywać działanie synergistyczne. Oznacz to, że wspomagają działanie innych substancji czynnych biologicznie, które obecne są w pożywieniu. Owoce dzikiej róży wykazują również działanie przeciwzapalne, a także przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Z tego warto wprowadzić owoce dzikiej róży lub suplementy do codziennej rutyny. 

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy 

  • Witamina C - kwas askorbinowy 

Wśród rozpuszczalnych w wodzie związków fitochemicznych zawartych w owocach dzikiej róży wyróżnia się związki fenolowe i kwas askorbinowy (witaminę C). Włączenie kwasu askorbinowego do diety jest ważne, z uwagi na to, że posiada on zdolność redukcji wolnych rodników. 

                                                                 

                                                                               NOW FOODS Witamina C-1000 z dziką różą 250 tab.

  • Kwercetyna

Godnym uwagi związkiem biologicznie czynnym w dzikiej róży jest również kwercetyna. Jest to najobficiej występujący flawonoid, który gromadzi się przede wszystkim w owocach dzikiej róży.  Kwercetyna i jej pochodna kwercetyna-3-O-glukuronid, hamują nadprodukcję wolnych rodników, co zwiększa działanie antyoksydacyjne. Przeprowadzono również badania w których potwierdzono, że wysokie spożycie kwercetyny wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II. 

                                                               

                                                                       LIFE EXTENSION Witamina C + Kwercetyna 250 tabs.

Dzika róża - działanie

Dzika róża jest powszechnie znana i kojarzona jako znakomite źródło witaminy C. Jest to oczywiście prawda, jednak należy mieć świadomość, że w owocach dzikiej róży znajdują się również inne ważne związki bioaktywne o właściwościach znacznie wykraczających poza działanie antyoksydacyjne.

Przez długi czas produkty z pozostałości z dzikiej róży były używane jako pasza dla zwierząt, jednak obecnie dzika róża zyskała znacząco na znaczeniu. Może być stosowane w kosmetyce, farmakologii i przede wszystkim w produkcji żywności “superfoods” oraz suplementów.

Ekstrakt z dzikiej róży zawiera olej o wysokiej zawartości tłuszczów nienasyconych, które posiadają niezastąpione działanie na zdrowie układu krążenia. Ilość NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) zawartych w nasionach zależy od gatunku i waha się od 5 do 18%. 

Działanie antykancerogenne 

Dzika róża jest również bogata w związki fenolowe. Są to substancje wytwarzane w roślinie i wykorzystywane jako jej mechanizm obronny. Dzika róża zabezpiecza się w ten sposób przed patogenami oraz nadmiarem promieniowania ultrafioletowego.

Jednym z głównych związków fenolowych dzikiej róży jest kwas elagowy. Wykazuje on działanie antymutagenne i antykancerogenne, co zostało potwierdzone w licznych badaniach. Oprócz tego związek ten może działać jako antyoksydant, a także indukować apoptozę w komórkach nowotworowych.

Dzika róża na tle innych roślin biologicznie czynnych 

Przeprowadzono kilka badań porównujących stężenie związków bioaktywnych w owocach dzikiej róży z innymi roślinami ważnymi dla przemysłu spożywczego i żywieniowego. Celem badań było porównanie zawartość kwasu fenolowego w owocach dzikiej róży, w soku z wiśni oraz zielonej herbacie. Wyniki potwierdziły, że ekstrakt z owoców dzikiej róży zawiera większą ilość kwasów fenolowych niż pozostałe produkty.

Owoce dzikiej róży zawierały również w istotnych stężeniach kwas wanilinowy, kumarowy i ferulowy. W innym badaniu zmierzono stężenie głównych polifenoli i antocyjanów w ekstraktach owocowych oraz właściwości przeciwutleniające sześciu owoców: dzikiej róży, jarzębiny, głogu, aronii, czarnej porzeczki i jagody. Odkryto, że owoce róży zawierają kwas chlorogenowy oraz wykazywały wysokie stężenie rutyny. Jeśli chodzi o właściwości przeciwutleniające tych sześciu owoców, ekstrakt z dzikiej róży wykazuje najwyższą aktywność przeciwutleniającą w testach na całkowity potencjał do zatrzymywania rodników nadtlenowych. 


__________________________

Autor: Katarzyna Szafraniec