Podczas procesu suszenia owoce kurczą się, przyjmując formę małych i wysokoenergetycznych produktów. Najczęściej spotykanym rodzajem suszonych owoców są rodzynki, daktyle, śliwki, żurawina i morele. Dostępne są również inne odmiany suszonych owoców, czasami w formie kandyzowanej (posypane cukrem). Należą do nich mango, ananasy, figi, banany i jabłka. Suszone owoce mogą być przechowywane znacznie dłużej niż świeże i mogą być przydatną przekąską, szczególnie podczas długich podróży, gdy nie ma dostępu do lodówki.

Właściwości zdrowotne suszonych owoców

Suszone owoce są bardzo pożywne. Są bogate w mikroelementy, błonnik i przeciwutleniacze. Jeden kawałek suszonego owocu zawiera mniej więcej tyle samo składników odżywczych, co świeży owoc, ale skondensowanych w znacznie mniejszej objętości. Suszone owoce zawierają do 3,5 razy więcej błonnika, witamin i minerałów niż świeże owoce.

To samo tyczy się kaloryczności. Ten aspekt budzi wiele kontrowersji w dietetycznym świecie. Jedna porcja może zapewnić duży procent dziennego zalecanego spożycia wielu witamin i minerałów. Istnieją jednak pewne wyjątki. Przykładowo, zawartość witaminy C ulega znacznemu zmniejszeniu, podczas procesu suszenia. Suszone owoce zawierają zazwyczaj dużo błonnika i są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli. Przeciwutleniacze polifenolowe są związane z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak poprawa przepływu krwi, poprawa funkcjonowania układu trawiennego, zmniejszenie uszkodzeń oksydacyjnych i zmniejszenie ryzyka wielu chorób. 

Suszone owoce na diecie

Owoce same w sobie zwykle zawierają znaczne ilości naturalnych cukrów. Ponieważ z suszonych owoców usuwa się wodę, cały cukier i kalorie koncentrują się w znacznie mniejszej objętości, niż w przypadku świeżych owoców.  Z tego powodu, suszone owoce są bardziej kaloryczne i zawierają dużo cukru, zarówno glukozy jak i fruktozy.

Naturalna zawartość cukru w suszonych owocach:

  •       Rodzynki: 59%.
  •       Daktyle: 64-66%.
  •       Śliwki: 38%.
  •       Morele: 53%.
  •       Figi: 48%.

Około 22-51% tej zawartości cukru stanowi fruktoza. Spożywanie dużej ilości fruktozy może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Obejmuje to zwiększone ryzyko przyrostu wagi, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Ponieważ suszone owoce są słodkie i mają dużą gęstość energetyczną, łatwo jest zjeść ich dużą ilość na raz, co może skutkować nadmiernym spożyciem cukru i kalorii.

Z tego powodu włączenie suszonych owoców do diety redukcyjnej może spotkać się z krytyką. Porcja suszonych owoców zawiera bardzo dużo cennych witamin i minerałów, jednak jest ona zwyczajnie niewielka. Bardzo często osoby nieświadome kaloryczności przesadzają z ilością zjedzonych suszonych owoców, co może przyczynić się do przekroczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Czy można jeść suszone owoce na diecie?

Oczywiście, że tak. Jednak należy uwzględnić ich odpowiednie porcje. Suszone owoce świetnie sprawdzą się jako dodatki do owsianek, koktajli czy dietetycznych deserów. Należy zaznaczyć, że suszone owoce to nie tylko sam cukier. Są one pełne wartościowych składników odżywczych, które są niezbędne w dobrze zbilansowanej diecie. Aby czerpać samo dobro ze spożycia suszonych owoców, należy pamiętać o ich wysokiej kaloryczności.

Domowe suszone owoce - jak zrobić?

Istnieją różne metody suszenia owoców. Najstarsza metoda, która w Polsce może być dość kłopotliwa, to wystawienie owoców na słońce, obracając je co jakiś czas, aby zapewnić równomierne odparowanie wilgoci. Metodą bardziej dostępną w naszym rejonie jest pieczenie owoców w piekarniku, co przyspiesza proces suszenia, jednak wtedy łatwo jest przypalić owoce, jeśli nie jest się ostrożnym. Jedną z najnowszych metod jest użycie dehydratora/suszarki do żywności. Urządzenie to działa szybko, wydajnie i eliminuje większość problemów związanych z tym procesem.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec