Jaki jest podstawowy suplement dla każdego? Kreatyna – bez wątpienia. Nie bez powodu nazywana jest królową suplementów. Wprowadzona na początku lat 90-tych substancja jest tuż obok odżywek białkowych najpopularniejszą grupą suplementów, po którą sięgają sportowcy.

Jest to substancja bezpieczna o licznych badaniach potwierdzających jej skuteczność, w sportach siłowych i szybkościowych, a także w dyscyplinach sylwetkowych. Z powodzeniem jest stosowana jako element wspomagania pracy nad sylwetką.

Bardzo popularną formą kreatyny poza tzw. monohydratem kreatyny jest tzw. jabłczan kreatyny. Czy jabłczan jest lepszy od kreatyny? Jak suplementować jabłczan?

Kreatyna – jabłczan, czym jest?

Jabłczan kreatyny CM3

Jabłczan kreatyny – dawkowanie

Jabłczan czy monohydrat – co wybrać?

Kreatyna – jabłczan, czym jest?

Jakie są zalety stosowania kreatyny? Dzięki kreatynie możliwa jest znaczna poprawa wydolności, wytrzymałości i eksplozywności wysiłku. Kreatyna w organizmie szybko produkuje energię niezbędną do ćwiczeń, dzięki czemu możemy trenować intensywniej, ciężej. Wpływa pozytywnie na przyrost masy mięśniowej i siły.

Jabłczan kreatyny to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Jest związkiem powstałym poprzez przyłączenie jednej cząsteczki kreatyny do 2-3 cząsteczek kwasu jabłkowego. W efekcie takiego połączenia tego powstaje stabilna forma kreatyny o ciekawym profilu działania. Dodatkowym atutem może być sam kwas jabłkowy mogący poprawić siłę oraz wykorzystanie kreatyny. Podwyższone poziomy kwasu jabłkowego występują w owocach i warzywach. Spożycie przez ludzi za pośrednictwem owoców i soków owocowych oszacowano na około 1,5 – 3 g kwasu jabłkowego dziennie.

Wzajemny stosunek kreatyny do jabłczanu wynosi 1:3. W odniesieniu do jabłczanu kreatyny jako suplementu diety, 4g jabłczanu trikreatyny zapewniłoby akceptowalne spożycie kreatyny 3g dziennie z 1g jabłczanu.

Czym różni się jabłczan od monohydratu kreatyny? W przeciwieństwie do monohydratu, jabłczan charakteryzuje się większą stabilnością strukturalną oraz większą odpornością na kwas żołądkowy (oraz inne enzymy trawienne). W suplementach diety jabłczan kreatyny jest dostępny zarówno jako monopreparat, jak również składnik złożonych preparatów kreatynowych.

Jabłczan kreatyny CM3

Jabłczan kreatyny CM3 to nic innego jak jedna z nazw jabłczanu kreatyny. CM3 oznacza, że 1 cząsteczka kreatyny połączona jest z 3 cząsteczkami kwasu jabłkowego. Inne nazwy jabłczanu kreatyny to: (TCM tri creatine malate; di-creatine malate, tri-creatine malate Di-creatine Malate, Di-creatine-malic acid interfusion, Jabłczan Dwu-Kreatyny, Jabłczan dwu-kreatyny (di creatine malate, CM2), Jabłczan dwukreatyny, Jabłczan trójkreatyny.

Jabłczan kreatyny – dawkowanie

Jak dawkować kreatynę? Generalnie, każdą kreatynę można stosować przez okres od 3 tygodni w górę. Często wspomina się o fazie ładowania kreatyną bądź fazie stałego dawkowania nie obejmującego ładowania. Choć w teorii jedna i druga szkoła stosowania jest prawidłowa, a „ładowanie kreatyną” było popularyzowane przez „klasycznych kulturysów”, można pozostać przy codziennej suplementacji bez faz ładowania.

Rzeczywiste dawkowanie kreatyny jest uwarunkowane takimi cechami jak: postać preparatu, masa ciała, rodzaj wykonywanego wysiłku fizycznego, itd. Dlatego na opakowaniu jabłczanu kreatyny występują wyższe dawki (również część tego związku kreatyny stanowią cząsteczki kwasu jabłkowego stanowiące dodatkową objętość).

Jabłczan czy monohydrat – co wybrać?

Jabłczan kreatyny dostępny jest w różnych smakach oraz formach (kapsułki, tabletki, proszek). Jabłczan zawiera nieco mniej kreatyny ogółem przez co charakteryzuje się mniejszym wiązaniem i zatrzymaniem wody wewnątrzkomórkowej.

Zaletą jabłczanu kreatyny jest jego dobra rozpuszczalność w wodzie oraz dobra wchłanialność. Monohydrat kreatyny to również doskonała forma kreatyny ciesząca się niezmienną popularnością – jest najbardziej popularna i najbardziej przebadana. Również występuję w kapsułkach, tabletkach bądź w proszku. Z reguły proszek jest bezsmakowy, dzięki czemu kreatynę można mieszać z innymi odżywkami.