Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio wysokie stężenie testosteronu korzystnie wpływa na libido, dobry nastrój czy masę mięśniową. Każda osoba trenująca szuka bezpiecznego sposobu na zwiększenie poziomu tego hormonu. Oprócz intensywnego treningu, jakościowego snu i dobrze zbilansowanej diety, istnieją również suplementy, które mogą wspomóc produkcję testosteronu. Dowiedz się zatem po jakie środki warto sięgać.

Spis treści

> > Kilka słów na temat testosteronu

> > Suplementy na zwiększenie testosteronu

> > Witamina D3

> > Ashwagandha

> > Kozieradka pospolita

> > Tribulus Terrestris

> > Kwas d-asparaginowy

> > Podsumowanie

Kilka słów na temat testosteronu

Testosteron to hormon płciowy zaliczany do grupy androgenów. Osoby trenujące, chcące poprawić swoją sylwetkę powinny zadbać o jego odpowiednio wysoki poziom, gdyż hormon ten przyczynia się m.in do zwiększenia syntezy białek oraz wzrostu suchej masy mięśniowej. Ponadto usprawnia proces regeneracji, a także wspomaga redukcje tkanki tłuszczowej. Jego wysokie stężenie zapewnia nam podniesienie libido oraz poprawę samopoczucia.

Suplementy na zwiększenie testosteronu

Wiele osób zastanawia się czy istnieją suplementy podnoszące poziom testosteronu. Jak się okazuje, suplementacja pewnymi preparatami może korzystnie wpłynąć na produkcję omawianego hormon, należy tylko wiedzieć po jakie preparaty sięgać.

Witamina D3

Witamina D3 ma istotny wpływ na produkcję hormonów płciowych, w tym testosteronu. Niedobór tego związku może doprowadzić do spadku wolnego testosteronu, stąd też niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie stężenie 25-hydroksywitaminy D w ustroju.

Ashwagandha

Ashwagandha cieszy się dużą popularnością wśród osób trenujących. Adaptogen ten może podnieść poziom testosteronu oraz zapobiegać jego spadkowi, zwłaszcza u osób narażonych na długotrwały stres. Co więcej, może poprawić jakość oraz ruchliwość plemników (wykazuje pozytywny wpływ na płodność)

Kozieradka pospolita

Kozieradka pospolita jest powszechnym składnikiem występującym w takich preparatach jak boostery testosteronu. Roślina ta bogata jest zarówno w glikozydy oraz saponiny steroidowe, wspomniane substancje wykazują korzystny wpływ na aktywną biologicznie frakcję testosteronu.

Tribulus Terrestris

Tribulus terrestris obejmuje dużą ilość saponin steroidowych, związki te należą do grupy glikozydów. Glikozydy steroidowe zwiększają stężenie gonadotropiny i LH - istotnych hormonów stymulujących syntezę testosteronu.

Kwas d-asparaginowy

Kwas d-asparaginowy (DAA) skutecznie zwiększa stężenie testosteronu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego stosunku androgenów do estrogenów, przyczyniając się w ten sposób do utrzymania niskiego poziomu tkanki tłuszczowej oraz sprzyja budowie suchej masy mięśniowej.  

Podsumowanie

Jeśli chcesz podnieść lub utrzymać wysoki poziom testosteronu to bez wątpienia musisz zadbać o odpowiednio intensywne treningi, jakościowy sen oraz prawidłowo zbilansowaną dietę, jednak niekiedy warto również sięgnąć po preparaty, które mogą zoptymalizować steżenie tego hormonu w ustroju. W tym artykule wymieniłem kilka produktów godnych uwagi, które rzeczywiście mogą sprzyjać wzrostowi tego androgenu.