Czym jest Gainer ? 

Odżywka węglowodanowo-białkowa, potocznie nazywana "Gainer" może służyć jako źródło węglowodanów i białka w naszej diecie. Stosunek tych makroskładników najczęściej wynosi około 70:20 na korzyść węglowodanów, w zależności od konkretnego preparatu może się on trochę różnić. Moim zdaniem odżywka ta ma swoje dwa główne zastosowania. Po pierwsze jako prosty, wygodny i smaczny zamiennik posiłku, proszek wsypujemy do shakera gdy nadchodzi pora posiłku zalewamy wodą , uzupełniamy tłuszcze garścią orzechów, oczywiście wszystko dopasowujemy do naszych potrzeb energetycznych ale i tak w prosty sposób uzyskujemy pełnowartościowy posiłek, którego konsumpcja zajmie nam 2 minuty. Drugie, według mnie korzystne zastosowanie - bezpośrednio po treningu. Dlaczego ? Odżywka nie obciąży nam tak układu pokarmowego jak konwencjonalny posiłek, a jak dobrze wiemy układ pokarmowy nie jest w pełnie "sprawny" po bardzo ciężkich treningach a mimo to chcemy jak najszybciej dostarczyć niezbędne do odpowiedzi anabolicznej substraty.


Test

W tym przeglądzie postaram się omówić jak powinny wyglądać właściwe proporcje między węglowodanami a białkiem, tak aby spełniały oczekiwane przez nas kryteria. Zwrócę uwagę na odpowiednią jakość dostarczanych makroskładników, oraz celowość zastosowania odpowiednich form w określonym czasie. Bo nie bez znaczenia będzie, czy źródłem protein w naszej odżywce będzie białko pszeniczne czy wysokiej jakość izolat białka serwatkowego. Dzięki wszystkim przedstawionym informacjom dowiecie się na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając najbardziej odpowiednią dla Was odżywkę typu Gainer.

Jak już wspomniałem omawiane preparaty mogą różnić się między sobą składem , zatem zastanówmy się jaki będzie dla nas najbardziej pożądany. Rozpatrując sytuację pod względem finansowym weź pod uwagę, że kilogram odżywki węglowodanowej to koszt około 20zł ale już ta sama ilość preparatu białkowego to 70zł. Dla producentów zdecydowanie tańszą opcją będzie powiększanie stosunku W:B.

Biorąc pod uwagę to kryterium pierwsze minusy w naszym porównaniu przydzielimy produktom "Mass up" i "Gain Bolic 6000", w których składzie relacja ta wypada najmniej korzystnie. Reszta preparatów wygląda podobnie, a zawartość białka kształtuje się na poziomie 20g/100g produktu, co powinno być wartością standardową w przypadku tego typu odżywek.


Węglowodany 

Tak jak przy ocenie żywienia, doskonale wiemy, że liczy się nie tylko ilość ale i dobór jakościowy składników, które spożywamy. Warto więc zwrócić uwagę, na rodzaj makroskładników, które dostarczą nam omawiane preparaty. Jak widzimy Tabela 1 przedstawia nie tylko ogólny udział W ale również ich część , która pochodzi z cukrów prostych nie do końca przez nas pożądanych. Jeśli jeszcze w posiłku potreningowym ich dodatek może przynieść pewne korzyści to już w przypadku gdy stosujemy Gainera jako zamiennik posiłku w ciągu dnia, raczej nie ma to uzasadnienia. W tej statystyce najkorzystniej wypada MASS CORE i MUTANT MASS - dwa produkty o najniższej zawartości cukrów oraz MASS XXL i JUMBO pozostające minimalnie w tyle pod tym względem.

Cukry proste najczęściej występują pod postacią dekstrozy czyli izomeru dobrze znanej nam glukozy, najbardziej rozpowszechnionego monosacharydu, który charakteryzuje się bardzo wysokim indeksem glikemicznym. Lewuloza, dla większości z Was może być pojęciem nowym, jednak to nic innego jak popularna fruktoza, która jest słodsza zarówno od glukozy jak sacharozy, w której skład wchodzi. Izomaltuloza, swego czasu uznawana za cukier "dietetyczny" podobnie jak sacharoza składa się z Glu i Fru, jednak charakteryzuje się dużo niższym indeksem glikemicznym (32) i trawiona jest parokrotnie wolniej . Najczęściej stosowane w odżywkach typu gainer są jednak maltodekstryny powstające podczas częściowej hydrolizy skrobii, dzięki dużej masie cząsteczkowej , nie mają tendencji do tworzenia roztworów hiperosmotycznych, nie zalegając w żołądku mogę być spożywane w większych ilościach. Vitarto, wielkocząsteczkowa skrobia jeszcze szybciej niż maltodekstryny opuszcza układ pokarmowy przez co w niewielkim stopniu go obciąża i umożliwia dzieki temu szybsze wchłanianie. Dzięki temu, że vitargo to węglowodany złożone nasz organizm może dłużej czerpać korzyści z ich spożycia.

Na pewno warto inwestować w produkty, których źródłem węglowodanów będzie Vitargo, stąd duży plus dla FA Mass Core. Zawartość monosacharydów będzie niekorzystnie wpływać na ocenę stąd ponownie słabo wypada odżywka Gain Bolic, Mass up, Whey Mass Builder oraz Mass XXL. Dodatkowo warto zauważyć różne nazewnictwo dla pewnych związków, które łatwo mogą zmylić nieświadomego nabywcę.

Białko

Jakość białka w Gainerach również może być znacząco odmienna, ocenę rozpocząłbym od podstawowego kryterium, a mianowicie źródła pochodzenia - białka pochodzenia roślinnego nie będą przez nas preferowane, a pochodzenia zwierzęcego tak.

Ze względu na metodę produkcji i właściwości wyróżniamy: koncentraty WPC, izolaty WPI, hydroizolaty WPH oraz kazeinę. Formy te charakteryzują się różną zawartością białka, czasem wchłaniania czy obecnością innych niebiałkowych związków.

Koncetraty białkowe (WPC) stanowiły pierwszą odmianę preparatów białkowych jakie pojawiły się na rynku a zawartość białka mieści się w przedziale 70-80%. Izolat białka serwatkowego (WPI) to wysokiej jakości produkt pozbawiony cholesterolu, tłuszczy i laktozy a zawartość procentowa białka sięga w nim ponad 90%. Hydrolizaty poddane działaniu enzymów stanowią bardzo szybko i łatwo wchłanialną formę białka. Kazeina micelarna zawiera około 75% i jest wolniej wchłanialna niż wymienione wyżej formy.



Mniej popularne dla nawet bardziej świadomego konsumenta - kazeinian wapnia pochodzący z mleka w procesie chemicznego oczyszczania mleka czy albumina jaja, którego białko uznawane jest za wzrocowe , są to formy również formy pojawiające się w odżywkach typu gainer.

Rodzaj białka zastosowany w naszym suplemencie będzie miał duży wpływ na końcową jakość produktu. W okresach potreningowych, gdy nasz organizm znajduje się w tak zwanym oknie anaboliczym korzystne będzie zastosowanie szybko wchłanialnego źródła białka, czyli jak już wiemy izolatu bądź hydroizolatu, dzięki czemu nasilona zostanie biosynteza białek białek mięśniowych. Jak widzimy w zestawieniu tylko nie liczne produkty zawierają preferowane przez nas źródła białek, warto nadmienić , że ich produkcja wiąże się również z wyższymi kosztami niż w przypadku koncentratów białkowych. Gdy Gainera stosujemy w porach nie związanych z treningiem , najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie produkt zawierający wszystkie formy białka, od szybko po wolno wchłanialne dzięki czemu uwalnianie aminokwasów będzie stopniowe i zapewnione w dłuższej perspektywie czasowej. Jedynie 3 produktu w całym badaniu zawierają izolat bądź hydroizolat białka serwatkowego, a mianowicie : MASS CORE, MUTANT MASS, GIANT MEGA MASS.


Inne składniki ?

Większość analizowanych preparatów zawiera większy lub mniejszy dodatek różnego rodzaju witamin i składników mineralnych. Użyta ilość wacha się między 15% a 50% RDA, czyli zalecanego dziennego spożycia (RDA%). Należy pamiętać , że większość odżywek i suplementów również zawiera dodatek tych związków, jeśli dołączymy do tego suplementację kompleksami witaminowo-minerałowymi oraz dobrą jakościowo dietę , może okazać się, że doprowadzamy do nadmiernego spożycia niektórych związków. Obecność kreatyny w naszej odżywce gdy stosujemy ją okołotreningowo ma sens, jednak bardzo często ta ilość dostarczona będzie za mała i nieefektywna. W przypadku użycia w innej porze niż treningowej, dodatek kreatyny traci większy sens i zostaje tylko tanim uzupełnieniem naszego Gainera.

Pod dość wnikliwej już analizie głównych czynników decydujących o jakości naszego produktu możemy zauważyć, że najlepiej prezentują się odżywki PVL , FA i Scitec Nutrition. Warto w takim razie szukać informacji dalej dzięki czemu możemy znaleźć niezależne badania , mające na celu potwierdzić czy to co producent deklaruje na opakowaniu ma potwierdzenie w rzeczywistości. W przypadku testu FA MASS CORE wynik odzwierciedla wartości deklarowane co stawia sam produktu jak i producenta w bardzo dobrym świetle, jednak produkt PVL jest mocno zakłamany pod względem zawartości białka, które w rzeczywistości stanowi 16% na 100 gram produktu. Badanie zostały wykonane przez firmę Eurofins Polska , która  oferuje analizy żywności w celu utrzymania niezwykle surowych standardów jakości i bezpieczeństwa żywności. W badaniach został oznaczony między innymi profil aminokwasowy, zawartość białka oraz tłuszczy.

 

Ostateczny wyboru dokonałbym pomiędzy gainerem Mass Core, który zawiera mniej cukrów prostych oraz mix białek o różnym tempie wchłaniania a gainerem Jumbo, za którym dla niektórych może przemawiać obecność kreatyny 2.5g/100g produktu. Przy podobnej jakości produktów warto wrócić do jednego z podstawowych kryteriów, o którym wspomniałem na samym początku. Przeliczając cenę 100g porcji z największego produkowanego opakowania widzimy znaczną różnicę, gdyż porcja FA MASS CORE to jedyne 2.84zł a za tą samą ilość JUMBO zapłacimy aż 3.59zł. Rozpatrzyłem wiele czynników, bagatelne różnice, kluczowe kryteria czy kwestie finansowe i w mojej opinii zwycięzcą testu jest FA Nutrition Mass Core


Wyniki testu 

Ostateczny wyboru dokonałbym pomiędzy gainerem Mass Core, który zawiera mniej cukrów prostych oraz mix białek o różnym tempie wchłaniania a gainerem Jumbo, za którym dla niektórych może przemawiać obecność kreatyny 2.5g/100g produktu. Przy podobnej jakości produktów warto wrócić do jednego z podstawowych kryteriów, o którym wspomniałem na samym początku. Przeliczając cenę 100g porcji z największego produkowanego opakowania widzimy znaczną różnicę, gdyż porcja FA MASS CORE to jedyne 2.84zł a za tą samą ilość JUMBO zapłacimy aż 3.59zł. Rozpatrzyłem wiele czynników, bagatelne różnice, kluczowe kryteria czy kwestie finansowe i w mojej opinii zwycięzcą testu jest FA Nutrition Mass Core


Pierwsze miejsce w naszym teście gainerów:

Do testu wybrałem 8 moim zdaniem bardzo popularnych produktów, doskonale wszystkim znanych producentów. Rynek przepełniony jest ofertą, teraz już wiecie, że odżywka odżywce nie jest równa, białko białku gdy nawet mówimy o takiej samej ilości również nie. Wiecie jakie kryteria rozpatrzeć przy wyborze suplementu, wiecie również że odpowiedni wybór ma znaczenie. Nie kupujmy produktów słabiej jakości, jeśli w podobnych cenach możemy dostać suplement dobry, pewny i sprawdzony. Analizujcie wnikliwie składy, szukajcie niezależnych opinii dzięki czemu będzie zadowoleni ze swoich odżywek.

Dietetyk sportowy

Michał Wrzosek