Ważenie czy mierzenie obwodów - jak sprawdzać efekty odchudzania?

Nic tak nie motywuje do odchudzania, jak obserwowanie efektów swoich wysiłków. Jednak istnieje kilka sposobów na sprawdzenie postępów diety redukcyjnej. Lepsze jest ważenie czy mierzenie obwodów?
Problemy w sprawdzaniu postępów treningowych
Osoby trenujące często zastanawiają się, jak sprawdzać postępy swoich ćwiczeń. Czy wystarczy obserwacja ciała w lustrze, zrobienie zdjęcia, a może lepiej ważyć się lub mierzyć? Problemy w samodzielnym sprawdzaniu postępów wynikają z faktu, że oglądamy swoje ciała codziennie i trudno obiektywnie ocenić zmiany zachodzące w sylwetce. Zrobienie zdjęcia przed i po metamorfozie ma sens jedynie wtedy, gdy fotografie powstają w takich samych warunkach, oświetleniu i ubiorze.
Która metoda sprawdzania postępów jest najlepsza? Lepiej się ważyć czy mierzyć?
Dietetycy i trenerzy personalni zazwyczaj polecają mierzenie obwodów ciała. Dlaczego? Waga zależy od wielu czynników, rośnie w ciągu dnia, po zjedzeniu posiłku czy wypiciu wody. U kobiet wiąże się także z cyklem menstruacyjnym - nie jest to więc idealny wyznacznik efektów treningowych. Tymczasem mierzenie obwodów wskaże Ci, nad jaką partią powinieneś popracować, a wymiary nie będą się zmieniać z godziny na godzinę.
Jak się ważyć, a jak mierzyć?
Czy postanowiłeś mimo wszystko stawać na wadze? Weź pod uwagę to, kiedy najlepiej się ważyć. Pamiętaj, by robić to rano, przed śniadaniem, najlepiej bez ubrania. Sprawdzaj postępy odchudzania zawsze na tej samej wadze. Wtedy uzyskasz najdokładniejszy wynik. Jak często się ważyć? Warto sprawdzać w ten sposób postępy nie częściej niż raz na tydzień, niektórzy specjaliści zalecają nawet ważenie się raz w miesiącu. Codzienne obsesyjne kontrolowanie wagi może mieć jedynie negatywny wpływ na postrzeganie diety i treningu.
A jak prawidłowo zmierzyć obwody ciała? Dokonaj pomiarów w następujących miejscach:
- obwód ramienia w najszerszym miejscu,
- obwód talii,
- obwód pasa - 1 cm poniżej pępka,
- obwód bioder w najszerszym miejscu,
- obwód uda w najszerszym miejscu,
- obwód łydki w najszerszym miejscu.
Trudno samodzielnie dokonać dokładnych pomiarów. Już niewielkie przesunięcie miarki krawieckiej może sprawić, że wynik będzie się znacznie różnił. Warto więc poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Podczas mierzenia, najlepiej stanąć prosto w lekkim rozkroku, nie wypychać nadmiernie brzucha, zacząć dokonywanie pomiarów od górnej części ciała i przechodzić w dół.
Jak sprawdzać efekty treningowe?
Aby sprawdzać swoje postępy ćwiczeń, przede wszystkim powinieneś określić, do czego dążysz. Czy Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej? A może zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej? Systematyczne mierzenie lub ważenie sprawi, że będziesz wiedział, czy przybliżasz się do osiągnięcia wymarzonej formy. Regularność nie oznacza codziennego sprawdzania postępów. Każdy cel wymaga ułożenia prawidłowego planu treningowego, właściwej diety i determinacji.
Mierzyć się czy ważyć? Wybór należy do Ciebie. Nie dopuść jednak do tego, by pogoń za idealną sylwetką sprawiła, że skoncentrujesz się tylko na cyferkach, ważniejsze jest Twoje samopoczucie.
_________________
Autor: Klaudia Pieczykolan