Zdrowe oczy -  dieta i suplementy

Na wzrok wpływa wiele różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Genetyka z pewnością ma duży wpływ na zdrowie naszych oczu. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, a także urazy mogą pogarszać widzenie. Istnieją też czynniki, które możemy modyfikować. Do takich elementów, na które mamy wpływ jest styl życia, w tym dieta i aktywność fizyczna

 

Negatywny wpływ na zdrowie oczu mogą mieć też: długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, przewlekły stres, starzenie, palenie tytoniu oraz nadmierny wysiłek dla oczu w młodym wieku. 

  

Bardzo ważne jest, by regularnie wykonywać badania okulistyczne, by zapobiegać rozwojowi chorób wzroku lub wcześnie je leczyć. 

 

W artykule:

  • Dieta na dobry wzrok
  • Witaminy i minerały na zdrowe oczy
  • Suplementy na zdrowe oczy

 

Dieta na dobry wzrok

Czy istnieje coś takiego jak dieta na dobry wzrok? Otóż nie do końca. Istnieją natomiast składniki pokarmowe, które mają potwierdzony korzystny wpływ na zdrowie oczu

  

Do takich składników należy witamina A. Bierze udział w procesie widzenia, wchodzi w skład siatkówki oka. Ta witamina zapobiega tzw. kurzej ślepocie, osłabieniu widzenia i innym chorobom oczu. Witamina A jest antyoksydantem, który zapobiega uszkodzeniom wzroku przez wolne rodniki. Bogatymi źródłami witaminy A są podroby, żółtko jaja, nabiał, marchew, batat oraz szpinak.

 

Witaminy C i E to kolejne silne antyoksydanty. Pomagają chronić oczy przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez stres oksydacyjny. Spowalniają procesy starzenia i wspierają utrzymanie zdrowia komórek oczu i naczyń krwionośnych. Witamina C powszechnie występuje w warzywach i owocach, dlatego spożycie ich minimum 500 g powinno zapewnić jej wystarczające spożycie. Natomiast witaminę E znajdziemy w tłuszczach roślinnych, orzechach nasionach oraz warzywach (papryka, pomidor) i owocach (jagody, jabłka). 

 

Witamina D3 jest często niedoborowa w naszej szerokości geograficznej. Zadbaj o jej suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia odporności i widzenia. 

  

Składniki mineralne o działaniu przeciwutleniającym to cynk i selen. Są ważnymi składnikami, które chronią wzrok przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Cynk jest  niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki. Znajduje się w mięsie, pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach i nasionach. Źródłem selenu są m.in. orzechy brazylijskie i mięso. 

 

Kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA) są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, w tym naczyń krwionośnych oka. Ich spożycie przyczynia się do ogólnego zdrowia siatkówki. Ich źródłem są głównie tłuste ryby morskie, dlatego jeśli ich nie spożywasz lub jesz ich mało, warto rozważyć suplementację kwasów omega-3.

 

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie na wszystkie wyżej wymienione składniki, poza witaminą D3. Występuje ona rzadko w naszej diecie, a jej synteza skórna często jest niewystarczająca. 

 

Odżywcza, różnorodna dieta korzystnie wpłynie na twój wzrok! 

Suplementy na zdrowe oczy

Luteina i zeaksantyna należą do grupy ksantofili o działaniu antyoksydacyjnym i bardzo korzystnym wpływie na zdrowie. Pełnią ważną funkcję w tworzeniu struktur oka oraz prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Ich spożycie może zmniejszać ryzyko występowania wielu chorób oczu. Poza tym, pomagają w ochronie siatkówki przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Luteina występuje głównie w zielonych liściach warzyw, natomiast zeaksantyna w kukurydzy, papryce i żółtku jaja. Można je dostać także w postaci suplementu diety. 

Ekstrakt z jagód (blueberry extract) to składnik, który może być korzystny dla zdrowia oczu. Owoce, z których jest wykonany, są bogate w antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami. Mogą one wspierać funkcjonowanie naczyń krwionośnych oka i odżywienie tkanek oczu. Niektóre badania sugerują, że składniki zawarte w jagodach mogą poprawiać ostrość widzenia.

Warto zwrócić uwagę na podaż tych składników w diecie, a w razie podejrzeń niedoboru któregoś z nich, skonsultować się z lekarzem. Być może lekarz zaleci suplementację któregoś z nich. Suplementowanie zbyt dużych dawek pewnych substancji na własną rękę może być niebezpieczne. Ich nadmiar również może mieć niekorzystny wpływ na twoje zdrowie, w tym zdrowie oczu. 

Słowo od strefy mocy:

Warto pamiętać, że wiele czynników pogarszających wzrok można kontrolować lub łagodzić ich wpływ poprzez odpowiednie nawyki, odżywianie i regularne badania lekarskie

Warto wprowadzić do diety składniki, mające korzystny wpływ na zdrowie oczu. Są to witaminy A, E, C, D3, cynk, selen oraz kwasy omega-3. Mniej znanymi substancjami, które poprawiają widzenie są luteina, zeaksantyna oraz ekstrakt z jagód

 

Jeśli nie dostarczasz tych składników wraz z dietą, możesz rozważyć ich suplementację.

 

Źródła:

  1. Zasada M., Adamczyk A. (2018). Witamina A. Budowa i mechanizm działania. Kosmetologia estetyczna. 5(7).

  2. Witaminy dla oczu – jak niedobór lub nadmiar witamin wpływa na widzenie. www.voigtklinikaoka.pl (dostęp z 12.09.2023r)

  3. Rewucka A., Hamułka J. (2020). Ocena dostępności oraz składu suplementów diety zawierających ksantofile - luteinę, zeaksantynę i astaksantynę. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 27, 3 (124), 87–99.