W obiegowych przekonaniach (przynajmniej tych internetowych) mówi się, że czerwone wino może stanowić dobre źródło żelaza. O ile dobrej jakości czerwone wino posiada wiele korzystnych właściwości, np: wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, a także reguluje profil lipidowy krwi, to w przypadku żelaza wygląda to zgoła inaczej. Czy czerwone wino jest dobrym źródłem żelaza? Zapraszam do czytania.

Jakie są rodzaje żelaza? 

Szybkie przypomnienie. W pożywieniu wyróżniamy dwie formy żelaza - niehemowe oraz hemowe. Żelazo niehemowe obecne jest zarówno w produktach roślinnych, jak i odzwierzęcych. Żelazo hemowe, którego głównym źródłem jest mioglobina i hemoglobina, występuje jedynie w produktach odzwierzęcych, zwłaszcza w mięsie (czerwone mięso, podroby, wątróbka itp.).

Biodostępność żelaza hemowego wynosi od 15 do 35%, przy czym należy nadmienić, że substancje antyodżywcze mają niewielki wpływ na jego wchłanianie. Żelazo niehemowe natomiast charakteryzuje się mniejszą wchłanialnością (2-20%), i silnie zależy od obecności innych składników pokarmowych. Jeśli chodzi o czerwone wino to zawiera ono żelazo niehemowe, czyli formę mniej wchłanialną, co więcej, bogate jest w polifenole.

Polifenole to związki organiczne pochodzenia roślinnego, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie, jednak pod kątem biodostępności żelaza, zawartość polifenoli w żywności może utrudniać absorpcję żelaza niehemowego w naszym organizmie.

Badania na temat żelaza 

Ciekawych danych w tej materii dostarcza badanie J D Cook i wsp. w którym zaobserwowano, że wchłanianie żelaza z białego wina było trzykrotnie wyższe w stosunku do czerwonego wina, przy czym należy nadmienić, że wino czerwone zawierało dziesięciokrotnie więcej polifenoli, niż wino białe.

Ponadto w badaniu sprawdzano, w jakim stopniu wchłonie się żelazo z posiłku, gdy będzie popijane czerwonym winem, wodą lub winem białym. Okazało się, że popijanie posiłku czerwonym winem zmniejszyło absorpcję żelaza z posiłku niemal o połowe. Popijanie posiłku białym winem lub wodą nie doprowadziło do takich strat.

Czy wino ma żelazo? 

Nie ulega wątpliwości, że dobrej jakości czerwone wino to bogate źródło polifenoli, zawiera m.in flawanole, antocyjany, rezweratrol i inne. Lampka wina do obiadu czy kolacji może odmienić smakowitość spożywanych posiłków, a także korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Oczywiście należy pamiętać o tym, aby zachować umiar. Warto jednak nadmienić, że kobiety borykające się z niedoborami żelaza powinny zachować pewną ostrożność w stosunku do tego trunku.

________________

Autor: Marcin Grzelak