Do lata pozostały tylko 4 miesiące, więc około 120 dni. Coraz więcej z nas skupia się już na tym, by zrobić formę na lato. Czy 4 miesiące wystarczą, aby schudnąć, nabrać masy mięśniowej lub poprawić jędrność skóry?

W kontekście „robienia formy”, czas jest istotny z tego względu, że często kiedy już chcemy ją zrobić – pozostaje w końcu niewiele czasu! Niezależnie od tego istnieją pewne uniwersalne rady, które warto poznać, aby lepiej podejść do całego procesu, czyli oczekiwanej pozytywnej zmiany.

Choć nasze cele są różne, istnieją uniwersalne zasady, które warto poznać po to, abyśmy lepiej określili swoje szanse na ich realizację. Zatem jak przygotować formę na lato? 

Czy trudno jest zrobić formę na lato?

Budowanie formy to proces. Składa się z wielu uzupełniających się elementów, które należy odpowiednio połączyć, aby oczekiwany przez nas cel był realny. Wiadomo, że kluczowym elementem jest regularny trening i dieta, a w zasadzie „plan / sposób żywienia”. Oczywiście są osoby, które będę potrzebowały niedługiego czasu do zrobienia bardzo dobrej formy („efekt nowicjusza”), ale wciąż są to rzadkie przypadki stanowiące wyjątek od reguły. W takiej sytuacji powinniśmy zdroworozsądkowo określić swoje możliwości i dążyć do osiągnięcia formy „optymalnej” a nie idealnej.

W  przypadku osób niewytrenowanych mogą czasami zdarzać się osoby, które osiągają spektakularne wyniki bardo szybko. Wspomniany „efekt nowicjuszajest możliwy, to jednak takie rzeczy się zdarzają, ale szybka zmiana bywa czasami w perspektywie czasu nie do utrzymania (będzie niezdrowa). Bądźmy więc osobami świadomi i patrzmy na cele realnie. Postawmy na zasadę stopniowych zmian i małych kroków.

Zasada SMART – na czym polega?

Warto określić cel za pomocą zasady SMART, dzięki czemu łatwiej zwiększy się szansa na jego osiągnięcie. Należy więc dokładnie przeanalizować to, do czego dążymy. Co oznacza akronim SMART? Określając cele warto pamiętać o tych zasadach, cel powinien być:

  • S – skonkretyzowany (Specific)

  • M – mierzalny (Measurable)

  • A – osiągalny (Achievable)

  • R – istotny (Relevant)

  • T – określony w czasie (Time-bound)

Odchudzanie – jak szybko powinno się chudnąć?  

Najważniejsza zasada - pod żadnym pozorem nie porównuj się do innych! Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i naprawdę potrzeba bardzo wnikliwie poznać każdą sytuację, aby realnie ocenić, co możesz osiągnąć. Nie wahaj się, aby skorzystać z pomocy specjalisty, np. trenera personalnego czy instruktora pod okiem którego będziesz mógł / -a trenować efektywnie będąc tym samym odpowiednio dopingowana i wspierana. To, jak szybko schudniesz można w pewien sposób wyliczyć i prognozować wynik. Nic jednak nie zastąpi odpowiedniej kontroli tego procesu, monitoringu i ewentualnych korekt. 

Diety cud i suplementy – czy działają?

Nie daj się nabrać na częste reklamy cudownych treningów, sprzętów odchudzających czy „cudownych” diet. Wszystko co cenne i trwałe wymaga czasu – szybkie zmiany można osiągnąć, ale efekt może być nietrwały. W kwestii suplementacji, warto doradzić się specjalisty. Suplementy diety  to dodatek do diety, która powinna być zbilansowana i bogata w wartości odżywcze. Jeśli nie wiesz, jakie suplementy na odchudzanie wybraćskontaktuj się z naszym doradztwem telefonicznym, lub odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych – nasi eksperci dobiorą do Ciebie najlepszą suplementację.

Jeśli decydujesz się na suplementację, wybieraj te produkty, które naprawdę są dobrze przebadane przez naukę i mogą przydać Ci się w zrobieniu formy np. w procesie odchudzania bądź budowania masy mięśniowej. Rad i wskazówek szukaj u specjalistów tj. dietetycy i certyfikowani doradcy dietetyczni. Wybieraj dobre sklepy z odżywkami z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i doradców. Postaw na jakość produktów, renomę i rzecz jasna dobrą, specjalistyczną obsługę klienta. 

Jak  zrobić formę na długo? 

Forma zrobiona na lato jest świetna, ale to warto pamiętać ze pracując nad formą na lato możesz pracować już nad czymś znacznie bardziej wartościowym. To może znaczyć początek pracy nad wartym znacznie więcej. Warto pracować nad formą na lata. Dobre odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko sprawią, że będziesz bardzo dobrze wyglądać. Zdrowy styl życia sprawi, że poczujesz się o wiele lepiej. To właśnie dobre samopoczucie, brak chorób jest tym, co dla wielu ludzi jest bardzo ważne.

Niech Twoją perspektywą będzie to, jak chcesz się czuć a nie tylko na tym, jak chcesz wyglądać okresowo. Wtedy masz znacznie większą szansę na utrzymanie swoich celów i bycie zdrowym człowiekiem. Im bardziej poczujesz się energiczny i produktywny, tym bardziej będziesz chciał dalej robić właśnie te rzeczy, które przyczyniają się do twojego dobrego samopoczucia. Żyj życiem, w którym czujesz się dobrze ze sobą „w środku”, a nie tylko takim, które koncentruje się na wyglądzie o ocenie „z zewnątrz”.

Pomimo, że robienie formy to ogółem świetny cel, a samo rozpoczęcie tego procesu przed latem jest fantastyczne, warto to robić z właściwych powodów, we właściwy sposób... Pomyśl o swoim samopoczuciu przed wszelkimi szczegółami zewnętrznymi / estetycznymi. Im lepiej się ze sobą czujesz, tym lepiej dbasz o siebie, innych i tym zdrowszy jesteś do końca życia. To naprawdę działa.

Jakie nawyki budować przy odchudzaniu?

Jeśli nie przestrzegasz odpowiedniego sposobu żywienia, uzyskanie formy na lato będzie znacznie trudniejsze, niezależnie od tego, ile treningów wykonasz. Aby utrzymać odpowiednią motywację,  deklaracja poprawy sposobu żywienia powinna być punktem wyjścia. Można dokonać tylko niewielkich, ale jednak subtelnych zmian, takich jak np. ograniczenie jedzenia słodyczy, picia napojów gazowanych, jedzenia fast foodów. Pomimo, że znaczne ograniczenie tego może być początkowo trudne to wyobrażanie sobie pozytywnych konsekwencji, ograniczenia tego zmotywuje Ciebie i zdeterminuje w drodze po formę.

Nie porównuj się do innych, rób swoje!

To, że rywalizujesz z koleżankami z pracy jest dobre, o ile rywalizacja jest zdrowa. Niezdrowym podejściem byłoby zatracić się w dążeniu do bycia najlepszym. Wtedy możesz się zniechęcić, bo tempo zmian u Ciebie może być wolniejsze, a inni zrobią większe postępy. Każdy jest inny - mamy różne kształty i rozmiary, genetykę, wyjściową (procentową) zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej, mamy inne ograniczone możliwości związane z pracą, obowiązkami rodzinnymi.

Monitorowanie postępów w trakcie odchudzania

Najlepszą wtedy rzeczą do zrobienia jest ocena własnych postępów. Skupienie się na sobie, bez porównania do innych. Jeśli radzisz sobie lepiej niż w zeszłym miesiącu lub w zeszłym tygodniu, to znaczy, że robisz coś dobrze. To już dobra zmiana! Pamiętaj, że celem jest bycie zdrowym i mądrym (świadomym) człowiekiem. Bardziej docenisz swój proces zmiany, jeśli będziesz monitorować własne postępy, zamiast skupiać się na wszystkich innych wokół.

Uważaj na hasła programów oferujących „natychmiastowe” wyniki (typu schudnij w 30 dni, itd.), bo jest to prawdopodobnie albo kompletny nonsens, albo wyjątkowo niezdrowy i nietrwały program wsparcia. Pewne rzeczy nie są po prostu realne, wykonalne, ani zrównoważone i zdrowe. Gdyby tak było, wszyscy bylibyśmy tego świadomi i robilibyśmy to osiągając świetne sylwetki.

Rozwijaj świadomość!

W drodze po formę na lato warto rozwijać świadomość na temat tego, jak wiele elementów warto dopracowywać, aby osiągać formę na… długie lata! Nie ma nic lepszego niż świadomość tego, że praca nad sylwetką to także praca nad szeroko rozumianym zdrowiem.

Formę na lato warto postrzegać nieco inaczej… jako formę na lata lub zdrowie na lata. Zadbaj więc nie tylko o poprawę sposobu żywienia i ćwiczenia fizyczne. Rozwijaj się w kwestii regeneracji, dbaj o sen, medytuj, trenuj uważność, czytaj książki, zainteresuj się rozwojem osobistym, podróżuj. 

Bądź świadomym człowiekiem, który z czasem dzięki wiedzy podejmuje pewne decyzje bardziej świadomie dla dla swojego organizmu. Dzięki temu zyskasz świetną formę na długie lata ciesząc się świetnym zdrowiem!

Ile zostało do lata?

Do lata pozostały tylko 4 miesiące, więc około 120 dni. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dokładnie tyle wynosi… czas życia podstawowych elementów morfotycznych krwi – erytrocytów (krwinek czerwonych). Szpik kostny wytwarza stale nowe krwinki. Kiedy są zniszczone / utracone organizm krwinki czerwone rozkłada w śledzionie i wątrobie zastępuje je nowymi (lub wykorzystując je ponownie). Krwinki czerwone pełnią bardzo ważną rolę i zajmują się głównie transportem cząsteczek tlenu z płuc do… wszystkich tkanek!

Rola krwinek czerwonych jest szczególnie ważna, a ich 120-dniowy cykl życia wystarczalny na wprowadzenie pewnych zmian.


_____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz